උතුරේ ජනතාව ජවිපෙ කිව්වම දැන් ගරු කරනවා (සින්නතුරෙයි රාෙජ්න්ද්‍රම් ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ කණ්ඩායම් නායක කරච්චි ප්‍රාදේශීය සභාව කිලිනොච්චිය)

ghk
රනිල්ගෙන් මහින්දට ටොකු
January 22, 2018
vote
ඡන්ද භීතිකාව
January 22, 2018
Show all

උතුරේ ජනතාව ජවිපෙ කිව්වම දැන් ගරු කරනවා (සින්නතුරෙයි රාෙජ්න්ද්‍රම් ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ කණ්ඩායම් නායක කරච්චි ප්‍රාදේශීය සභාව කිලිනොච්චිය)

බෙaewgW3

උතුරේ ජනතාව තමන්ගේ දේශපාලන පක්ෂය විදියට ටී.එන්.ඒ. සංවිධානය තෝරාගෙන තිබුණා. ඔවුන්ගේ ගැටලු සම්බන්ධයෙන් ටි.එන්.ඒ. මැදිහත් වීම ප්‍රමාණවත්ද?

කොහෙත්ම නැහැ. ටී.එන්.ඒ. එක කවදාවත් මේ මිනිසුන්ගේ ප්‍රශ්න විසඳන්නේ නැහැ. ඔවුන්ට මේ ප්‍රදේශයේ දේශපාලන බලය තිබුණා වුණාට මේ මොහොත දක්වාම ඔවුන් සැබෑ ජනතා වුවමනාවන් වෙනුවෙන් මැදිහත් වෙලා තියෙනවා ද කියන ප්‍රශ්නය අපට තියෙනවා. උතුරේ ජනතාවට නොවිසඳුණු ගැටලු ගොඩක් තියෙනවා. ඒවා හඳුනාගෙන ප්‍රමුඛතා පිළිවෙළකට විසඳුම් දෙන්න උතුරු පළාත් සභාවට වුවමනාවක් ඇත්තේ නැහැ. අනෙක් මහජන නියෝජිතයන්ට වුවමනාවක් ඇත්තෙත් නැහැ. නමුත්, ජාතිවාදය සියුම් විදියට දමිළ ජනතාව තුළ නඩත්තු කරගෙන යන්න ඔවුන් විසින් කටයුතු කරනවා. ටී.එන්.ඒ. වැනි සංවිධානවල නායකයෝ තමන්ගේ පැවැත්ම ජනතාව තුළ තහවුරු කරගෙන ඉන්නේ, මේ වාගේ බාල උපක්‍රමවලින් විතරයි. ඒ පක්ෂය තුළත් ඒවා නියෝජනය කරන නායකත්වය තුළත් නිවැරදි දැක්මක් සහිත දේශපාලන වැඩපිළිවෙළක් නැහැ කියලා මේ වෙන කොට ජනතාව අවබෝධ කර ගනිමින් සිටිනවා.

යුද්ධය නිමා වී වසර අටක් වෙනවා. උතුරේත්, දකුණේත් දේශපාලකයෝ උතුරු සහ දකුණ අතර සංහිඳියාව ගොඩනගන්න ප්‍රමාණාත්මකව දායක වෙලා තියෙනවාද?

මහින්ද රාජපක්ෂ කාලේ වගේ නොවෙයි, මේ රජය යටතේ හමුදාමය බලපෑම් නම්, අඩු වෙලා තියෙනවා. නමුත්, දමිළ සහ සිංහල ජනතාව අතර සුහදතාවය ගොඩනගන්න දෙපාර්ශ්වයේම දේශපාලකයෝ වැඩ කරන්නේම නැති තරම්. ජාතික සමගියක් ඔවුන්ට අවශ්‍ය නැහැ. උතුරේ යුද්ධය වසර තිහක් ඉක්මවලා පවත්වාගෙන යන්න ආණ්ඩුවටත්, එල්.ටී.ටී.ඊ. එකටත් පුළුවන් වුණේ දමිළ, සිංහල ජනතාව අතර සමගියක්, අවබෝධයක් නොතිබුණ නිසාමයි. දෙපාර්ශ්වයේම පාලකයන්ට තවමත් වුවමනා කරන්නේ ඒ දුරස්ථ බව දිගටම පවත්වාගෙන යන්න තමයි. ඒ වාගේම තව තවත් දුරස්ථ කිරීම් නිර්මාණය කරන්නත් ඔවුන් කටයුතු කරමින් ඉන්නවා. මහින්දගේ කාලේ මුස්ලිම් ජනතාවට පහර දීලා ඇති කරපු තත්ත්වයම අද මේ ආණ්ඩුව යටතේත් සිදු වෙමින් තිඛෙනවා. දමිළ, සිංහල, මුස්ලිම් පාලකයෝ හැමෝම කරන්නේ ජනතාව භේදබින්න කරන්න කටයුතු කරන එක. මතුපිටින් සංහිඳියාව ගැන කතා කළාට ඇතුළෙන් ජාතිවාදය පෝෂණය කරනවා. මොකද? පාලකයන්ගේ පෝෂණයට ජාතිවාදය අවශ්‍යයි.

උතුරේ ජනතාව පීඩාවට පත් කරන තවමත් නොවිසඳී තිබෙන ප්‍රශ්න විදියට ඔබ විසින් හඳුනාගෙන තිබෙන්නේ මොන වගේ තත්ත්වයන්ද?

යුද්ධ කාලයේ තත්ත්වය වෙන එකක්. ඉන් පසුව තිබෙන්නේ වෙනත් ස්වරූපයක්. පසුගිය යුද තත්ත්වයන් නිර්මාණය කරන්න ඒ ඒ නායකයන් උපයෝගී කර ගත්ත තත්ත්වයන් තවමත් ඒ විදියටම තියෙනවා.
ප්‍රදේශයේ තරුණ, තරුණියන් මුහුණ දෙන රැකියා විරහිත භාවය ප්‍රධානයි. ආර්ථීක විෂමතාවය මූලිකම දෙයක්. මේ දේවල් දකුණටත් පොදුයි. ඒ නිසා එදා උතුරේ තරුණයන් අවි ආයුධ ගන්න තත්ත්වයක් නිර්මාණය කරන්න දායක වුණු සාධක අදටත් ඒ විදියටම තියෙනවා. පාලකයෝ ඒවා වෙනස් කරන්න සමත් වෙලා නැහැ. යුද්ධය කාලේ පවරා ගත්ත ජනතාවගේ ඉඩම් තවමත් ආණ්ඩුව විසින් බලහත්කාරයෙන් අල්ලාගෙන සිටිනවා. ඒවා තවමත් උතුරේ ජනතාවට ලබා දීලා නැහැ. යුද්ධයෙන් අසරණ වුණු වැන්දඹු කාන්තාවන්ගේ සුභසාධනය වෙනුවෙන් ආණ්ඩුවේ මැදිහත් වීම ප්‍රමාණවත් නැහැ. ඒ වාගේම අත්අඩංගුවේ සිටින තරුණ, තරුණියන් නිදහස් කරන්නට කටයුතු කරන්න ඕනෑ. මේවා යුද්ධයෙන් පසුව නිර්මාණය වුණු ප්‍රශ්න විදියට තියෙනවා.

උතුරේ ජනතාවට ජවිපෙ ගැන තිඛෙන අවබෝධය වාගේම ඔවුන් ඒ ගැන දරන ආකල්පය මොන වගේද?

පසුගිය කාලයේ ජවිපෙ මතවාදය පැහැදිලිව උතුරේ ජනතාව අතරට ගියේම නෑ. ඇත්තෙන්ම උතුරේත්, දකුණේත් පන්තිය ඛෙදිලා තිබුණා. දැන් ජවිපෙ මතවාදය උතුරේ ජනතාව අතරට යන්න පටන් අරගෙන තිබෙනවා.
උතුරේ ජනතාව තුළ තිබුණ ජවිපෙ ජාතිවාදීයි කියන හැඟීම මේ වෙන කොට ටිකෙන් ටික දුරු වෙමින් තිබෙනවා. ජවිපෙ ගැන දැන් ඔවුන් තුළ ගෞරවයක් තියෙන බවක් පෙනෙනවා. ඒක හොඳ දෙයක් විදියට දකින්න පුළුවන්.

එළඹෙන පළාත් පාලන මැතිවරණය පිළිබඳව ඔබේ ප්‍රදේශයේ ජනතාව දක්වන උනන්දුව මොන වගේද? ඒ සඳහා ජවිපෙ සූදානම කොහොමද?

පොදුවේ රට තුළ මැතිවරණයක් සම්බන්ධව තිබෙන අවධානය ජනතාව තුළ තිබෙනවා. නමුත්, ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට තවමත් ලොකු අභියෝගයක් තියෙනවා. මොකද? ජවිපෙ දේශපාලනය කියන්නෙම මේ ජනතාවට නැවුම් වෙනස් අත්දැකීමක්. පුද්ගලයන් වෙනුවට වැඩපිළිවෙළක් වටා ඒකරාශී වෙන අත්දැකීම අපේ මුළු රටේම ජනතාවට තවමත් දුරයි.
නමුත්, අපි ඒ වෙනුවෙන් කැපවීමෙන් වැඩ කරමින් ඉන්නවා. ජනතාව අපට කන් දෙන බවත් අපි අවබෝධ කරගෙන සිටිනවා. ඔවුන් ජවිපෙට ඡන්දය දෙයි ද නැද්ද කියන්න දන්නේ නැහැ. නමුත්, ඔවුන් ජවිපෙ පිළිබඳව අවධානයකින් ඉන්නවා. අපි ජවිපෙ දේශපාලනය ඔවුන් අතරට ගෙන යන්න උපරිමයෙන් වැඩ කරනවා. තත්ත්වයන් වෙනස් වෙන්න ඒ හැටි කාලයක් යන්නේ නැහැ. අපට ඉදිරිය පිළිබඳව බලාපොරොත්තු තියා ගන්න පුළුවන්කම තියෙනවා.