රනිල් – සජිත් එක් කිරීමේ කපුකමක්

උඳුවප් සීතල මැදින් නත්තල උදා වී ඇත්තේය. කුඩා දරුවන්ගේ සිහින ලෝකයේ නත්තල් සීයා නම් වූ විශේෂ සංකල්පයක් පවතින්නේය. එළඹෙමින් තිඛෙන ඡන්ද සමයේ කුඩා දරුවන්ගේ නත්තල් සීයා වෙනුවට වැඩිහිටියන් වෙත ඡන්ද පප්පලා පැමිණීමට නම්, කල් යල් බලා සිටියහ. නමුත්, මැතිවරණ කොමිසම ඊට කකුල් මාට්ටු දමා ඇත්තේය. ඡන්ද පප්පලා කකුල් මාට්ටුවලින් බේරීමට ද නොයෙක් උපායයන් සොයනු නො අනුමානය. මේ ඡන්ද පප්පලා ගැන අපූරු කතාවක් කියා තිබුණේ ටිල්වින්ය. ‘තව ඛෙදුවේ නැත්තේ මිනීපෙට්ටි විතරයි’ යනුවෙන්ය. ධනපති පක්ෂ ජනතාවගේ ඡන්දය කොල්ලකෑමට බඩු ඛෙදන අතර, ජවිපෙ ගෙයක් ගෙයක් පාසා යමින්, ජනතාවට වඩාත් සුන්දර ජීවිතයක් ගොඩනැගීම සම්බන්ධ අදහස්, මතවාද, ප්‍රතිපත්ති බෙදමින් සිටින බව කියා තිබේ.

ගිනි පෑගීමේ තරම

මෛත්‍රී – රනිල් – මහින්ද තුන්ගොල්ලන්ම මේ ඡන්දයට පිවිසියේ බිත්තියටම හේත්තු වූ පසු වෙන කළ හැකි දෙයක් නොමැති වූ තැනය. මේ තුන්ගොල්ලන්ම දැනගෙන සිටියේ ඡන්දයකට යාම ගිනි පෑගීමක් වී තිබෙන බවය. අන්තිමේ දී ඡන්දයට යාමට සිදු වීමෙන් නාමයෝජනා ලැයිස්තු සකස් කිරීමේ සිටම මුහුණ දී ඇත්තේ අතිශයින්ම අසීරුම ගිනි පෑගීමකට බව දැන් දැන් හොඳට ම තේරුම් ගනිමින් සිටින බව හෙළි වන්නේය. නාමයෝජනා ලැයිස්තු සකස් කිරීමේ දී ඇති වූ බිම් මට්ටමේ අමනාපකම් දැන් කුළල් කා ගැනීම් දක්වා වර්ධනය වී ඇත්තේය. තොරතුරු හෙළි වන අන්දමට කුළල් කා ගැනීම් දැන් අනිකා පරාජය කිරීමේ වෛරය දක්වා පරිවර්තනය වී අවසන්ය. ජවිපෙ නාමයෝජනා ලැයිස්තු භාර දී තමන්ගේ පාඩුවේ ඡන්දයට වැඩ කරමින් යන්නේය. අනෙක් තුන්ගොල්ලන්ටම දැන් සිදු වී තිඛෙන්නේ තමන්ගෙන් ගැල වී යන පිරිස් රඳවා ගැනීමට මොන මොනවා හෝ කිරීමට වන්නේය.

අලුත් තුරුම්පු

මේ වෙනුවෙන් රනිල්ගේ එක්සත් ජාතික පෙරමුණ සහ මහින්දගේ පොහොට්ටුව අලුත් තුරුම්පු සොයාගෙන තිබෙන බව හෙළි වන්නේය. ඒ දේශීය සහ විදේශීය ප්‍රචාරක සමාගම්වලින් උපදෙස් ගැනීම සහ ප්‍රචාරක කටයුතු මෙම සමාගම්වලට භාර දීමය. රනිල්ගේ පෙරමුණ වෙනුවෙන් උපදෙස් ගැනීමේ සමාගම්වලින් ලබා දී තිබෙන උපදෙස් කීපයක් ගැන හෙළි වන්නේය. ජනවාරි 10 වැනිදායින් පසුව ප්‍රචාරක කටයුතු පටන් ගන්නා ලෙස වන්නේය. විදේශීය උපදේශක සමාගම් කීපයකටම කොන්ත්‍රාත්තුව බාර දීමට සොයා බලමින් ද සිටින්නේය. මහින්දගේ උපදේශක ප්‍රචාරක සමාගම්වලින් ලබා දී ඇත්තේ, ජනවාරි 10 වැනිදා සියලු ප්‍රචාරක වැඩ පටන්ගෙන 21 වැනිදා දක්වා පළමු අදියරත්, එතැන් සිට දෙවැනි අදියරත් පටන් ගන්නා ලෙසය.

රනිල් – සජිත් එක් කිරීමට කපුකමක්

රනිල්ගේ පෙරමුණ වෙනුවෙන් ලබා දී ඇති ප්‍රධානම උපදේශය වී ඇත්තේ, සජිත් සම්බන්ධයෙන් බව හෙළි වන්නේය. රනිල් සහභාගී වන රැස්වීම් සියල්ලටම සජිත්ව ද එක් කර ගන්නා ලෙස උපදෙස් දී ඇත්තේය. එම වේදිකාවලදී රනිල් සහ සජිත් දෙදෙනා අතර මනා සුහදතාවයකින් සහ අවබෝධයකින් කටයුතු කරන බව ජනතාවට හැගෙන පරිදි සියලු කටයුතු කරන ලෙස උපදෙස් දී ඇත්තේය. මේ උපදෙස් අකුරටම පිළිපැදීමට රනිල් සැදීපැහැදී ක්‍රියා කරමින් සිටින බව හෙළි වන්නේය. ඉහළම මට්ටමේ භික්ෂුන් හරහා මෙන්ම පෙරමුණේ සිටින සියලු දෙනා පොදුවේ පිළිගන්නා නායකයන් හරහා සජිත්ට යෝජනා කෙරෙමින් තිබෙන බව හෙළි වන්නේය. රනිල් කොතරම් ඉදිරිගාමීව
උපදෙස් පිළිගෙන ක්‍රියා කරන්නේ දැයි කිවහොත්, සජිත්ගේ අමාත්‍යාංශයට තවත් විශාල මුදල් ප්‍රමාණයක් අවශ්‍යතාවය අනුව වෙන් කර දීමට ඉදිරිපත්ව සිටින බව කියවෙන්නේය.

සජිත් හරි ගණන් !

රනිල් සහ සජිත් අතරේ කොතරම් ප්‍රබල කපුකම් කෙරුණත්, දෑවැද්දේ බර විශාල වශයෙන් ඉහළ දමා තිබුණත්, සජිත් තවත් ගණන් උස්සමින් සිටින බව හෙළි වන්නේය. ප්‍රචාරක උපදේශකයන්ගේ කීම අනුව සජිත් සමඟ එකට වේදිකාවල සිටීමට රනිල් එකපයින් කැමති වී සිටියත්, සජිත් තවමත් ඒ ගැන කිසිම අනුකූලතාවයක් නොදක්වන බව හෙළි වන්නේය. සජිත් අනුකූලතාවයක් නොදක්වන්නේ ලොකු හොරයක් හිතේ තියාගෙන බව කියවෙන්නේය. බැඳුම්කර කොල්ලය ගැන රනිල්ගේ බෙල්ල මුලටම හිර වීම ගැන සජිත් සතුටින් සිටින්නේය. නායකයෙක් වශයෙන් දිගින් දිගිටම රනිල් ෆේල් වෙමින් සිටීම සජිත්ගේ අමන්දානන්දයට හේතු වී ඇති බවද හෙළි වන්නේය. මේ මැතිවරණයෙන්ද රනිල්ගේ නායකත්වය ෆේල් වීම පැහැදිලි වීම නිසා සතුටින් සිටින බවද හෙළි වන්නේය. ඊට හේතුව වී තිඛෙන්නේ ඉක්මනින්ම පක්ෂයේ නායකත්වය ලබා ගැනීම සජිත්ගේ සිහිනය වී තිබෙන නිසාය.

මහින්දට බැසිල්ගේ සරණ

මැතිවරණය නමැති ගිනි පෑගීම කෙතරම් නම් බිහිසුණු එකක් දැයි රනිල්, මෛත්‍රී දෙදෙනාටම වඩා දැනී තිබෙන්නේ මහින්දට බව හෙළි වන්නේය. පසුගිය සති තුනක් පුරා මහින්දගේ රැස් වළලු සියල්ලම වාගේ ගිලිහීමට පටන්ගෙන තිබුණේය. බිම් මට්ටම සහමුලින්ම අවුල් ජාලයක් වෙලාය. මේ අතර මහින්ද පොර ටෝක් දෙමින්, කියා තිබුණේ, ‘නාමල්ගෙන් උපදෙස් ගන්න මම දේශපාලන බබෙක් නෙමෙයි. 1967 ඉඳලාම මම දේශපාලනය කරනවා.’ යනුවෙන්ය. මහින්ද කියා ඇත්තේ, සම්පූර්ණයෙන් ම ඇත්තක්ය. මහින්ද දැන් සම්පූර්ණයෙන්ම යැපෙන්නේ බැසිල්ගේ උපදෙස් මත බව හෙළි වන්නේය. මේ සඳහා බැසිල් දේශීය උපදේශක සමාගම්වල සහ ප්‍රචාරක සමාගම්වල මෙන්ම විදේශීය උපදේශක සමාගම්වල ද සේවය ලබා ගනිමින් සිටින්නේය. මෙරට උපදේශන සමාගම්වලින් විශේෂයෙන්ම නීති උපදෙස් ලබාගෙන තිබෙන්නේය. හෙළි වන අන්දමට ප්‍රධානම නීති උපදේශය වී ඇත්තේ, ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය හෝ එහි නායකත්වය විවේචනය නොකරන ලෙසය.

එළිය නිවී යාම

මහින්ද වටේ දැල් වී තිබූ එළි දැන් කණාමැඳිරි එළි බවට පත් වී ඒවා ද එකිනෙක නිවී යමින් තිබෙන්නේය. මහින්දගේ උපදේශකයන් වශයෙන් සිටි දයාන් ජයතිලක, මොහාන් සමරනායක පූජ්‍ය ඇල්ලේ ගුණවංශ හා මුරුත්තෙට්ටුවේ ආනන්ද යන හිමිවරුන් ද දැන් දුරස් වී සිටින බව කියවෙන්නේය. ගෝඨා රට හැර යාමත් සමඟ මේ පිරිස විශාල වශයෙන් කලකිරී ඉවත් වෙමින් සිටින බව හෙළි වන්නේය. බැසිල්ගේ ප්‍රචාරක උපදේශක සමාගම් ලබා දී තිබෙන උපදෙස් අනුව අලුත්ම දේශපාලන සටන් පාඨයක් සොයා ගැනීමට උත්සාහ කර ඇත්තේ මේ පසුබිම තුළය. ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය එක්සත් ජාතික පක්ෂ ආණ්ඩුව තූළ සිටීම අනුමත කරනවා ද නැද්ද යනුවෙන් තීරණය කරන ජනමත විචාරණයක් බවට මේ පුංචි ඡන්දය පත් කර ගන්නා ලෙස දැන්වීමය. හම්බන්තොට වරාය විකිණීමට අදාළව රටේ සම්පත් විකිණීම සම්බන්ධයෙන් කතා කිරීමෙන් මහින්දට කිසිම වාසියක් නොවන බව දන්වා ඇත්තේය.

මෛත්‍රීගේ එල්ලය

මෛත්‍රී මෙම මැතිවරණයේ දී එක එල්ලයක් ලබාගෙන සිටින බව හෙළි වන්නේය. මැතිවරණයේ දී හැකි තරම් මහින්ද පිල වැට්ටවීමට ක්‍රියා කිරීමත්, ඊට සමාගමීව මැතිවරණයෙන් පසුව හැකි තරම් ශ්‍රීලනිපයේ නිල බලය යොදවා ක්‍රියා කිරීමටත් වන්නේය. විදේශීය ප්‍රචාරක සමාගම්වල උපදෙස් හෝ ප්‍රචාරක ව්‍යාපාරය භාර දීම ගැන හෝ මේ දක්වා හෙළි වී නැත්තේය. කෙසේ වෙතත්, මෛතී්‍ර මේ මැතිවරණයට එළඹීමේ දී ඡන්දය කල් දමා ගැනීමේ කුමන්ත්‍රණ ආදිය නිසා පත් වී සිටි අතිශය බරපතළ කොටස දැන් අවසන් වී ඇති බව හෙළි වන්නේය. ඊට හේතුව වී ඇත්තේ, මහින්ද පිල තුළ අභ්‍යන්තර ගැටීම් දලු ලා වැඩෙමින් තිබීමත්, කොටසක් බිඳී විසිරී යාමත් බව කියවෙන්නේය. නාමයෝජනා භාර දීමේ දී බිම් මට්ටමෙන් මහින්දගෙන් බිෙඳන පිරිස් ගැනීමේ දී මෛත්‍රී වැඩි සමත්කමක් දක්වා ඇති බව හෙළි වන්නේය.

ජාතිවාදී නොවී බැලුවේ ජවිපෙ

ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ මෙවර මැතිවරණයේදී මීට පෙර තරග නොකරන ලද උතුර හා නැගෙනහිර පළාතේ දිස්ත්‍රික්කවල පළාත් පාලන ආයතන සඳහා තරග කිරීමට නාමයෝජනා භාරදී තිබේ. මෙම පළාත් දෙකේ දිස්ත්‍රික්ක සඳහා නායකත්වය දෙන්නේ, ජවිපෙ මන්ත්‍රීවරුන් වන සුනිල් හඳුන්නෙත්ති සහ බිමල් රත්නායකය. මඩකලපුව දිස්ත්‍රික්කයේ පළාත් පාලන ආයතනවල අපේක්ෂකයන්ගේ හමුවක් පසුගිය සතියේ සුනිල් හඳුන්නෙත්ති මන්ත්‍රීවරයාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් කාත්තන්කුඩිහි දී පැවැත්විණි. ‘අපි මීට කලින් මේ පළාත් පාලන ආයතනවලට තරග කරලා නැහැ. නමුත් මේ මැතිවරණයේ දී අපිට මේ පළාත්වල ජනතාවගෙන් ලොකු සහයෝගයක් ලැබෙනවා. ඒ නිසා අපිට මේ මැතිවරණයේ දී ලොකු පහසුවක් වෙලා තියෙනවා. ඇත්තටම මුස්ලිම් ජනතාව මේ තරමට ජවිපෙට ළං වුණේ මොකද කියලා මම කල්පනා කරනවා.’ සුනිල් හඳුන්නෙත්ති කීවේය. කාත්තන්කුඩි නගර සභාවේ ජවිපෙ කණ්ඩායම් නායකයා වූ වෘත්තියෙන් ඉංජිනේරුවෙක් වන මුජීබ් ඊබ්‍රාහිම් එයට පිළිතුරක් දුන්නේය. ‘කොම්රේඩ්, මුස්ලිම් ජනතාව වෙනුවෙන් අපේ නායකයෝ පක්ෂ හැදුවා. ඒ අය පක්ෂ හදාගත්තේ ඡන්දෙ ඉල්ලන්න විතරයි. ඡන්දෙ අරන් ගියාට අපි ගැන කතා කළේ නැහැ. නමුත් ජවිපෙ අපෙන් ඡන්දෙ ඉල්ලගෙන ආවේ නෑ. නමුත් අපේ ප්‍රශ්න ගැන පාර්ලිමේන්තුවේ දී, පළාත් සභාවේ දී, පාරේ සටනෙදි කතා කළා. ඒ නිසා ජනතාව තේරුම් අරගෙන තියෙනවා ජවිපෙ කියන්නේ කවුද කියලා. හඳුන්නෙත්ති මන්ත්‍රීතුමා මඩකලපු ඇවිත් තමන්ගේ වැඩක් විදියට මහන්සි වෙනවා. නමුත් මේක මෙහෙ ජනතාවගේ වැඩක්.’ මුජීබ් ඊබ්‍රාහිම් කියා සිටියේය. ‘මුස්ලිම් කාන්තාවන් දේශපාලනය ගැන උනන්දුව ගොඩක් අඩුයි. ඒ අයගෙ සහයෝගය අපිට ලැඛෙයිද?’ හඳුන්නෙත්ති මන්ත්‍රීවරයා විමසීය. ‘ඒ අය අපිටත් කලින් ෆේස්බුක් එකේ වැඩ පටන් අරන්. ඔබතුමාලා උතුරු නැගෙනහිර වෙන්කරන සටනේ ලොකු වැඩක් කළා. නැත්නම් අපිට වැඩකරගන්න යාපනයට යන්න වෙනවා. රට ඉඳි බදු වැඩි කළාම පාර්ලිමේන්තුවේ කතා කළා. සාහින්ද මරදු ප්‍රාදේශීය සභා ප්‍රශ්නෙදි විජිත මන්ත්‍රීතුමා පාර්ලිමේන්තුවේ කතා කළා. ගිංතොට ප්‍රශ්නෙ ගැන නායකතුමා කතා කළා. හැම වෙලාවෙම ජාතිවාදී නොවී සියලුම ජනතාව ගැන කතාකරන්නේ ජවිපෙ. ඒ නිසයි අපි කැමති.’ එරාවුර් කණ්ඩායම් නායක බුහාරි කියා සිටියේය. ‘අපිට නායකතුමා දවසකට ගෙනත් දෙන්න. අපි ලොකු කැමැත්තකින් ඉන්නවා එතුමා පිළිගන්න. මේක විශේෂ ඉල්ලීමක් මඩකලපුව ජනතාව වෙනුවෙන්.’ කාත්තන්කුඩි කණ්ඩායම් නායක ඊබ්‍රාහිම් ඉල්ලීමක්ද කළේය.

කොන්ත්‍රාත් දේශපාලනය වෙනුවට

ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ පළාත් පාලන අපේක්ෂකයන්ගේ ජාතික මහ සමුළුව පසුගිය ඉරිදා කොළඹ සුගතදාස ගෘහස්ත ක්‍රීඩාංගණයේ දී පැවැත්විණි. එම අවස්ථාවට ආරාධිතයන් ලෙස පූජ්‍ය පක්ෂය, කලාකරුවන් පිරිසක් සහ විශ්වවිද්‍යාල ආචාර්ය මහාචාර්යවරු ඇතුළු විද්වත් වෘත්තිකයන් විශාල පිරිසක් සහභාගි වූහ. එහිදී ආරාධිත දේශකයන් ලෙස පේරාදෙණිය විශ්වවිද්‍යාලයේ මහාචාර්ය ලියනගේ අමරකීර්ති, කැලණිය විශ්වවිද්‍යාලයේ වෛද්‍ය පීඨයේ ප්‍රජා වෛද්‍ය පීඨයේ මහාචාර්ය ක්‍රිෂාන්ත අබේසේන, පරිසරවේදී වෛද්‍ය ප්‍රසන්න කුරේ පළාත් පාලන අපේක්ෂකයන් ඇමතීය. පක්ෂයේ ජාතික සංවිධායක බිමල් රත්නායක විසින් පළාත් පාලන අපේක්ෂකයන් සඳහා වන කරුණු 12 කින් යුත් ආචාර ධර්ම පද්ධතියක් ඉදිරිපත් කළ අතර ජවිපෙ සියලුම පළාත් පාලන අපේක්ෂකයෝ එම වගන්ති කියවා එකඟ බවට ප්‍රතිඥා ලබාදුන්නෝය.
පක්ෂයේ සියලු මහජන නියෝජිතයන් විසින් ප්‍රතිපත්තියක් ලෙස මෙතෙක් අනුගමනය කළ මහජන නියෝජිතයන්ගේ වැටුප් හා දීමනා පෞද්ගලිකව පරිහරණය නොකිරීමේ ප්‍රතිපත්තියට අනුව කටයුතු කරමින් වැටුප් හා දීමනා දිස්ත්‍රික් පදනමින් කරනු ලබන මහජන සේවා සඳහා පොදු අරමුදලකට බැර කිරීම, පළාත් පාලන ආයතන මගින් සිදුකරනු ලබන සංවර්ධන කාර්යයන්හිදී, මහජනතාවට ලබාදිය යුතු සියලු තොරතුරු ලබාදෙමින් විශේෂයෙන් මූල්‍ය පරිහරණයේ දී විනිවිදභාවයෙන් යුතුව කටයුතු කිරීම, සංවර්ධනය සඳහා වෙන්කරනු ලබන මහජන ධනය සෑම රුපියලකටම වඩා වැඩි වටිනාකමක් දෙමින් කොන්ත්‍රාත් දේශපාලනය වෙනුවට ස්වේච්ඡා සේවය සඳහාම කැපවීම ඇතුළු කරුණු 12 ක් එම ආචාර ධර්ම පද්ධතියට ඇතුළත්ව තිබේ.