පාලකයෝ අසාර්ථක බව ජනතාව දන්නවා (ජවිපෙ හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී නිහාල් ගලප්පත්ති)

defgearifgu
මෛත්‍රී, මහින්ද, කරු එක මල් වට්ටියක
February 5, 2018
wallhaven-447073
මල්ටිකලර් ඡන්දදායකයන් බිලීබාන බ්ලැක් ඇන්ඩ් වයිට් දේශපාලනය
February 5, 2018
Show all

පාලකයෝ අසාර්ථක බව ජනතාව දන්නවා (ජවිපෙ හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී නිහාල් ගලප්පත්ති)

galappaththi

ගොවි ජනතාව නගාසිටුවන බවට ප්‍රකාශ කළ වත්මන් ආණ්ඩුව සහල් ආනයනය කරනවා. ඒ වාගේම පොහොරත් ගේනවා. මේ පරස්පරය මොකක්ද?

ජනාධිපති බලයට ආවෙ ම මං ගොවි පුතෙක්, ගොවියාගේ දුක, වේදනාව හඳුනන කෙනෙක් කියලා. ඒ නිසාම ගොවියෝ වහ බොන තත්ත්වයට පත් කරන්නේ නැහැ කියලත් ඔහු එදා කීවා.
අගමැතිවරයාත් බලයට පත් වීමෙන් පස්සේ රටේ ජනතාවට කීවේ අපි මහින්ද රාජපක්ෂ වගේ නොවෙයි, අපි ගොවි ජනතාව ජීවත් කරවන්න, ඔවුන් නගාසිටුවන්න, ගොවියාට සහන සලසන්න කටයුතු කරනවා කියලා. එහෙම කිව්ව මේ දෙන්නා පාලනය කරන මේ රටේ ජනතාව අද පාන් කියන්න බැරි තත්ත්වයකට පත් වෙලා ඉන්නවා.
අද ගොවියාට ගොවිතැන් කරන්න වතුර ටිකවත් හරියට දෙන්නේ නෑ. පොහොර ටික නියමිත වේලාවට ලැඛෙන්නේ නැහැ. රටේ ගොවියාට කුඩම්මාගේ සැලකිලි දක්වන ආණ්ඩුව පිටරටින් හාල් ගෙන්වනවා.
අවුරුදු තුනක් සම්පූර්ණ වෙන කොට ම මේ ආණ්ඩුවත්, ජනාධිපතිවරයාත් තමන්ගේ නොහැකියාව ඕනෑවටත් වැඩියෙන් රටට පෙන්වලා තියෙනවා.
ඒ නිසාම ගොවි ජනතාව විතරක් නොවෙයි, මුළු රටම මහමඟට වැටෙන තැනට පත් වෙලා ඉවරයි.

ජීවන වියදම දිනෙන් දින ඉහළ යමින් තිඛෙනවා. ඒ නිසාම ජනතාව දවසින් දවස දුෂ්කරතාවයන්ට පත් වෙමින් සිටිනවා නේද?

රටට නිශ්චිත ආර්ථීක වැඩපිළිවෙළක් නැති වුණාම ජනතාව මත පටවන බදුවලින් තමයි, රට ගෙනියන්න වෙන්නේ. නැත්නම්, මුදල් සොයා ගැනීම වෙනුවෙන් රටේ සම්පත් විකුණන්න වෙනවා. මහින්දගේ ආණ්ඩුවත් හමුදා මූලස්ථානය පිහිටි ඉඩම පවා විකුණුවා. මේ ආණ්ඩුවත් හැමදේම විකුණමින් යනවා. නිෂ්පාදනයක් වශයෙන් යමක් කළා නම්, ඒ වී ගොවිතැන විතරයි. දැන් ඒකටත් කණකොකා අඩලා ඉවරයි. රටේ තියෙන්නේ යැපුම් ආර්ථීකයක් නිසා හැමදේම පිටරටින් එනකම් බලාගෙන ඉන්න වෙලා තියෙනවා.
ඒ ගේන දේවල්වලටත් දැඩි විදියට බදු පනවලා තියෙනවා. විශේෂයෙන්ම ආහාරපාන ආදියට පවා විශාල වශයෙන් බදු පනවලා තියෙනවා. ඉතින්, බඩු මිල වැඩි වීම පුදුමයට කරුණක් නොවෙයි.  මේ රටේ ජනතාවත් මේ පීඩනයට හුරු වෙලා ඉන්නවා. ඒක ප්‍රශ්න කරන්න පෙළඹෙන්නේ නැහැ.

බැඳුම්කර වංචාවට අදාළව ජනාධිපතිවරයා විසින් කඩුව අතට ගන්නා බව ප්‍රකාශ කර තිබුණා. මේ සම්බන්ධයෙන් ඔබගේ පැහැදිලි කිරීම මොකක්ද?

වත්මන් ආණ්ඩුවේ අගමැති බලයට පත් වෙලා මෙරට පුරවැසියකුත් නොවන එයාගේ හිතවතෙක් මහ බැංකුවේ අධිපති කරලා, කුප්‍රකට බැඳුම්කර වංචාවට ඉඩ සලසලා දුන්නා. ඒ වංචාවට අගමැතිත් හවුල් බව මේ වන විට කෝප් කමිටු වාර්තා මඟින් හෙළිදරව් වෙලා ඉවරයි.
ඒ අනුව රටේ ජනාධිපතිවරයාට සමාජයෙන් එල්ල වන ප්‍රබල බලපෑමක් තියෙනවා. ඒ අනුව තමයි, ජනාධිපතිවරයා විසින් මේ ප්‍රකාශය කරන්නේ. එයාගේ මෙවැනි ප්‍රකාශ පිළිබඳව අපි විමසිල්ලෙන් බලාගෙන සිටිමු. මෙතෙක් ඔහුගේ ක්‍රියාකාරකම් දිහා බැලුවාම බරපතළ යමක් සිදු වෙයි කියලා හිතන්න බැහැ. මොකද? හොරුන්ට දඩුවම් දෙන්න බලයට පත් වුණාට ඒ හොරුන්ම මහා ජනතා පුත්‍රයො විදියට අදටත් ජනතාව ඉදිරියේ පෙනී සිටිනවා. ඒ අයට නීතිය හරියට ක්‍රියාත්මක කළා නම්, අද ගොඩක් දෙනෙක් ඉන්න ඕනෑ හිරගෙවල්වල. එනිසා මෙවැනි ප්‍රකාශ පිළිබඳව එතරම් බලපොරොත්තු තබා ගත යුතු නෑ. නමුත්, ජනාධිපති කඩුව වනනකම් ජනතාව බලාගෙන සිටිනවා.
ඒ අනුව මහජන මුදල් කෝටි ගණනින් මංකොල්ල කාපු හොරුන්ට තරාතිරම නොබලා දඩුවම් කරයි කියලා ජනතාව බලාපොරොත්තුවෙන් ඉන්නවා. එහෙම නොවුණොත්. මෙතෙක් සිටිය ජනාධිපතිවරුන් වාගේම
වත්මන් ජනාධිපතිවරයාත් ඉතිහාසයේ කුණුකූඩයට වැටෙන බව ස්ථීරයි.

ජවිපෙ වඩාත් සංවිධානාත්මකව සෑම පළාත් පාලන ආයතනයක් සඳහාම විධිමත් වැඩපිළිවෙළක් සහිතව මෙවර මැතිවරණයට ඉදිරිපත් වන බව කියවෙනවා. මේ සම්බන්ධයෙන් ඔබේ පැහැදිලි කිරීම මොකක්ද?

මේ රට පාලනය කළ ප්‍රධාන පක්ෂ දෙකම රටේ පළාත් සභාව වාගේම ප්‍රාදේශීය සභාත් පාලනය කළා. නමුත්. ජනතාවට ලැබී ඇති දෙයක් තියෙනවාද? ප්‍රාදේශීය සභාව විසින් ජනතා වුවමනාවන් වෙනුවෙන් වියදම් කළ යුතු මුදල් පවා ඒ මහජන නියෝජිතයන් කොල්ලකනු ලැබුවා. මන්ත්‍රීවරුන් කොන්ත්‍රාත්කරුවන් බවට පත් වෙලා කොන්ත්‍රාත් ටික බෙදා ගන්න කුළල් කා ගත්තා. ඒ අයම පළාත් සභාවටත්, ඉන් පසු පාර්ලිමේන්තුවටත් ගියා. ඒ අනුව වැඩිපුරම කොන්ත්‍රාත් කරපු, වැඩිපුරම හම්බ කරපු කෙනා තමයි, පාර්ලිමේන්තුවට ගියේ. මේ මැතිවරණ ක්‍රමයේ දී ඒක යම් කිසි ප්‍රමාණයකට වෙනස් වෙලාතියෙනවා. ඒක හොඳ දෙයක්.
ප්‍රාදේශීය සභාවකින් ජනතාවට සැලසෙන්න ඕනෑ සේවාවන් මොනවාද කියලා තිස්ස ප්‍රාදේශීය සභාව ජවිපෙට ලැබෙනකම් රටේ බහුතර ජනතාවක් දැනගෙන හිටියේ නෑ. ප්‍රාදේශීය සභාවට කරන්න පුළුවන් වැඩ කොටස මොකක් ද කියලා තිස්ස ප්‍රාදේශීය සභාව ආශ්‍රයෙන් අපට ජනතාවට පෙන්වන්න පුළුවන් වුණා.
දැන් ප්‍රචාරයක් ගෙන යනවා, ආණ්ඩු බලය තිඛෙන පක්ෂයට ප්‍රාදේශීය සභාවත් ලබා දිය යුතුයි කියලා. නමුත්, ඒක එහෙම වෙන්න ඕනෑ නැහැ කියලා තිස්ස ප්‍රාදේශීය සභාවේ වැඩ කරලා ඔප්පු කරලා පෙන්නුවා.
අපි ජනතාවට කියන්නේ 1987 ඉඳලා වසර තිහක් මේ පළාත් පාලන ආයතන පාලනය කරලා තියෙන්නේ, එජාප, ශ්‍රීලනිප පක්ෂ දෙක. මෙවර මැතිවරණයේදී අවුරුදු තිහකට නොවෙයි, හතරකට ඔබේ පළාතේ පළාත් පාලන ආයතනය ජවිපෙට භාර දෙන්න. ඒක ඔබේ ජීවිතයේ දී ගන්නා වැදගත් හා වටිනා වාගේම බුද්ධිමත් තීරණය වන බවට නිසැකයි.


සංවාදය සහ සටහන
කිත්සිරි කොඩිතුවක්කු