හොරුන්, දූෂිතයන් නැති රටක්…

palastheene
ජෙරුසලම ගිනිි ගත් දින හයේ යුද්ධයෙන් පනස් වසරකට පසු
January 23, 2018
economy
ආර්ථීක අර්බුදය හා අය-වැය
January 23, 2018
Show all

හොරුන්, දූෂිතයන් නැති රටක්…

gunasena withana

බී. එච්. ෆාමර්ගේ ‘ශ්‍රී ලංකාවේ අනාගතය’ නමින් ග්‍රන්ථයක් 1964දී පළ විය. කේම්බ්‍රිජ් වියතකු වශයෙන් සැලකෙන මෙම අධිරාජ්‍ය – ධනේශ්වර විචාරකයා ශ්‍රී ලංකාව පිළිබඳ හසළ දැනුමක් ඇත්තෙකු ලෙස සැලකෙයි. ඔහු 1944 දී බ්‍රිතාන්‍යය විසින් ලංකාවේ ව්‍යවස්ථා සංශෝධන පිළිබඳ කොමිෂන් සභාවේ ද 1955-58 ලංකා ඉඩම් කොමිෂන් සභාවේද සාමාජිකයකු මෙන් කටයුතු කළේය. ඔහු මෙම කොමිෂන් දෙකේම කටයුතු කළේ බ්‍රිතාන්‍ය අධිරාජ්‍යවාදයේ අවශ්‍යතා ඉටු කිරීමට බව ඔහුගේ ‘ශ්‍රී ලංකාවේ අනාගතය’ නමැති ග්‍රන්ථය විමර්ශනය කරන විට පැහැදිලි වෙයි.
ෆාමර්ගේ වාර්තාවේ අපේක්ෂාව වූයේ, ලංකාවේ බ්‍රිතාන්‍ය ගැත්තන් සහ දේශීය ධනපති පන්තිය ආරක්ෂා කිරීමටත්, එමගින් නිදහස ලබන රටවල සිය ග්‍රන්ථය සියුම් ලෙස තහවුරු කර ගත හැකි දේශපාලන යාන්ත්‍රණයක් ක්‍රියාත්මක කිරීමත්ය. බ්‍රිතාන්‍ය ගැති ශ්‍රී ලංකාවේ ධනේශ්වර පන්තියේ නිල පක්ෂය එක්සත් ජාතික පක්ෂය බව අවධාරණය කර ගත් මෙම ඉංගිරිසි විචාරකයා එමගින් ශක්තිමත් ධනේශ්වර ආණ්ඩුවක් ගොඩනැගිය හැකි බව විශ්වාස කරගෙන සිටියේය. ඔහුගේ උපක්‍රම පසු කාලයේ අපේ රටේ දේශපාලනයේ දී එක්සත් ජාතික පක්ෂයට ද, ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයට ද එක සේ උපකාරී විය. මෙම පක්ෂ දෙකම ධනපති පක්ෂ බැවින්, ඔවුන්ගේ ජයග්‍රහණය සඳහා ගෝත්‍ර සහ ආගම් මුළා කිරීම හෝ ඔවුන්ට අනුග්‍රහ දැක්වීම සත්‍ය උපායක් මෙන් එම ලේඛනයෙහි ෆාමර් උපායශීලී ලෙස විස්තර කර තිබේ.
එම වාර්තාවේ එක් උපුටනයක් මෙසේය:
‘දැන් ලංකාවේ කි්‍රයාත්මකව පවතින සිංහල බෞද්ධ ජාතිවාදයේ අනුමැතිය නොලබන කිසිවෙකුට ඒ රටේ ව්‍යවස්ථානුකූල බලතල අත්පත් කර ගැනීමේ කිසිදු හැකියාවක් නොමැත්තේය. උදාහරණයක් වශයෙන් 1960 මාර්තු සහ ජූලි මාසවල දී පැවැත් වූ මහා මැතිවරණ දෙකේදීම ගම්බද ප්‍රදේශවල සෑහෙන තරම් බලයක් අත්පත් කර ගැනීමට වාමාංශික පක්ෂ අපොහොසත් වූහ. එය එසේ වූයේ බ්‍රිතාන්‍ය පුවත්පත්වල වාර්තා වී තිබුණු පරිදි ලංකාවේ දේශපාලන ප්‍රශ්න වාමාංශික හා දක්ෂිණාංශික යනුවෙන් බෙදී තිබූ නිසා නොවේ. වාමාංශයට අයත් ප්‍රධාන පක්ෂ දෙක වර්ගභේද නොවන ප්‍රතිපත්තියක් අනුගමනය කළ නිසාය. සැබැවින්ම සිංහල, දෙමළ දෙකටම සමතැන් ඉල්ලා සිටි නිසාය.’ (පිටුව 89)
එහෙත්, මාක්ස්වාදී ලෙනින්වාදී ස්ථාවරයක සිටි වමේ පක්ෂ දෙක පසු කාලයේ ඉන් පිට පැන අවස්ථාවාදී වූහ. ඔවුහු ඩඩ්ලි – චෙල්වනායගම් ගිවිසුම් ජාතිවාදී ලෙස දකින්නටත්, පෙන්වන්නටත් පෙළඹුණහ. ඔවුන්ගේ ප්‍රචාරක මාධ්‍යයෙන් පිළිවෙළින් සමාජවාදයේ සිට ජාතිවාදය වෙත ගමන් කිරීම ප්‍රදර්ශනය කළහ. එවකට වමේ ප්‍රබල පුවත්පත වූ ‘ඇත්ත’ පත්‍රය නිර්ලජ්ජිතවම ජාතිවාදී විය. ‘ඩඩ්ලිගෙ බඩේ මසල වඩේ’ යනුවෙන් පුවත් පත් ශීර්ෂ පළ කරන ලදී. වමේ පක්ෂ දෙකේ පෙළපාළිවල දී ද ඔසවන ලද ‘ඩඩ්ලිගෙ බඩේ මසල වඩේ’ බැනර ජාතිවාදීන්ට කර්ණරසායන සටන් පාඨයක් විය. මේ මුග්ධ ක්‍රියාකලාපය නිසා වමේ පක්ෂවල නායකත්වයේ සිට සාමාන්‍ය සාමාජිකයා දක්වා ද සාමාන්‍ය ආධාරකාරී කොටස් ද වමේ පක්ෂවලින් ඈත් වූහ. නැතහොත්, අකි්‍රයකාරී වූහ. ඔවුන්ගෙන්ම කොටස් අවස්ථාවාදී ලෙස ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයට සම්බන්ධ වූහ. සමහරු අතරමං වූහ. පක්ෂයේ සිටි තරුණ පිරිස ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට යොමු වූහ.
බී.එච්. ෆාමර්ගේ ‘ශ්‍රී ලංකාවේ අනාගතය’ නමැති ප්‍රකාශනය කියවන විට පෙනී යන්නේ ඔහුගේ නව යටත්විජිතවාදී දෘෂ්ටියේ ඇබිත්තකි. ලංකාවේ පමණක් නොව නිදහස ලැබූ සෑම යටත්විජිතයකම දේශීය ධනේශ්වරය සමඟ සහජීවනයෙන් ක්‍රියා කිරීමට ෆාමර් හොඳින් පුහුණු කරනු ලැබූවෙක් වෙයි.
ආරම්භයේ ඉතාමත් නිවැරදි විප්ලවවාදී මඟක ගමන් කළ වමේ පක්ෂ පසු කාලයේ අවස්ථාවාදීව සිය විද්‍යාත්මක දැක්ම නොතකා රටේ ප්‍රධාන සුළු ජාතිකත්වය වූ දෙමළ ප්‍රජාව අමතක කර ගත්තා. එහි ක්ෂණික ප්‍රතිඵලය වූයේ වමේ පක්ෂ දෙක හෙවත් කොමියුනිස්ට් පක්ෂය සහ ලංකා සමසමාජ පක්ෂය ප්‍රගතිශීලී ජන විශ්වාසය පවා අහිමි කර ගැනීමයි. දැන් රටට අවශ්‍ය සක්‍රීය දේශපාලනයකි. නාමමාත්‍ර ඊනියා මාක්ස්වාදී පක්ෂවලින් ප්‍රයෝජනයක් නැත. අපේ රටට විශ්වසනීය, සමාජවාදී, මාක්ස්වාදී දැක්මෙන් පෝෂිත නව වමක්, තරුණ බුද්ධියෙන් හා තරුණ ජවයෙන් යුත් වමක් අවශ්‍යමය. තව දුරටත් මැද පන්තියකට හෝ ධනේශ්වර පන්තියට විෂමාචාරයන් මගින් බලවත් වන්නට වරම් නොදෙන බලයක්, ශක්තියක් දැන් රටට අවශ්‍යය.
තමන් බලයේ සිටි කාලයේ ද, බලයේ සිටින අද ද සියලු දූෂණයන්හි යෙදෙමින්, සුවඳවතුන් වන්නට උත්සාහ කරන සියලු ද්‍රෝහීන්ට නිසි දඩුවම් දිය හැකි අදීන අභීත බලයක් අද රටට අවශ්‍යය. තරුණයන් හා බුද්ධිමතුන් පෙරටු කර ගත් මහා බලයක් අද රටට අවශ්‍යය. ඒ බලය සක්‍රීය ලෙසත්, විශ්වසනීය ලෙසත් බලපරාක්‍රමයක් බවට පත් කළ හැකි එකම පක්ෂය ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ බව රටට හඩ ගා කීම අපගේ වගකීම වෙයි. ඉදිරි මැතිවරණවල දී සියලු ආයතන තුළ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ නියෝජනය අනිවාර්යය කිරීමට සියලු බුද්ධිමත් ප්‍රජාව අදිටන් කර ගත යුතුය. කුඩා මහජන ආයතනයේ සිට මැතිසබය දක්වා නැවතත් කුණුවැද්දන් වැද්ද ගත යුතු නොගන්නා බහුජන මතයක් සංජානනය කරවීම සකල ප්‍රගතිශීලීන්ගේ වගකීම වෙයි.


ගුණසේන විතාන