දෙගොල්ලන්ගේම පැටිකිරියේ පාපොච්චාරණය

Lighting-Thunder-Wallpaper-Laptop-Backgrounds-54812-1024x640
ගෙරවිල්ල හා වැස්ස
February 5, 2018
widwath kathikawatha
දූෂණ විරෝධී සටන දූෂණය කිරීමට ඉඩ නොදෙමු ! පේරාදෙණිය විශ්වවිද්‍යාලයේ මහාචාර්ය, සාහිත්‍යවේදී ලියනගේ අමරකීර්ති
February 5, 2018
Show all

දෙගොල්ලන්ගේම පැටිකිරියේ පාපොච්චාරණය

බෙsdvgDr

පසුගිය ජනවාරි 03 වැනිදා ජනාධිපතිවරයා විශේෂ ප්‍රකාශයක් කළේය. ඒ මහ බැංකු බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳ සොයා බැලීමට පත් කළ ජනාධිපති කොමිෂන් වාර්තාව සම්බන්ධයෙන්ය. එම ප්‍රකාශය මගින් හිටපු මහ බැංකු අධිපති අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන් මෙම ගනුදෙනුවට සෘජුවම සම්බන්ධ බව ප්‍රකාශ කළේය. මහ බැංකුවේ අභ්‍යන්තර තොරතුරු පිටතට දී, තම නිලයට අදාළ බලතල පාවිච්චි කරමින්. අනෙකුත් නිලධාරින් යට කරමින්, තීන්දු ගෙන ඇති බවත් එහිදී අනාවරණය කළේය. පර්පැචුවල් ට්‍රෙෂරීස් ආයතනය රුපියල් කෝටි 1,115 ක ක්ෂණික ලාභයක් මාස හයක් තුළ ලබා ගැනීම පිළිබඳ තොරතුරු අනාවරණය කළේය. මේ අයථා ලාභය හරහා මේ රටේ ප්‍රධාන මූල්‍ය ආයතන එනම්, සේවක අර්ථසාධක අරමුදල, ජාතික ඉතිරිකිරීමේ බැංකු අරමුදල, රක්ෂණ සංස්ථා අරමුදල යනාදියට රුපියල් කෝටි 853 ක අලාභයක් සිදු වී ඇති බවද කියවිණි. සේවක අර්ථසාධක අරමුදලේ ඇත්තේ මේ රටේ පෞද්ගලික අංශයේ හා අර්ධ රාජ්‍ය අංශයේ සේවයේ නියුතු ලක්ෂ 70 ක පමණ දෙනාගේ දහදිය මහන්සියෙන් ඉපයූ සල්ලිය. අනෙකුත් ආයතන අරමුදල් කියන්නේ ද රටේ ජනතාවගේ සල්ලිය. ඒ කියන්නේ, මේ හොරකම් කර ඇත්තේ, රටේ පොදු ජනතාවගේ සල්ලි බවය.
මේ බැඳුම්කර වංචාව සිදු වූයේ 2015 පෙබරවාරි මස 27 වැනිදාය. එය සිදු වූ වහාම 2015 මාර්තු මස 10 වැනිදා රටේ ජනතාවට මෙය හෙළිදරව් කළෙ ජවිපෙ මන්ත්‍රී, සුනිල් හඳුන්නෙත්තිය. ඒත් සමඟම 2015 මාර්තු 17 වැනිදා පාර්ලිමේන්තුවේ විශේෂ ප්‍රශ්න කිරීමක් කරනු ලැබුවේ ජවිපෙ නායක අනුර දිසානායක මන්ත්‍රීවරයාය. මේ ප්‍රකාශ දෙකෙන්ම එදා සිදු වූ මහා පරිමාණ බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳ සියලු තොරතුරු හෙළිදරවු කෙරිණ. ඒ විතරක් නොව ප්‍රධාන වගඋත්තරකරුවන් කවුරුන් ද යන්න පවා හෙළිදරවු කළේය. එහෙත්, එයට පිළිතුරු දුන් අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන්ව ආරක්ෂා කළේය. ආරක්ෂා කරමින්, ප්‍රකාශ කළේ මෙවැන්නක්ය. ‘මහ බැංකුවේ අධිපතිවරයා මේකට සම්බන්ධ වුණාය, කියලා කරුණු නැහැ. එය සත්‍යයෙන් තොරයි. මම දෙවැනි වතාවටත් කොමිටියට කිව්වා, ආපසු මේ ගැන හොයලා බලන්න කියා. ඔහු ඒ උපදෙස් දුන්නේ නියෝජ්‍ය අධිපතිවරුන් දෙදෙනෙකු ඉදිරියේය. මහ බැංකු අධිපතිවරයා ටෙන්ඩර් මණ්ඩලයේ කටයුතුවලට මැදිහත් වූවා යැයි කියන චෝදනාව පදනම් විරහිතයි’  (හැන්සාඩ් වාර්තාව, 2015 මාර්තු 17) අර්ජුන්ව රකින්න මේ වාගේ ප්‍රකාශ කළේ කරුණු දන්නේ නැතිව යැයි කොහෙත්ම සිතිය නොහැකියි. හරි පැහැදිලිව සියල්ල දැනගෙන කරපු ප්‍රකාශයක් බව තහවුරුයි.
ඒත් එක්කම රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ‘හැම පැත්තෙම ඉන්නේ හොරු. වෙන කවුරුත් නොවෙයි, අපට හොරු කියලා කිව්වට අපට වඩා ලොකු හොරු එතන ඉන්නවා. එච්චරයි මට මේ දවස්වල තේරුණේ. අපේ හොර වැඩ එළියට එනවා. අඩු ගාණේ මේ හොර වැඩ එළියට එන්නේවත් නැහැ’ යැයි ද කීවේය. ඒ කියන්නේ තමන් හොරකම් කරන බවත්, ඒවා හෙළිදරවු වන බවත් පිළිගත්තේය. අනෙක් අය ඊටත් වඩා හොරකම් කරන බවත්, හෙළිදරවු වන්නේ නැති බවත් පිළිගත්තේය. තමුනුත් හොරු, අනෙක් අයත් හොරු. දෙගොල්ලෝම හොරු. එකම දේ හොරකමවත් අහු වෙන්නේ නැතිව කර ගන්න තමන්ට බැරි බව මින් පිළිගන්නේය. අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන්ව මේ තරම් ආරක්ෂා කළ ඔහුව පත් කරන්නට නිර්දේශ කළ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ගැන ජනාධිපතිවරයා යන්තම්වත් වචනයක්, දෙකක් කීම පුදුමසහගතය. පසුගිය දවසක කිව්වේ, මගේ කඩුවෙන් කැපෙන්නේ කවුද යන්න මට අදාළ නැහැ. මගේ ඥාතීන්, හිතවතුන් කවුරු වුණත් මට කමක් නැහැ කියාය. ඒත් මෛත්‍රී කඩුව කරකවා ඇත්තේ, රනිල්ගේ ඛෙල්ල ළඟින් හුළං පාර වදින ගාණට විතරක් බව පැහැදිලිය.
මහ බැංකු බැඳුම්කර වංචාවේ මහ මොළකරු රනිල් බව දන්නෝ දනිති. එය කිසිවෙකුට සඟවන්නට හැකියාවක් නැත. අර්ජුන්ව රැක්කා පමණක් නොව කෝප් කමිටුවේ සංයුතිය වෙනස් කළේ ද ඒ වෙනුවෙන්ය. මනෝ ගනේෂන්ගේ පක්ෂයේ නියෝජිතයා වූ වේළුකුමාර් මන්තී්‍රවරයා කමිටුවෙන් ඉවත් කර ඒ වෙනුවට සුජීව සේනසිංහව පත් කළේය. සුජීව ලොක්කා වෙනුවෙන් ඇති තරම් කඩේ ගියේය. කඩේ ගිහින් ඇදගෙන නාගෙන අද ගලේ පැහැරූ බළලෙකුගේ තත්ත්වයට වැටී ඇත. එදා පළමු කෝප් කමිටු වාර්තාව ජනතාව අතර ඛෙදා දීම වළක්වාලීමේ අතුරු තහනම් නියෝගයක් උසාවිය හරහා ගත්තේ සුජීවය. අර්ජුන් වරදක් කර නොමැති බව දක්වමින්, රනිල්ව රකිමින්, මහ බැංකු ගනුදෙනුව ගැන පොතක් ද ලිව්වේය. එතනින් නතර නොවී කෝප් කමිටුවේ පරීක්ෂණ යද්දී අර්ජුන් ඇලෝසියස්ලාට දුරකථන ඇමතුම් ලබා දෙමින්, හොර ගනුදෙනුව ආරක්ෂ කළේය. කෝප් කමිටුවේ සිටි කල්ලිය එනම්, ෆුට්නෝට් කල්ලිය අජිත් පෙරේරා, හර්ෂණ රාජකරුණා, හෙක්ටර් අප්පුහාමි වැනි අය රනිල්ව රකින්න නොකළ දෙයක් නැත. යම්තම් බේරුණේ රන්ජන් රාමනායක පමණක්ය. අනෙක් හැමෝම මාධ්‍ය ඉදිරියේ නිරුවතින් මේ හොරකම රකින්න මහන්සි ගත්හ. ඒත් අද ඒ සියල්ල පුස්සක් බවට පත් වී අවසන්ය.
කෝප් කමිටු වාර්තාවෙහි නිර්දේශයෙන් මේ වංචාව ගැන නිරවුල්ව තහවුරු කර ඇත. එකී වාර්තාව ඉදිරිපත් වූයේ 2016 ඔක්තෝබර් 28 වැනිදාය. එහි අංක 06 නිර්දේශය වන්නේ ‘මෙම ප්‍රස්තූත බැඳුම්කර ගනුදෙනුව සඳහා හිටපු මහ බැංකු අධිපති අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන් මහතා සෘජුවම වගකිව යුතු අතර, ඔහුට සහ මහ බැංකුවේ නිලධාරීන්ට එරෙහිව නීතිමය කි්‍රයාමාර්ග ගැනීම නිර්දේශ කරයි’ යන්නය. අද ජනාධිපති කොමිෂන් සභා වාර්තාවෙන් එය තව දුරටත් තහවුරු කර ඇත. කෝප් වාර්තාවේ අංක 07 නිර්දේශය වන්නේ, ‘මෙවැනි ගනුදෙනුවල දී විනිවිදභාවය සහ මහ බැංකුවේ විශ්වසනීයත්වය ආරක්ෂා කිරීම සඳහා විධිමත් යාන්ත්‍රණයක් සැකසීම සහ දැනට පවත්නා විනිමය කොමිෂන් සභා පනත ඇතුළු අදාළ නීතිරීති, අණපනත් කඩිනමින් සංශෝධනය කළ යුතු බව නිර්දේශ කරයි’ යන්නය. අද ජනාධිපති කොමිෂන් සභා වාර්තාවෙන් ද පවත්නා මූල්‍ය නීතිරීති වහා වෙනස් කළ යුතු බවට නිර්දේශ කරනු ලබයි. එනම්, මීට මාස 15 කට පෙර ඉදිරිපත් වූ කෝප් වාර්තාව පදනම් කරගෙන නීතිමය ක්‍රියාමාර්ග ගත්තේ නම්, මේ වන විට අධිකරණමය කටයුතු බොහෝ දුරට අවසන් කර ගත හැකිව තිබිණි. එදා කෝප් වාර්තාව හා ඊට තොරතුරු ලබා ගත් සියලුම දත්ත හා අනෙකුත් සාක්ෂි නීතිපතිවරයා වෙත යැවිණි. අවුරුද්දකට වැඩි කාලයක් ගෙවී ගිය ද, අද වන තෙක් කිසිදු අධිකරණමය ක්‍රියාමාර්ගයක් ගෙන නොමැත. අද ජනාධිපති කොමිෂන් වාර්තාව අනුව ජනාධිපතිවරයා කර ඇත්තේ ද නැවත නීතිපතිවරයා වෙත වාර්තාව යැවීමය. සැබැවින්ම අධිකරණමය ක්‍රියාමාර්ගවලට යාමේ වුවමනාවක් තිබුණේ නම්, මීට කලින් යා හැකිව තිබිණි.
කෝප් වාර්තාවේ නිර්දේශ ක්‍රියාත්මක නොකිරීම නිසාම ජවිපෙ විසින් ප්‍රධාන යෝජනා හයක් ඇතුළත් හදිසියේ ගත යුතු ක්‍රියාමාර්ග ගැන සඳහන් ලිපියක් ජනාධිපතිවරයාට යොමු කර තිබිණි. එය ඉදිරිපත් කර තිබුණේ, 2016 නොවැම්බර් 09 වැනිදාය. මුදල් අමාත්‍යාංශය යටතේ එතෙක් පැවති මහ බැංකුව අගමැතිවරයා වෙත පවරා ගැනීමත්, සිංගප්පූරු පුරවැසියකු වන අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන් පත් කිරීමත්, අධිපතිවරයා රැකීමට හා ඔහුගේ ධුර කාලය දීර්ඝ කිරීමට සූදානම් වීමත්, කෝප් කමිටුවේ සංයුතිය වෙනස් කිරීමට මැදිහත් වීමත් යන කරුණු මත රනිල් වික්‍රමසිංහට ඉහත වංචාවේ වගකීමෙන් බේරී යා නොහැකි බව සඳහන් කර තිබිණි. ඒත් එක්කම වංචාවට සම්බන්ධ සියලු දෙනාට උපරිම දඩුවම් ලබා දී රජයට පාඩු කළ මුදල් ආපසු වහාම අය කර ගැනීමට යෝජනා කර තිබිණි. අර්ජුන් මහේන්ද්‍රන්ව රජයේ සියලු තනතුරුවලින් ඉවත් කිරීමට ද යෝජනා කර තිබිණි. පරීක්ෂණ නිම වන තුරු මහ බැංකුවේ මීට සම්බන්ධ අනෙකුත් නිලධාරීන් ද තාවකාලිකව වගකීම්වලින් ඉවත් කරන ලෙස ද යෝජනා කර තිබිණි. 2015 ට පෙර මහ බැංකුව මගින් සිදු කළ බැඳුම්කර වංචා පිළිබඳව ද පරීක්ෂණ පවත්වන ලෙස යෝජනා කර තිබිණි. මේ යෝජනා ඉදිරිපත් වන්නේ ද මෙයට මාස 14 කට කලින්ය. ඒවා ක්‍රියාත්මක කළේ නම්, මෙතරම් ධනස්කන්ධයක් හා කාලයක් අපතේ නොයවා වැරදිකරුවන්ට දඩුවම් දිය හැකිව තිබිණි.
මේ සියල්ල ක්‍රියාත්මක නොවන තත්ත්වයක් යටතේ ගිය අවුරුද්දේ මුල එනම්, 2017 ජනවාරි 24 වැනිදා අනුර දිසානායක මන්ත්‍රීවරයා විසින් පාර්ලිමේන්තුවට කල් තැබීමේ යෝජනාවක් ද ඉදිරිපත් කළේය. පුරා දින දෙකක් තිස්සේ එම විවාදය පැවති අතර, බොහෝ කරුණු අනාවරණය විය. එහෙත්, ආණ්ඩුව නිසි ක්‍රියාමාර්ග කිසිවක් නොගත්තේය. එම කල් තැබීමේ යෝජනාවෙන් ප්‍රකාශ කර තිබුණේ, රටට මහත් පාඩුවක් සිදු කළ එම දූෂිත ගනුදෙනුවල හවුල්කරුවන්ට දඩුවම් ලබා දිය යුතු බවත්, අවභාවිත වූ මුදල් නැවත රජයට ලබා ගැනීම වෙනුවෙන් අවශ්‍ය පියවර ගත යුතු බවත්ය. ඒ අනුව පාර්ලිමේන්තුවේ අවශ්‍ය අණපනත් සම්මත කළේ නම්, මේ වන විට සියල්ල පවරාගෙන අවසන්ය. මින් පැහැදිලි වන්නේ කොතරම් වාර්තා ඉදිරිපත් වුවත්, නිර්දේශ ඉදිරිපත් වුවත්, අවසන් ක්‍රියාමාර්ග ගෙන නොමැති බවය. රටේ ජනතාව බලා සිටින්නේ ඒ දෙසය. හොරුන්ට දඩුවම් දීම ගැනය. මහ බැංකු වංචාවට පෙර සිදු කළ බරපතළ මූල්‍ය වංචා පිළිබඳව ද ජනාධිපති කොමිෂන් පත් කළේය. ඒවා පත් කරනු ලැබුවේ, 2015 මාර්තු මාසයේදීය. ඒ මගින් ප්‍රධාන මූල්‍ය වංචා සිදු කිරීම් 34 ක් පිළිබඳව පරීක්ෂණ අවසන් කළේය. අවසන් වන එකී පරීක්ෂණ වාර්තා ජනාධිපතිවරයා වෙත ලබා දී ඇත.
මින් පළමුවෙන්ම විභාග කරනු ලැබුවේ, ස්වාධීන රූපවාහිනී ආයතනයේ සිදු කළ මූල්‍ය වංචාවක් පිළිබඳවය. එකී පරීක්ෂණ වාර්තාව ජනාධිපතිට භාර දී ඇත්තේ, 2016 මැයි මාසයේදීය. එහෙත්, තවමත් නිසි ක්‍රියාමාර්ග ගෙන නැත. ඇවන්ට් ගාඩ් සිද්ධිය, මහියංගනයේ පොදු ජනතාවගේ ඉඩම්වල කඩ ඉදි කරලා විකුණපු සිද්ධිය, ලුණුවිල පොල් පර්යේෂණ ආයතනය සතු ඉඩම් හිතවතුන්ට බෙදා දීම වැනි සිද්ධීන් ගණනාවක් පිළිබඳ වාර්තා ලබා දී බොහෝ කල්ය. ඒවාට සම්බන්ධව ඉන්නේ දැනට මෛත්‍රීගේ පක්ෂයේ ඔහු සමඟ කිට්ටුවෙන්ම ඉන්නා දේශපාලනඥයන්ය. ඒ කිසිවකු ගැන තවමත් දඩුවම් හෝ අධිකරණ ක්‍රියාමාර්ග හෝ ගෙන නොමැත. ජනතාවට අවශ්‍ය වන්නේ පක්ෂ භේදයෙන් තොරව හොරකම් හා දූෂණවලට එරෙහිව දඩුවම් පැමිණවීමය. එය සිදු කිරීම ආණ්ඩුවේ වගකීමය. අලුතෙන් මිහින් ලංකා සහ එයාර් ලංකා ආයතන ගැන කොමිෂන් සභා පත් කරන්න යාම ද හොඳ දෙයකි. එහෙත්, අවශ්‍ය වන්නේ ඒවායේ නිර්දේශ ක්‍රියාත්මක කිරීමය. එයාර් ලංකා එක ගැන වැලිඅමුණ කමිටු වාර්තාව දැනටමත් ඉදිරිපත්ව ඇත. එහෙත්, ඒ අනුව කිසිවක් නිවැරදි කර නැත. මේ නිසාම මෙවැනි කොමිෂන් සභා වාර්තා පිළිබඳව ජනතාවට ඇත්තේ, බරපතළ සැකයකි¦ අවිශ්වාසයකි. ඒ සැකය හා අවිශ්වාසය අද ඊයේ ඇති වූවක් නොවීය. වසර ගණනාවක සිට පැවත එන්නකි. කොතරම් කොමිෂන් දැම්මත්, අන්තිමේ දී එකිනෙකාගේ පිටවල් කසාගෙන සියල්ල යට ගහනවා යැයි ජනතාව සිතන්නේ මේ නිසාය. එහි වරදක් ද නැත. සිදු වී ඇත්තේ එයමය. එබැවින්, දැන් වහාම කළ යුත්තේ, ඒ නැති වූ විශ්වාසය නැවත ඇති කිරීමය. ඒ සඳහා පසුබට නොවී තීන්දු තීරණ ගැනීමය. කඩුව කරකවනවා යැයි පුරසාරම්වලට පමණක් සීමා නොවී ඇත්තටම කරකැවීමය.
පසුගිය දවස්වල නම්, කඩුවෙන් කැපුණේ, අවංකව වැඩ කළ නිලධාරීන්වය. අල්ලස් හෝ දූෂණ කොමිසමේ අධ්‍යක්ෂ ජෙනරාල්වරිය එසේ කැපී ගිය එක් නිලධාරිනියකි. එදා රාජිත සේනාරත්නගේ, ඩිලාන් පෙරේරාගේ වංචා පිළිබඳව ෆයිල් සාදා උසාවි යන්න හදන කොටම මෛත්‍රී කඩුව කරකැවුවේය. කැපුණේ හිතවත් රාජිත හෝ ඩිලාන් නොව අවංකව හා සෘජුව කටයුතු කළ දිල්රුක්ෂිවය. පොලිසියේ හා රහස් පොලිසියේ එහෙම කැපුණු, කැපෙන්නට ගිය නිලධාරීන් ගොඩක් සිටිති. නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවෙත් එහෙම අය සිටිති. අවංක නිලධාරීන් කපනවා වෙනුවට කම්බා හොරුන්ව, පට්ට හොරුන්ව කපා දමා පෙන්වීම ජනාධිපතිවරයාගේ වගකීමය. ඇත්තටම හොරුන්ට විරුද්ධව සිටිනවා යැයි ජනතාව තේරුම් ගන්නේ එවිටය.
නැත්නම්, මෙය හුදු ඡන්ද ගුණ්ඩුවක්, මාධ්‍ය සෙල්ලමක් පමණක්ම වෙනු ඇත. එසේත් නැත්නම්, තවත් කෙනෙකුව බ්ලැක් මේල් කරන්න පාවිච්චි කර ගන්නා කඩුවක් පමණක් වුවහොත්, කිසි තේරුමක් නැත. බැලුබැල්මට පෙනෙන්නට ඇත්තේ, එවැන්නකි. ඡන්දය ඉලක්ක කරගෙන පසුගිය රාජපක්ෂ පාලනය හා රනිල්ගේ යූඑන්පීය ඉලක්ක කරගෙන යමක් කීවා වනවා පමණකි. තමන්ගෙම දකුණු අත වගේ ඉන්න රාජිතලා, එස්.බී.ලා, ඩිලාන්ලා ගැන කිසිවක් නොකියා සිටීමෙන් අවංකභාවය පිළිබඳ ප්‍රශ්නාර්ථයක් ජනාධිපතිවරයා කෙරෙහි මතුව ඇත. භය නැතිව කඩුව සියලු හොරුන්ට, දූෂිතයන්ට එරෙහිව කරකවා පෙන්වීම මෛත්‍රීගේ වගකීමය. එසේ නොකරන්නේ නම්, මෛත්‍රීගේම ප්‍රකාශයේ අන්තිම වාක්‍යය ජනතාව හොඳින් තේරුම් ගත යුතුය. එනම්, මෙම චෝදනාවලට ලක් වී ඇති සියලු දෙනා ප්‍රධාන දේශපාලන පක්ෂ දෙකෙහිම පුද්ගලයන්, වගඋත්තරකරුවන් බවට පත් වී තිබෙන බව විශේෂයෙන් සඳහන් කළ යුතුව ඇත. එනම්, දඩුවම් ලැබුණ ද, නොලැබුණ ද දොගොල්ලන්ගේම පැටිකිරිය එකක්ම යැයි ජනාධිපතිවරයා විසින්ම පාපොච්චාරණය කර ඇති බවය. ජනතාව දැන්වත් මේ අය පිළිබඳව වඩාත් බුද්ධිමත්ව තීරණ ගත යුතු බවට තවත් අමතර සාක්ෂි විභාග අවශ්‍ය නොවේ.


ජගදාක්ෂි