සිඟමන් යදින්නේ තිරිසන් සතුන් නොවේ !

‘පය බරවායට පිටිකර බෙහෙත් බඳින්නා වාගේ’ 
යැයි අපේ ජනවහරේ කියමනක් තිබේ. රෝගයට කිසිසේත්ම නොගැලපෙන ප්‍රතිකාරයක් කිරීම හෙවත් ප්‍රශ්නයට ව්‍යාජ විසඳුම් ඉදිරිපත් කිරීම් සිදු වන අවස්ථාවල ඉහත කියමන යොදා ගැනේ.
මෙතෙක් කල් අපේ රට පාලනය කළ පාලකයන්ද බොහෝ විට කළේ ඉහත ආකාරයේ වැඩය. වසර අවසානයේ ආණ්ඩුව කරන්නට යන තවත් එවැනි වැඩක් පිළිබඳව කතා කළ යුතුව තිබේ. එනම් කොළඹ නගරයේ යාචකයන්ගේ ප්‍රශ්නයයි. එළඹෙන ජනවාරි පළමුවෙනිදා සිට කොළඹ නගරයේ මාර්ගවල හා පොදු ප්‍රවාහණ සේවා තුළ සිඟමන් යැදීම තහනම් කර තිබේ.
එයට විසඳුම ලෙස ආණ්ඩුව කිරීමට යන්නේ කොළඹ නගරයේ සිටින සියලුම යාචකයන් හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කයේ අම්බලන්තොට, රිදියගම පුනරුත්ථාපන මධ්‍යස්ථානය වෙත ගෙන යාමයි.
මේ වන විට කොළඹ නගරය තුළ යාචකයන් 600 ක් පමණ සිටින බවට ආණ්ඩුව සිදු කළ සමීක්ෂණයක දී තොරතුරු ලැබී ඇතැයි මහ නගර සභා සහ බස්නාහිර සංවර්ධන අමාත්‍ය චම්පික රණවක මහතා ප්‍රකාශ කර තිබේ. එසේම යාචකයන් බහුල වීම හේතුවෙන් මහජනතාවට හිරිහැරයක් මෙන්ම කොළඹ නගරයේ අලංකාරයට ගැටලුවක් ඇති වන බවද ඇමතිවරයා විසින් ප්‍රකාශ කර තිබේ.
ඇමතිවරයා ප්‍රකාශ කරන කරුණ සැබෑවකි. නගරය අලංකාර විය යුතුය. මහජනතාවට හිරිහැර නොවිය යුතුය. ඊටත් වඩා සිඟමන් යදින තත්ත්වයට මිනිසුන් පත් වීම පිළිබඳව ද සමාජයක් ලෙස අප කම්පා විය යුතුය. කොළඹ නගරයේ 600 ක් වන විට රට පුරා අනෙකුත් නගරවලද යාචක ජනගහනයක් සිටින බව අප කවුරුත් දන්නා කරුණකි. ඇතැම් ජාවාරම්කරුවන් එය ජාවාරමක් කරගෙන ඇති බවද සත්‍යයකි.
ඒ නිසා යාචක ප්‍රශ්නය හුදෙකලා මිනිසුන් පිරිසකගේ ප්‍රශ්නයක් නොවේ. එවන් තත්ත්වයකට කිසිදු මනුෂ්‍යයෙකු කැමැත්තෙන් පත් වන්නේ යැයි සිතිය නොහැකිය. තමන්ට ජීවත් වීමට අන් කිසිදු සම්මත මඟක් නොමැති වූ විට මිනිසුන් විවිධ අසම්මත දේ කිරීමට පෙළඹීම බලාපොරොත්තු විය යුත්තකි. ඒවා එක්කෝ සොරකම්ය. නැතහොත් අපරාධය, ගණිකා වෘත්තියය. නැතහොත්, මත්ද්‍රව්‍ය වැනි විවිධ ජාවාරම්ය. එවැනි සෑම ක්‍රියාමාර්ගයකම ප්‍රතිඵලයන් සමාජයට අතිශයින්ම හානිකරය¦ පීඩාකාරීය. සිඟමන් යැදීම තෝරා ගන්නා අය එවැනි දේකට යොමු නොවී කෙනෙකුට අත පා දෙන දෙයකින් ජීවත් වීම පෙර කී සමාජයට අතිශයින් හානිකර තෝරා ගැනීම්වලට වඩා යහපත් නොවන්නේද? ඒ නිසා යාචක ප්‍රශ්නය හුදෙකලා ප්‍රශ්නයක් නොව පවතින සමාජ ආර්ථීක අර්බුදයේ තරම පෙන්වන කැඩපතකි.
එය විසඳීමට යාචකයන් අල්ලා කොහේ හෝ ගෙන ගොස් දැමීමෙන් හැකිවන්නේ නැත. ඔවුන් වෙනුවෙන් ද පුනරුත්ථාපන වැඩපිළිවෙළක් අවශ්‍යය යන අදහස එයින් බැහැර වන්නේ නැත. එහෙත් අයාලේ යන ගවයන් එකතු කර කොහේ හෝ ගවගාලකට ගෙන ගොස් දමනවා තරම් එය සරල වන්නේ නැත. මන්ද යත් සිඟමන් යදින්නේ තිරිසන් සතුන් පිරිසක් නොව මනුෂ්‍යයන්ම නිසාය.
ජනාධිපති ප්‍රේමදාසගේ කාලයේ ද කොළඹ නගරයේ යාචකයන් මෙසේ අම්බලන්තොට රිදියගමට පැට වූ ආකාරය අතීතය අමතක නැති අයට මතක තිබිය යුතුය. රාජපක්ෂ පාලන සමයේ කොළඹ නගරයේ යාචකයන්ගේ හිස් මතට රාත්‍රියේ කොන්ක්‍රීට් කුට්ටි පතිත වූ බව අමතක විය නොහැකිය.
ලොව පුරාමත්, අප රටෙහිත් කිතුනු ජනයා කිතු සමිදාණන්ගේ උපත සමරන මේ නත්තල් සමය මනුෂ්‍යත්වය පිළිබඳ කතා කිරීමට සුදුසුම කාලයකි. හිංසාව, පීඩාව, අසාධාරණය හා අයුක්තිය වෙනුවට මනුෂ්‍යත්වය වෙනුවෙන් හඩ නැඟ+, මනුෂ්‍යත්වයේ අගය පිළිබඳ පණිවුඩය ලොවට ඛෙදා දුන් ෙජ්සුතුමන් වෙත දක්වන සැබෑ ගෞරවය වන්නේ මනුෂ්‍යත්වය ඔසවා තැබීමයි¦ ඒ සඳහා වෙහෙසීමයි.
කෙනෙක් ජීවත් වීම සඳහා තවත් කෙනෙකුට අතපාන්නේ නම්, එසේ අතපෑමට සිදු වන්නේ නම් එහි බරපතළ ප්‍රශ්නයක් පවතී. ධනකුවේරයන් අතළොස්සක් මිලියන, බිලියන ගණනින් ධනය ගොඩගසා ගනිමින් සිටිති. දේශපාලන බලය විසින් ජාවාරම්කරුවන් ද, දූෂිතයන් ද, අපරාධකරුවන් ද ආරක්ෂා කරමින් තිබේ. සාතිශය බහුතරයට ජීවත්වීමම මහත් අභියෝගයක් වී තිබේ. මනුෂ්‍යත්වය අහෝසි වී ඇත්තේ මේ තත්ත්වය නිසාය. මෙය කිසිසේත්ම යුක්ති සහගත හෝ සාධාරණ වන්නේ නැති බව අමුතුවෙන් කිවයුතු නොවේ. මනුෂ්‍යත්වය දිනා ගත හැක්කේ යුක්තිය හා සාධරණය ඉටු වීමෙන් පමණි.
ඒ නිසා පුරවැසි සැමගේ වගකීම වන්නේ පය බරවායට පිටිකර බෙහෙත් බැඳීම දෙස බලා හිඳීම නොව නිට්ටාවට රෝගය සුව කරන රෝග නිධානයට ප්‍රතිකාර කිරීමය. වර්තමානයේ එය සටනකි. එය මනුෂ්‍යත්වය වෙනුවෙන් වන අරගලයකි.