යළි ඉපදීම

මරණින් පසු තවත් ජීවිතයක් හෝ යම්කිසි පැවැත්මක් ඇතැයි යන විශ්වාසය අද සෑම ආගමකම පොදු විශ්වාසයකි. එහෙත්, අද පවත්නා විධිමත් ආගම් බිහි වීමට පෙර ද මරණින් පසු ජීවිතයක් ගැන ආදි මිනිසුන් විශ්වාස කර ඇත. මෙයට අවුරුදු 35,000 – 75,000 ක් තරම් පෙර ජීවත් වූ නියැන්ඩර්තාල් මානවයාට ද එම විශ්වාසය තිබූ බව ඔවුන්ගේ මිනී වළවල්වල ආහාර වර්ග තැන්පත් කර තිබීම නිසාත්, ඇටසැකිලිවල රතු හිරියල් ආලේප කර තිබීම නිසාත් හෙළි වේ. මරණින් පසු පැවැත්මකට කිසිම සාක්ෂියක් නැති නමුත්, එය අද ද ඉතා ප්‍රබල ආගමික විශ්වාසයක් බවට පත්ව ඇත. කුඩා කල සිටම ආගම්වලින් මෙම විශ්වාසය දරුවන්ට ලබා දෙන නිසා විද්‍යාත්මක දැනුම ලැබූ අය පවා මෙම විශ්වාසයේ ගිලී සිටිති.
මරණින් පසු ඇතැයි විශ්වාස කරන පැවැත්ම ගැන ආගමික විශ්වාසවල එකගතාවයක් නැත. සමහර ආගම් අනුව මරණින් පසු ජීවිතයක් ඇත්තේ මිනිසුන්ට පමණකි. සත්ත්වයන්ට සහ ශාකවලට මරණින් පසු පැවැත්මක් නැත. තවත් ආගම්වල මිනිසුන්ටත්, සතුන්ටත් මරණින් පසු පැවැත්මක් ඇත. ශාකවලට මරණින් පසු පැවැත්මක් නැත. මරණින් පසු ජීවිතයක් පවතින්නේ ශරීරය තුළ තිඛෙන අමරණීය බලවේගයක් වන ආත්මය (Soul) නිසා බවද, මරණයේ දී ආත්මය ශරීරයෙන් පිට වී ඊළග පැවැත්ම ඇති කර ගන්නා බව සමහර ආගම්වල මතය වේ. ඉපදීම සහ මිය යාම යන සිද්ධි දෙක දිගින් දිගටම සිදු වන සංසාරය යනුවෙන් හැඳින්වෙන බැදීමක සියලු සතුන් හා මිනිසුන් වෙළී ඇති බවද, ඉන් මිඳීමට යම් ආගමික ක්‍රමවේදයකින් මිස නොහැකි බවද සමහර ආගම්වල මතය වේ. ආත්මයක් නොමැති බව පවසන එකම ආගම වන බුද්ධාගම තුළ ද මෙකල පවතින මතය නම්, ආත්මයක් නැතත් වෙන යම් බලයක් ශරීරයෙන් පිට වී ඊළග පැවැත්ම ඇති කරන බවයි.
සමහරුන්ගේ මතය මරණයේ දී සිත හෙවත් විඤ්ඤාණය ඉවත් වී වෙනත් සත්ත්වයෙකු ලෙස ඉපදීමකට මව් කුසයකට හෝ බිත්තරයක් තුළට යන බවයි. මෙයට හේතුව ශරීරය තුළ විඤ්ඤාණය නම් බලවේගයක් ඇතැයි සිතීමය. එහෙත් අද ස්නායු විද්‍යාව මගින් විඤ්ඤාණය හෝ සිත හෝ මනස යනු මොළයේ ක්‍රියාකාරිත්වය බව දක්වා ඇති නමුත්, බොහෝ අය මරණයේ දී මොළය මැරුණු පසු විඤ්ඤාණය හෝ සිත හෝ මනස ඉතිරි නොවන බව පිළිගැනීමට මැලිවෙති. අපගේ මොළයෙන් සහ ශරීරයෙන් කෙරෙන සියලුම ක්‍රියා භෞතික ක්‍රියා බවද, ඒවා ක්‍රියාවිරහිත වූ විට පිට වන බලවේගයක් නැති බවද පිළිගැනීමට බොහෝ අය මැලිවෙති. සමහරුන් විමසන්නේ මනුෂ්‍ය ශරීරයේ ඇති ශක්තියට මරණයේ දී කුමක් වේ ද යන්නය. අප ශරීරයේ පැවැත්ම ඇති කෙරෙන රසායනික ප්‍රතික්‍රියා සහ විද්‍යුත් ක්‍රියා නතර වූ විට සිදුවන්නේ එම ශක්තිය තාප ශක්තිය ලෙස ශරීරයෙන් පිට වීමය. එය පරිසරයට එකතු වේ.
විඤ්ඤාණය තරංගයක් ලෙස ශරීරයෙන් පිට වී ඊළග පැවැත්ම ඇති කිරීමට වෙනත් ගර්භයකට ගමන් කරන බව සමහරුන්ගේ මතයයි. තරංගය ශක්තියක් බවත්, එම නිසා විද්‍යාවේ E = mc2 යන සමීකරණයෙන් දැක්වෙන පරිදි E යන ශක්තිය ද, m යන ස්කන්ධය ද, c යන ආලෝකය ද, ප්‍රවේගය ද එකිනෙක සම්බන්ධ නිසා ශක්තිය ස්කන්ධයට පරිවර්තනය වී ඊළග පැවැත්මේ තැන්පත් විය හැකි බව දක්වන අය ද ඇත.
වයස්ගතව මහණ වූ සමහර ඉංජිනේරුවන් ද තරංග හෙවත් ශක්තිය ස්කන්ධය බවට පරිවර්තනය වන බව පවසන නිසා බොහෝ අය මේ අදහස් පිළිගනිති. ඉහත සදහන් කළ සමීකරණය අනුව සෙෙධාන්තික වශයෙන් ශක්තිය ස්කන්ධයට හැරවිය හැකි නමුත්, ඒ සදහා ඉතා අධික ශක්තියක් අවශ්‍ය වන නිසා එය ඉතා දුෂ්කර කාර්යයක් බව විද්‍යාඥයෝ දනිති.
ශක්තිය ස්කන්ධය බවට හැරවිය හැකි එක ක්‍රමයක් ගැන මුලින් සදහන් කර ඇත්තේ, ග්‍රෙගරි බිරෙයට් (Gregory Breit) සහ ජෝන් ඒ වීලර් (John A. Wheeler)  නමැති ඇමරිකානු භෞතික විද්‍යාඥයන් දෙදෙනෙකු විසිනි. 1934 දී ඔවුන් පෙන්වා දී ඇත්තේ ආලෝකයේ අඩංගු අංශු වන ෆෝටෝන (Photons) දෙකක් එකිනෙක හා ගැටීමට සැලැස්සුව හොත්, එයින් පොසිට්‍රෝන ඉලෙක්ට්‍රෝන යුගල (Positron – electron Pairs) දෙකක් සෑදෙනු ඇති බවත්, ඉන් ස්කන්ධය හෙවත් ස්කන්ධය ඇති අංශු සෑදෙන බවත්ය. මෙම කල්පිතය පරීක්ෂා කිරීමට අවශ්‍ය උපකරණ එකල නොවීය.
එහෙත්, ඉන් අවුරුදු 80 කට පසු එංගලන්තයේ ඉම්පීරියල් විද්‍යාලය මගින් පෙන්වා දී ඇත්තේ, ඉතාමත් ශක්තිසම්පන්න ලේසර් කිරණ රනින් තැනූ විශේෂ උපකරණයකට යවා ඉන් පිට වන X- කිරණ මගින් ෆෝටෝන සහ ෆෝටෝන ගැටීම සැලැස්විය හැකි බවත්, එයින් ස්කන්ධය ඇති අංශු සෑදිය හැකි බවත්ය. මෙයින් ලබා ගත හැකි පොසිට්‍රෝන – ඉලෙක්ට්‍රෝන යුගල වැනි ඉතා කුඩා ද්‍රව්‍ය අංශුවකට වඩා විශාල අංශු අනාගතයේ දී ඇති කළ හැකි නමුත්, ඒ සදහා ඉතා විශාල ශක්තියක් අවශ්‍ය වේ.
එම නිසා ශරීරයෙන් පිට වන යම් තරංගයක් වේ නම්, එයට කෙසේවත් ස්කන්ධ අංශුවක් බවට පරිවර්තනය වීමට නොහැකිය. තරංග සරල රේඛාවල ගමන් කරන නිසා තරංගයක් මරණයේ දී පිට වන්නේ යැයි සිතුවත්, එයට වෙනත් ගර්භයක් කරා යාමට නොහැකි වේ.
මේ කාලයේ සමහරු පුනරුත්පත්තිය කියන ළමයින්, පෙර ආත්මයේ උපන් ලප හා කැලැල් මේ ආත්මයේත් පවතින ළමයින්, ගැහැනු අය පිරිමින් වී සහ පිරිමින් ගැහැනුන් වී ඉපදී ඇති අවස්ථා, ඉහත ආත්මයේ ස්වරූපයම මේ ආත්මයේ ද ඇති බව දැක්වෙන අවස්ථා ආදිය පුනරුත්පත්තියට සාක්ෂි බව දක්වා පුවත්පත්වල ලිපි පළ කරති. මේ අය යමෙකුගේ ශරීර ලක්ෂණ ඇති වන්නේ ජාන නිසා බව නොදනිති. යම් ජීවියකුට ජීවය ලැබෙන්නේ එම ජීවියාගේ මව්පියන්ගේ ජීව ෙසෙල නිසා බව නොදනිති.
අද ආගම් පවතින්නේ මරණින් පසු ජීවිතයක් ඇති බව ප්‍රචාරය කිරීමෙනි. මරණ බිය සහ ඊළග භවයේ ඇති විය හැකි තත්ත්වය අනුව බිය ඇති කර ආගමික විශ්වාසවල මිනිසුන් රදවාගෙන ඇත. විචාර බුද්ධියෙන් විමසා බැලීමෙන් පුනරුත්පත්තිය හෝ යළි පැවැත්ම හෝ වැනි මිථ්‍යා විශ්වාසවලින් මිඳිය හැකි වේ.


ඒ. ඩී. ගුණසේකර
හිටපු අධ්‍යක්ෂ
පශ්චාත් උපාධි ගුරු අධ්‍යාපන
දෙපාර්තමේන්තුව
ජාතික අධ්‍යාපන ආයතනය