හොරුන්, දාමරිකයන් වෙනුවට සැබෑ ජනතා දූ පුතුන් පත්විය යුතුයි… (ජවිපෙ නායක අනුර දිසානායක)

1058086986
සිරියාවෙන් නික්ම ගිය රුසියාව
January 23, 2018
566464
ජනාධිපතිගේ මයිලෝ විරෝධය නොතකා චතුරිකා සිරිසේන මයිලෝ තොගයක් බෙදයි
January 24, 2018
Show all

හොරුන්, දාමරිකයන් වෙනුවට සැබෑ ජනතා දූ පුතුන් පත්විය යුතුයි… (ජවිපෙ නායක අනුර දිසානායක)

Anura-Kumara-Dissanayake-640x415

අපි ඉදිරියේ තියෙන්නේ 2015 මාර්තු වල පවත්වන්න නියමිතව තිබුණු මැතිවරණයක්. අවුරුදු තුනකට ආසන්න කාලයක් මැතිවරණය කල් ගිහිල්ලා. පළාත් පාලන ආයතනයක නිල කාලයම අවුරුදු හතරයි. ඡන්දය කල් දාන්න ආණ්ඩුවට විවිධ දේශපාලන වුවමනාවල් තිබුණා. අද අපි මේ ඡන්දයට මුහුණ දෙන්නේ 2012 වසරේදී පාර්ලිමේන්තුවේ සම්මත කරගත් ඉතාම විකෘති ඡන්ද ක්‍රමය යටතේ නොවෙයි. බහුපක්ෂ දේශපාලනය මුළුමනින්ම අකුලා දමා ද්විපක්ෂ දේශපාලනයකට දොරටු විවෘත කරන විකෘති ක්‍රමයක් තිබුණේ. 2017 සැප්තැම්බර් මාසයේ දී ඒ ඡන්ද ක්‍රමය වෙනස් කොට, ජනතාවට හිතවාදී මැතිවරණ ක්‍රමයක් ඇතිකර ගන්න ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ දැවැන්ත කාර්ය භාරයක් ඉටුකළා. ඒ අභියාචනා කොමිෂන් සභාවේ සභාපති හැටියට කටයුතු කළ අශෝක පීරිස් මැතිතුමා ඒ කොමිෂන් සභාවේ සාමාජිකයෙකු ලෙස කටයුතු කළ නීතිඥ උපුල් කුමරප්පෙරුම මැතිතුමාත් මේ සමුළුවට සහභාගි වී ඉන්නවා. මේ වගේ ජයග්‍රහණ එක්කයි මේ මැතිවරණයට අපි එකතු වෙලා ඉන්නේ.
මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයාගේ කණ්ඩායම මැතිවරණය කල් දාගන්න අධිකරණ කි්‍රයාමාර්ගවලට ගිය බව අපි දන්නවා. ඉන් දවස් තුනකට පස්සේ එතුමා පාර්ලිමේන්තුවට ආවා. එතකොට අපි කතාකරමින් සිටියා. එදා අපි එතුමාට බල කරලා, අභියෝග කරලා, කිව්වා ඔයාගේ චක්ගෝලයන්ට කියලා මේ නඩුව ඉල්ලා අස්කර ගන්න කියලා. ඡන්දය කල් දාන්න පවරා තිබුණු නඩුව සතියක් යනකොට ඉල්ලා අස්කර ගත්තා. ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ මෙම මැතිවරණයට අවතීර්ණ වෙන්නේ ඡන්දය කල්දාන්න ආණ්ඩුව විවිධ උපක්‍රම අනුගමනය කළ වෙලාවක, ඒ සියලු කුමන්ත්‍රණ පරාජය කළ ජයග්‍රහණයත් එක්කයි. පළාත් පාලන මැතිවරණය කියන්නේ ජනතාවගේ ගම්වල තිබෙන ප්‍රශ්න විසඳා ගන්න නියෝජිතයන් පත්කර ගන්නා මැතිවරණයයි. නමුත් තෝරා යැවූ අය කරල තියෙන්නේ මොනවාද? පුවත්පත්වල පළ වූ තෝරාගත් කිහිපයක් ගැන මම කියන්නම්.
‘මාවනැල්ල ඩිපෝ අධිකාරිට අරණායක සභාපති පහරදෙයි’, ‘නියාගම සභාපතියි, ගෝලයොයි යුවලකට තුවාල වෙන්න ගහලා’, ‘කොලොන්නාව නගර සභාවේ සභාපති, උප සභාපති සමඟ ගුටි හුවමාරුවක’, ‘සිසුන් හතරක් සහ සිසුවියන් හතර දෙනෙකුට පහරදුන් හිටපු ප්‍රාදේශීය සභා මන්ත්‍රී සොයා පොලිස් පරීක්ෂණ’, ‘බැංකුවට පැන බිරියට පහරදුන් සන්ධාන මන්ත්‍රී අල්ලන්න අධිකරණ නියෝගයක්’, ‘පොස්පේට් සේවකයන්ට පහරදුන් තලාව ප්‍රාදේශීය මන්තී්‍ර රිමාන්ඩ් භාරයට’, ‘පුද්ගලයෙකුට පහරදීම නිසා බියගම ප්‍රාදේශීය සභාවේ සන්ධාන මන්ත්‍රී අත්අඩංගුවේ’, ‘සංචාරක හෝටලයේ කළමනාකරුට පහරදී දේපළවලට හානි කළ බදුල්ල නගර සභාවේ සන්ධාන මන්ත්‍රී රිමාන්ඩ් භාරයේ’, ‘කාන්තාවකට පහරදුන් කතරගම මන්ත්‍රී ඇපමත මුදාහරී’, ‘පොලිස් කොස්තාපල්ට පහරදුන් ඇඹිළිපිටිය ප්‍රාදේශීය සභා සභාපති රිමාන්ඩ් භාරයේ’, ‘වාරිමාර්ග නිලධාරියෙකුට පහරදුන් කරුවලගස්වැව සභාපති රිමාන්ඩ් භාරයේ’, ‘මීගමුව නගර සභාවේ සන්ධාන මන්ත්‍රී ජේලර්ගේ කන පලයි’, ‘පෑලියගොඩ සභාපති සහ උපසභාපති ගුටි ඇන ගනිති’, ‘බුලත්සිංහල පොලිසියට පහරදුන් ප්‍රාදේශීය සභා මන්ත්‍රී ගමෙනුත් පැන ගිහින්’, ‘දැරණියගල ප්‍රාදේශීය සභා සභාපති කී්‍රඩකයෙකුට පහරදී අත්අඩංගුවේ’, ‘වෛද්‍යවරයෙකුගේ බිරියකට තර්ජනය කළ සන්ධාන මන්ත්‍රීට ලක්ෂ දෙකක ඇප’, ‘බෙන්තොට ප්‍රාදේශීය සභාවේ සභාපති උපසභාපතිගේ දතක් ගලවයි’, ‘අල්ලස්ගෙන වලල්ලාවිට ප්‍රාදේශීය සභා සභාපති අත්අඩංගුවට’, ‘යටියන්තොට ප්‍රාදේශීය සභා සභාපති අල්ලස් ගනිද්දී අත්අඩංගුවට’, ‘හිඟ=රක්ගොඩ ප්‍රාදේශීය සභාවේ සභාපතිගේ හොර වාහන අටක් අල්ලයි’, මේ වගේ තව විශාල ලැයිස්තුවක් මා අතේ තිබෙනවා. පසුගිය කාලය පුරාම, හොරුන්ගේ දූෂිතයන්ගේ සහ දාමරිකයන්ගේ ගුහාවක් බවට ප්‍රාදේශීය සභා පත්කරගෙන තිබුණා.
ඒ නිසා, අද අපිට වගකීමක් පැවරී තිබෙනවා. දූෂිතයන්ගේ, පාදඩයන්ගේ, සල්ලාලයන්ගේ තිප්පොළවල් බවට පත්වී තිබෙන, මේ ප්‍රාදේශීය සභා ජනතාවගේ නියෝජිත ආයතන බවට පත්කිරීමට.
දැන් අප ඉදිරියේ තියෙන පළාත් පාලන මැතිවරණය ආණ්ඩුව යොදා ගන්නේ කවර අරමුණකින්ද? යන්න අප සලකා බැලිය යුතුයි. රටේ සියලු සම්පත් විකුණා දමමින් දැනට ඉතිරි වී තිබෙන නිෂ්පාදන කර්මාන්ත පද්ධතිය බිඳ දමා ගෙන යන විනාශකාරී ආර්ථීක ප්‍රතිපත්තිය ගෙවීගිය අවුරුදු දෙකහමාර ඇතුළත අවශ්‍ය පරිදි වේගවත් කර ගන්න බැරි වී තිබෙනවා. මේ පළාත් පාලන මැතිවරණයේ දී ආණ්ඩුව ලබන කවර හෝ ජයග්‍රහණයන් තිබුණ හොත් ඔවුන්ට තිබෙන යම් බාධාකාරී සීමාවන් ඉවත්කර ගන්න ලයිසන් එකක් හැටියට ඒක පාවිච්චි කරනවා. රනිල් වික්‍රමසිංහලාගේ, මලික් සමරවික්‍රමලාගේ මේ විනාශකාරී ආර්ථීක ගමන පරාජයට පත්කරන්න නම්, එළඹෙන පළාත් පාලන මැතිවරණයේදී එක්සත් ජාතික පක්ෂය අනිවාර්ය ලෙස පරාජයට පත් කළ යුතුයි. එනිසා එය පරාජයට පත්කිරීමේ අභියෝගය අපිට තිඛෙනවා. එය පරාජයට පත්කරන්නත් වරායේ, තෙල් සංස්ථාවේ, පුල්මුඩෙයි ඛනිජ වැලි නිධියේ සේවකයන්ට සටන් කරන්න ශක්තියක් ලැඛෙන්නේ මේ මැතිවරණයෙන් විනාශකාරී ආර්ථීකයට ජනතාවගේ අනුමැතියක් නැති බව ඔප්පු කිරීමෙන් විතරයි. ගම්වල මැතිවරණයට තරග කරන අපේක්ෂක, අපේක්ෂිකාවන් හැටියට ඔබවෙත පැවරී තිඛෙන්නේ ඒ අභියෝගය ජය ගැනීමයි.
එක පැත්තකින් රනිල් වික්‍රමසිංහගේ කණ්ඩායමත්, අනික් පැත්තෙන් මහින්ද රාජපක්ෂ නායකයා නොවන ජී.ඇල්. පීරිස් නායකයා වන පොදුජන පෙරමුණත්, මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහත්මයාගේ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයත් මේ මැතිවරණයට ඉදිරිපත් වී තිබෙනවා. මේ පාර්ශ්ව තුනම අපිට එරෙහිව මැතිවරණ භූමියේ ඉන්නවා. මේ අය එකම කඳවුරක කොටස් තුනක් බව තේරුම් ගන්න ඕනෑ. කඳවුරු තුනක් නොවෙයි. හරියට තල් රායි, පොල් රායි, කිතුල් රායි වගේ. තුනම තාල වර්ගයේ ගස්. තුනටම මුදුන් මුලක් නැහැ. හැබැයි මේ ගස් තුනේ කොළ එකිනෙකට වෙනස්. ඒවගේ තමයි එකම කඳවුරක මේ කණ්ඩායම් තුනත්.
මේ මැතිවරණයේ දී තමන් ළඟ තියෙන ආණ්ඩු බලය ගමේ සංවර්ධනයේ දී යොදවන්න තමන්ට ඡන්දය දෙන්න කියලා රනිල් වික්‍රමසිංහ කියනවා. මේ කතාව බොරුවක්. ඇඹිළිපිටියේ ගමකින් ලියුමක් එවල තිබුණා, ඒ ගමට යන්න පාලමක් හදලා දෙන්න කියලා. මාර්ග සංවර්ධන අධිකාරියට මම ඒ ලිපිය යොමු කළා. ඒ නිලධාරීන් ගමට පාලම හදල දුන්නා. අපි ඒ දේ කළේ ආණ්ඩු බලය තිබිලා නොවෙයි. රාජ්‍ය ආයතනවල නිලධාරීන් පවා දැන් තේරුම්ගෙන තිඛෙනවා ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ යම් ඉල්ලීමක් කරන්නේ, තමන්ගේ පෞද්ගලික අරමුණු වෙනුවෙන් නොවන බව. ප්‍රාදේශීය සභාවල අපිට ලබාදෙන බලය තුළින් මෙන්න මේ වගේ ජනතාවගේ ප්‍රශ්න විසඳන්න පුළුවන්.
මහින්ද රාජපක්ෂ කියන්නේ රට බෙදීම වළක්වන්න තමන්ට ඡන්දය දෙන්න කියලයි. මේක රටේ ඉරණම තීරණය කරන ඡන්දය කියලා ඔවුන් දිගින් දිගටම කියනවා. රට ඛෙදන එක වළක්වන්න ජී.එල්.ගේ පක්ෂයට ඡන්දය දෙන්න කියන එකයි, ඔවුන්ට ඉතිරි වී තිබෙන්නේ. බොරු දේශප්‍රේමිත්වය මේ ඡන්දයේදී ද, පාවිච්චි කරනවා. මාතෘ භූමිය පිළිබඳවත්, රටේ ජනතාව පිළිබඳවත් ඔවුන්ට තියෙන්නේ ව්‍යාජ රඟපෑමක් විතරයි. ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ ඉන්නේ සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් ජන කොට්ඨාසයන් තුනේම සම අයිතීන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටින ජාතිකත්ව වශයෙන් නොබෙදී සිටිය යුතු රට ඛෙදීමට විරුද්ධ ස්ථාවරයකයි. ඊටත් වඩා වැඩි බරකින් අපේ රටේ ජාතිවාදයටත් විරුද්ධයි. ජාතික අසමානතාවයටත් ඒ වගේම විරුද්ධයි. ජාතික සමගිය වෙනුවෙන් හැම ජන කොට්ඨාසයකම සම අයිතිය වෙනුවෙන් එකමුතු වී සටන් කරන, මේ රටේ එකම දේශපාලන ව්‍යාපාරය ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ පමණයි. අනික් පැත්තෙන් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහත්තයාගේ කණ්ඩායම ඉන්නවා. මේ කඳවුරු තුනක් නොවන බව දැන් හොඳටම පැහැදිලියි. මෙච්චර කාලයක් ඒ බව හංගලා තිබුණා. හැබැයි මේ ගෙවීගිය දින කීපය ඇතුළෙ මේ සියලු දෙනාම එක කඳවුරක බව වෙන කවරදාටත් වඩා හොඳින් ඔප්පුකර තිබෙනවා.
මේ වන විට ජනතාවගේ සතුරු භාවයට පත් වී තිබෙන මේ ප්‍රාදේශීය සභා ජනතාවගේ ඥාතියෙක් බවට පත්කර ගන්නා මැතිවරණ ජයග්‍රහණයක් ලබාගන්න ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ කටයුතු කරනවා. පළමුව දූෂණය නතර කරනවා. දෙවනුව කාර්යක්ෂමතාවය ඇති කරනවා. පළාත් පාලන ආයතනවලට පැවරී තිබෙන කාර්ය භාරය අතරින් ප්‍රමුඛම වැඩටික අපි ඉටුකරනවා. මේ ජයග්‍රහණ ලබාගත හැක්කේ ප්‍රාදේශීය සභා මැතිවරණයේ දී ජනතාවගේ ජීවිත සමඟ බද්ද වුණු ප්‍රාදේශීය සභා බලය ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට වැඩි වශයෙන් ලබාදීමෙන් පමණයි. ලස්සන නගරයක්, සුන්දර පරිසරයක් සහිත ප්‍රාදේශීය සභාවක් ගොඩනගා අනාගත පරම්පරාව ගොඩනැගීමේ අත්තිවාරම දමනවා. මේ කාර්ය භාරය ඉටුකිරීමට ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ කැපවීම ඉහළින්ම ලබාදෙන මේ අපේක්ෂක අපේක්ෂිකාවන් ගම්මට්ටමේදී ජයග්‍රහණය කිරීමේ කාර්ය භාරය ඉටුකළ යුතුව තිඛෙනවා. මේ රට නව දේශපාලන සංස්කෘතියකට රැගෙන යන මුල් පියවර වශයෙන් එළඹෙන පළාත් පාලන මැතිවරණය සියලුම ජයග්‍රහණයන් ලබා ගැනීමට ඔබ වෙත පැවරී තිබෙන කාර්ය භාරය ශක්තිමත්ව නොපිරිහෙළා ඉටුකරාවි කියන විශ්වාසයෙන් යුතුව ඊට අවශ්‍ය ශක්තිය ධෛර්යය ලැබේවා ! කියලා ප්‍රාර්ථනා කරනවා…