ඡන්ද කාලෙට එන පක්ෂ මාරුව

පළාත් පාලන ඡන්දය කරළියට ඒමත් සමඟ දේශපාලන පොරපිටිය උණුසුම් වී ඇත. ඇමතිකම් ගැනීම, ඇමතිකම්වලින් ඉල්ලා අස් වීම, පැති මාරු කිරීම සියල්ල වේගයෙන් සිදු වෙමින් පවතී. ආරම්භයේදීම රාජපක්ෂ කණ්ඩායමේ දෙන්නෙක්ම මෛත්‍රී පිලට එකතු විය. ඉන් එක්කෙනෙක් වීරවංශගේ පක්ෂයේ හිටපු වීරකුමාර දිසානායකය. අනෙක් කෙනා දිනේෂ් ගුණවර්ධනගේ පක්ෂයේ හිටපු ශ්‍රියානි විජේවික්‍රමය. ශ්‍රියානි මේ වෙන කොට ශ්‍රීලනිපයේ සාමාජිකත්වයත් ගෙන අවසන්ය. ඒ සැණින්ම නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය ධුරයක් ද ලබා ගත්තාය. වීරකුමාර ඇමතිකමක් බලාපොරොත්තුවෙන් සිටී. තව කිහිප දෙනෙකුම ඒ විදියට ආණ්ඩුවට එකතු වන බවක්ද ආරංචිය.
ඔවුන් දෙදෙනා ආණ්ඩුවට එකතු වෙන කොට නිමල් ලංසා ඇමති ධුරයෙන් ඉල්ලා අස් වූයේය. තමන් ශ්‍රීලනිපය දාලා යන්නේ නෑ කිව්වාට රාජපක්ෂ කණ්ඩායම සමඟ එකතු වීමේ සම්භාවිතාව උපරිමය. ලංසා කියන්නේ බැසිල් රාජපක්ෂගේ ද හොඳ ගෝලයෙකි. ලංසාගේ ගෙදර මත් කුඩු තිබෙන බවට ලැබුණු තොරතුරක් එක්ක පොලිසිය හදිසියේම ගේ වැටලුවේය. එය දැන ගත් මහින්ද රාජපක්ෂ හදිසියේම හෙලිකොප්ටරයෙන් ලංසාගේ ගෙදරට ආවේය. පරීක්ෂණ සියල්ල ඉන් නතර වූයේය. ආණ්ඩු වෙනසත් එක්ක ලංසා ආණ්ඩුවට ඇවිත් නියෝජ්‍ය ඇමතිකමක් ගත්තේය. එතනින් පස්සේ කුඩු ජාවාරම ගැන කිසිදු පරීක්ෂණයක් සිදු නොවිණි.
මේ සිද්ධීන් මෙහෙම වෙන කොට පළාත් සභාවේ මන්ත්‍රීවරුන් කිහිප දෙනෙකුම මෛත්‍රී පිලට එකතු වූහ. එක්කෙනෙක් එදාම හොරණ ශ්‍රීලනිපයේ ආසන සංවිධායකයා ලෙස ද පත් වුණේය. එක්සත් ජාතික පක්ෂයෙන් මහනුවර දිස්ත්‍රික්කයට තරග වැදුණු අසාද් සාලි දැන් කොළඹ මහා නගර සභාවේ මෛත්‍රී පිලේ පුරපති අපේක්ෂකයාය. ඉදිරියේ පවත්වන පළාත් පාලන ඡන්දයේ දී බිම් මට්ටමේ සිටි හුඟක් මන්ත්‍රීවරුන් තම තමන්ගේ පක්ෂ මාරු කරනු ඇත. ඒ බොහෝ අය එ.ජා.ප.ය, ශ්‍රීලනිපය පාර්ශ්ව දෙක අතර ඉන්නා අයයි. ඒකෙන් මේකට, මේකෙන් ඒකට පැනලා ඡන්දය ඉල්ලන බොහෝ පිරිසක් හෙට අනිද්දා දැක ගත හැකිය. හැමදාම ඡන්ද කාලෙට මේ නාඩගම රඟදක්වනවා දකින්නට පුළුවන්ය.
මෙහෙම සිදුවීම් සිද්ධ වෙන්නේ තම තමන් ඉන්නා පක‍ෂවල ඇති වන අභ්‍යන්තර අර්බුද හේතුවෙන්ය. තමන්ගේ පක‍ෂය තමන්ටම විශ්වාසවන්ත නැති වුණාම තව දුරටත් එහි රැඳී සිටින්නට නොහැකිය. ඒකාබද්ධ කණ්ඩායම කයිවාරු ගහන විදියටම අනාගතයක් තියෙනවා නම්, ඒකෙන් කට්ටිය ගැලවී ගැලවී යන්නේ නැත. එළියට පේන්න කොච්චර කෑ ගැහුවත්, ඇතුළේ තත්ත්වය දන්නා අය වැඩි කල් රැඳී සිටින්නේ නැත. මහින්ද මහින්ද කියලා කරේ තියාගෙන ගියත්, ඊළඟ වතාවේ ජනාධිපතිවරණයට මහින්දට ඉල්ලන්න බැරි බව හැමෝම හොඳින් දනිති. කරඩුව කරේ තියාගෙන යනවා වාගේ මහින්ද උස්ස උස්සා හැමෝම කරන්නේ තම තමන්ගේ ජාම බේරා ගැනිල්ලය. ඒත්, ඒකට පාරක් කැපෙන්නේ නැහැ කියලා දැනගත්ත ගමන් වෙන කොහෙට හරි පැන ගන්නේය. එදා මහින්ද ළඟින්ම හිටපු අය මෛත්‍රී ගාවට පැන්නේ මේ න්‍යාය අනුවය. අද මහින්ද ළඟ ඉන්න ඉතුරු අය කරන්නෙත් ඔය ටිකමය.
මේකෙන් පාඩමක් ඉගෙන ගත්තේ නැති කණ්ඩායම ඡන්දෙට නාමයෝජනා දෙන කොටත්. මහා උජාරුවෙන් කයිවාරු ගැහුවේය. ඔක්කොටම කලින් පෙරහැර වගේ නාමයෝජනාවලට ඇප තැන්පත් කළේ ඒකටය. මාධ්‍ය සංදර්ශන තියලා පෙන්නුවේ මහා ලොකු හයියක් තියෙන බවය. ඒත්, පුදන කොටම කාපි යකා කියලා ආයතන හයකම නාමයෝජනා ප්‍රතික්ෂේප වුණේය. මහින්දගේ ළඟම ගෝලියක් වන මහරගම කාන්ති කොඩිකාරගේ ලැයිස්තුවත් ප්‍රතික්ෂේප වුණේය. පක්ෂයේ සභාපතිවරයා මහාචාර්ය ජී. එල්. පීරිස්ය. ඔහු කියන්නේ නම්, නීති විශාරදයෙක් කියාය. අන්තිමේ දී වැඩියෙන්ම ප්‍රතික්ෂේප වුණේ නීති ඔස්තාද්ගේ පක්ෂයේ නාමයෝජනාවන්ය. කණ්ඩායමේ කට්ටිය දාලා ගිය එකෙන් හා නාමයෝජනා ප්‍රතික්ෂේප වීමෙන් පෙන්නුම් කරන්නේ, පක්ෂය ඇතුළේ එක මතයක්, සංවිධානාත්මක භාවයක් නැතිකමය. කොටින්ම කිව්වොත්, මාධ්‍ය සාකච්ඡා, සංදර්ශන පැවැත්වුවාට එහෙම දෙයක්වත් හරියට කර ගන්න බැරි බවය.
මේ විදියට ශ්‍රීලනිපයේ මෛත්‍රී පිලේ ද අවුල් ගොඩක් නිර්මාණය වී ඇත. ඒ අවුල හොඳටම පෙන්නුම් කරන්නේ ද නාමයෝජනාවලින්මය. මෛත්‍රී පිල හැම තැනටම සන්ධානයේ බුලත් කොළයෙන් ඡන්දය ඉල්ලන්නේ නැත. නුවරඑළිය, හැටන්, තලවාකැලේ පැත්තේ ඡන්දෙ ඉල්ලන්නේ තොණ්ඩමන් එක්ක එකතු වෙලා ‘කුකුළා’ ගෙන්ය. එහෙම කිව්වාට ලැයිස්තුව බලන කොට ඒක ඇතුළේ ශ්‍රීලනිප පාක්ෂිකයන් කවුරුත් දකින්නට නොවීය. ඉන්නෙම තොණ්ඩමන්ගේ පක්ෂයේ සාමාජිකයන්ය. තවත් බොහෝ තැන්වල පුත්තලම වගේ තැන්වල මෛත්‍රීගේ පිල ඉල්ලන්නේ, ‘අත’ ලකුණින්ය. ආරම්භයේදීම දෙහිඅත්තකණ්ඩිය, පදියතලාව ප්‍රාදේශීය සභා ලැයිස්තු ප්‍රතික්ෂේප කර ගත්තේය. මේවා මෙහෙම වෙන කොට ලංසලා ඇමතිකම්වලිනුත් අයින් වන්නේය. ඇතුළේ ඉන්න ගොඩක් අය ඉන්නේ, කකුල් දෙක දෙපැත්තේ තියාගෙනය. බොහෝ තැන්වලට හරියට නාමයෝජනා දීගන්න පක්ෂ ලැයිස්තුව හදා ගන්නවත් බැරි බංකොලොත් තත්ත්වයකට වැටී ඇත්තේ, පක්ෂය ඇතුළේ තියෙන දියාරුකම්, අර්බුදකාරී තත්ත්වයන් හේතුවෙන්ය.
එජාපය කියන්නේ, ශ්‍රීලනිපය කැඩිච්ච නිසා අපට වාසියි කියාය. හැබැයි, ඒක පක්ෂයේ හැකියාවක් නොවේය. තවත් පක්ෂයක අර්බුදයක් තමන්ට වාසියි කියන එකේම තේරුම තමන් දක්ෂ නැහැ කියන එකය. එනම්, තමන්ගේ බැරිකමය. අනෙකා දුර්වල වීම නිසා තමන්ට වාසියි කියන කොටම තමන්ගේ හැකියාවක් නැතිකම ඔප්පු කර පෙන්වා අවසානය. යූ.එන්.පී.යට එහෙම හැකියාවක් පෙන්වන්නට ද නැත. පෙන්වන්නට ඇත්තේ, රාජපක්ෂලා වගේ තමනුත් සොරකම් කරන බවය. නාස්ති කරන බවය. අද පක්ෂයේ නායක රනිල්ට මහ බැංකු බැඳුම්කර වංචාවේ චෝදනාවෙන් ගැලවෙන්නට හැකියාවක් නැත. ඒක හොඳින්ම ඔප්පු කර පෙන්වූයේ, රවී කරුණානායක, සුජීව සේනසිංහ, අජිත් පෙරේරා වැනි අයයි. මෙවැනි තත්ත්වයක් ඉදිරියේ ගමේ පාක්ෂිකයා ඉන්නේ බලවත් කලකිරීමකය. ඒ නිසාම පාක්ෂිකයෝ බහුතරයක් මෙදා සැරේ ඡන්ද පොළට නොයන බව කියයි. තවත් පිරිසක් වෙනත් පක්ෂ වෙත මාරු වෙමින් සිටිති. රනිල්ව ඉස්සරහට දාලා ඡන්දෙ දිනන්න බැරි නිසා රනිලුයි, සජිතුයි දෙන්නාම එකට උස්සලා ඡන්ද ටික ගන්න ඕනෑ යැයි උපදේශකයෝ කියා ඇති බව ආරංචිය. එහෙත්, ඒකට සජිත් කැමැති වෙලා නැතිලු. තමන්ගේ ඇෙඟත් කුණු ගා ගන්න වෙනවා යැයි සජිත් කියා ඇත්තේ ඒ නිසාය.
දකුණේ මෙහෙම වෙද්දී උතුරේ දේශපාලනයෙත් හැලහැප්පීම් ගොඩක් සිදු වී ඇත. උතුරේ මහ ඇමති, විග්නේශ්වරන් කියා ඇත්තේ, තමන් ටී.එන්.ඒ. එකට විරුද්ධව කතා කළාට වෙනම ඡන්දය ඉල්ලන්න සූදානමක් නැති බවය. ඒ නිසා ම ටී.එන්.ඒ. එකට විරුද්ධව හදපු සන්ධානය කෑලි කෑලිවලට විසි වී ඇත. මුල දී විග්නේශ්වරන්, ඊ.පී.ආර්.එල්.එෆ්., ගෙජ්න්ද්‍රන් පොන්නම්බලම්, සිවාජිලිංගම් ඔක්කොම හිටියේ එකටය. ඒත් මෙදා සැරේ ඡන්දය ඉල්ලන්නේ කෑලි කෑලිවලට කැඩිලාය. ඊ.පී.ආර්.එල්.එෆ්. හා ආනන්ද සංගරීගේ ද්‍රවිඩ එක්සත් විමුක්ති පෙරමුණ එකට එකතු වී ඇත. ඒකටම පුනරුත්ථාපනය වූ එල්.ටී.ටී.ඊ. කණ්ඩායමක් එකතු වී ඇත. ඔවුන් වෙනම ඡන්දය ඉල්ලන්නේය. ගෙජ්න්ද්‍ර පොන්නම්ලම්, සමස්ත ලංකා ද්‍රවිඩ කොන්ග්‍රසය විදියට වෙනම ඡන්දය ඉල්ලන්නේය. ඊ.පී.ආර්.එල්.එෆ්. වර්ධරාජ කණ්ඩායම ටී.එන්.ඒ. එක එක්ක එකතු වී ඇත. මෙහෙම බැලුවාම එහෙත් හැම පක්ෂයකම අභ්‍යන්තර අර්බුද ගොඩක් මතු වී ඇත. ඒ නිසා කෑලි කෑලිවලට කැඩී විසිරී ගොස් ඇත. ටී.එන්.ඒ. සංවිධානයේ ප්‍රධාන පක්ෂයක් වූ ඊ.පී.ආර්.එල්.එෆ්. එක මේ වෙන කොට මුළුමනින්ම ඉන් ඉවත්ව ඇති බව මින් පැහැදිලිය. ඒ පක්ෂය නියෝජනය කරන මන්ත්‍රීවරු දෙදෙනෙකු පාර්ලිමේන්තුවේ සිටිති. ඉන් සිවශක්ති ආනන්දන් ටී.එන්.ඒ. එකෙන් නොනිල වශයෙන් ඉවත් වී බොහෝ කල්ය. මුලතිව් දිස්ත්‍රික්කය නියෝජනය කරන අනෙක් මන්ත්‍රීවරිය සම්බන්ධන්ලා එක්ක එකතු වුණාය. මේ වර්ගයේ හැලහැප්පිලි ගොඩක් උතුරේ පක්ෂවල ද මතු වී ඇත.
කවුරු කවුරුත් තමන්ගේ පක්ෂයේ අර්බුද මතු වන කොට පක්ෂය දාලා වාසි පැත්තට තල්ලු වන්නේය. පහුගිය රාජපක්ෂ කාලයේ මහින්දගේ දෑත් ශක්තිමත් කරන්න ඕනෑ යැයි කියමින්, යූ.එන්.පී.යේ සිටි ගාමිණී ලොකුගේලා, බන්දුල ගුණවර්ධන, ජී. එල්. පීරිස්ලා, ජොන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දුලා ඇමතිකම්වලට ආණ්ඩුවට පැන ගත්හ. විමල් වීරවංශ ජවිපෙන් ඉවත් කළාට පස්සේ ‘මම කාගේවත් අතකොලුවක් වෙන්නේ නැහැ’ කියලා, වැඩි කලක් යන්න කලින් ඇමති කට්ටක් එක්ක මහින්දගේ කකුල් දෙක ළඟ දණගැහුවේය. එදා ඇමතිකම්වලට, සල්ලිවලට විකිණිච්ච අය අද පැති මාරු කරන අයට සල්ලිවලට විකිණෙනවා යැයි කෑමොර දෙති. තමන් එදා එහෙම විකුණුනා යන්න දැන් අමතක වී ඇත. එදා යූඑන්පීයෙන් පැනපු ගොඩක් අය දැන් ශ්‍රීලනිපයේ සාමාජිකත්වය අරගෙන ය. ජී. එල්. පීරිස් අද කතා කරන්නේ පිරිසිදු ශ්‍රීලනිපයක් ගැනය. එදා යූඑන්පීයෙන් සටන් විරාම ගිවිසුම වෙලාවේ රට ඛෙදන සාකච්ඡාවලට ගියේ ද ඔය ජී. එල්. පීරිස්ය. එහෙත්, අද රට බෙදනවා යැයි කියන්නේ ද ඔහුමය. මේ පක්ෂවල දේශපාලනඥයෝ පක්ෂ ඇතුළේ අර්බුදයක් ඇති කරගෙන ඇත්තේ තම තමන්ගේ බල වුවමනාවන් වෙනුවෙන්ය. තමන්ට වැඩි කෑල්ලක් ලබා ගැනීමේ වුවමනාවෙන්ය. ඒ වුවමනාව වෙනුවෙන් ඔවුන් තම තමන්ගේ පක්ෂ දාලා තව කොහාට හරි පැන ගන්නේය. මේ සියල්ල දැක දැකත් බහුතරයක් ජනතාව ඡන්දය දෙන්නේ මේ ජාතියේ අයටමය. උදේ සවස තෙල් පහන් පත්තු කරලා, වැඳලා පොරොන්දු වෙන්නෙත් හොරකම්, වංචා, අපරාධ කරන්නේ නැහැ යැයි කියාය. එහෙම වැඳලා අන්තිමට ඡන්දය දෙන්නේ ඒ ජාතියේ පට්ටපල් හොරුන්ටය¦ සල්ලාලයන්ටය. පහුගිය
කාලයේ රටේ සිද්ධ වුණු බොහෝ මංකොල්ලකෑම්, ස්ත්‍රී දූෂණ, පහර දීම්වල ප්‍රධාන චූදිතයන් වූයේ ප්‍රාදේශීය සභා සභාපතිවරුන්ය. උප සභාපතිවරුන්ය. නැත්නම්, මන්ත්‍රීවරුන්ය. අද ඉදිරිපත් කරලා තියෙන බොහෝ ලැයිස්තුවල ඒ ජාතියේ කට්ටිය ඒ විදියටම ඇතුළු කර ඇත. පරණ ජඩ වැඩ කරපු අය බොහෝ උසාවිවල තවම නඩු තියෙන අය නැවතත් ඡන්දය ඉල්ලන්න ඉදිරිපත් වී ඇත. වෙච්ච දේවල් විතරක් නොවෙයි, අලුතින් සිද්ධ වෙන දේවල් දිහා බලලා, ජනතාව ආයේ ඡන්දය පාවිච්චි කරන්නේ පරණ පුරුදු විදියටමය. තමන්ගේ පක්ෂයේ නායකයෝ ඇමතිවරු, මන්ත්‍රීවරු, ප්‍රාදේශීය සභා මන්ත්‍රීවරු පක්ෂය දාලා තමන්ගේ වාසිය වෙනුවෙන් යද්දී, පාක්ෂිකයෝ තව දුරටත් පරණ හණමිටි අදහසේම ඉන්න එක කිසිම තේරුමක් නැති දෙයක්ය. ඔවුන් ඔවුන්ගේ බඩගෝස්තරය වෙනුවෙන් පැත්ත මාරු කරන විට ජනතාව විදියට තමන්ට තමන්ගේ, ගමේ අනාගතය වෙනුවෙන් පක්ෂය මාරු කිරීමේ ශ=ද්ධ වූ අයිතියක් ඇත්තේය. ඒ අයිතිය භාවිතාවටත් යෙදවීමේ කාලය දැන් උදා වී ඇත.
කැපුවත් අහවල් පාට යන පරණ අදහස අද කිසිසේත්ම වලංගු අදහසක් නොවේය. මන්ත්‍රීවරුන් එහාට මෙහාට පැනලා මුළු දේශපාලන පිට්ටනියම අච්චාරුවක් කරලා තියෙන වෙලාවේ ජනතාව තමන්ගේ පැත්තෙන් හිතලා තීන්දුවක් ගත යුතුව ඇත. ඒ සඳහා අලුත් වෙනසක් ඇති කර ගත යුතුව ඇත. ගම වෙනස් කරන්නට නම්, රට වෙනස් කරන්නට නම්, තමන් ද වෙනස් විය යුතුය. එසේ නොමැතිව හැමදාම දෙගොල්ලන්ටම බැණ බැණ සිටියාට වැඩක් වෙන්නේ නැත. ඔවුන් වැරදි කරනවා නම්, ඔවුන් පළවා හැරිය යුතුය. පළවා හැරිය හැක්කේ තමන් සතු ආයුධය වන ඡන්දයෙනි. ඒ ඡන්දය මේ වතාවේ පාවිච්චි කළ යුත්තේ, පැරණි අදහස්වල සිට නොවේය. අලුත් වෙනසක් කරන්න ඕනෑ යැයි සිතනවා නම්, ධෛර්යවත්ව එම තීන්දුව ගත යුතුය. ගමේ ඡන්දයෙන් එය ආරම්භ කළ හැකිය. පළමුව ගම වෙනස් කොට අනතුරුව රට වෙනස් කරන තීන්දුව ගත හැකිය. එයට අවශ්‍ය පදනම දැමිය යුත්තේ ද ගමේ වටිනා ඡන්දයෙනි.


ජගදාක්ෂි