අපිටත් ඉඩක් දෙන්න මේ ලෝකයේ…

download
දූෂණ විරෝධී මෛත්‍රී දූෂණ වසා දැමූ හැටි !
February 20, 2018
ඩඩ්ලි, ගෝඨා
ජනතාවට පිටුපා බලයට දත නියවීම…
February 20, 2018
Show all

අපිටත් ඉඩක් දෙන්න මේ ලෝකයේ…

මෙයට වසර මිලියන 4,540 කට පමණ පෙර පෘථීවිය නිර්මාණය වී ඇතත්, එහි මූලික ජීව ලක‍ෂණ ඇති අණු වර්ග සෑදී ඇත්තේ, වර්ෂ මිලියන 3,500 කට හෝ 4,000 කට පමණ පෙර කාලයේදීය. ජීව ලක්ෂණය වන තම ව්‍යුහයට සමාන ව්‍යුහයක් සෑදීමට සමත් මෙම අණු අප දැනට දක්නා ඉතා සරල සෙෙලයක් ඇති ජීවීන් බවට පරිණාමය වී ඇත්තේ, වර්ෂ මිලියන 1,580 ක් තරම් පෙර කාලයේදීය. බහු සෙෙලීය ජීවීන් බිහි වී ඇත්තේ, වර්ෂ මිලියන 1,200 ක් තරම් පෙරය. ක්‍රමක්‍රමයෙන් සංකීර්ණ භාවයට ද, විවිධත්වයට ද පත් වූ ජීවීන් හෝමො සේපියන් නම් නූතන මිනිසාගේ ස්වරූපය ඇති ජීවියකු පරිණාමය වී ඇත්තේ, මෙයට වර්ෂ 5,00,000 ක් තරම් පෙර කාලයකදීය. ජීවය ආරම්භ වූ කාලයේ සිට අද දක්වා ඇති කාලය තුළ ස්වාභාවික සිදුවීම් නිසා පස් වාරයක් ඉතා විශාල ප්‍රමාණයේ ජීවීන් විනාශ වීම් සිදු වී ඇත.
මුල් ම ජීව විනාශය මෙයට වර්ෂ මිලියන 444 කට පමණ පෙර සිදු වී ඇත. මෙයට හේතු වන්නට ඇත්තේ, ලොව සිසිල් වී හිම යුගයක් ඇති වීම නිසා බව සැලකේ. දෙවැනි ජීව විනාශය මෙයට වර්ෂ මිලියන 375 කට පමණ පෙර සිදු වී ඇත. එයින් මුහුදු ජීවීන් විනාශ වී ඇත. එයට හේතුව වශයෙන් සැලකෙන්නේ මුහුදේ ඇල්ගී ශාක විශාල ලෙස වර්ධනය වී එහි ඔක්සිජන් අවශෝෂණය කිරීම නිසා අනෙක් ජීවීන් මිය ගිය බවය. මෙයට වර්ෂ මිලියන 251 කට පමණ පෙර සිදු වූ තුන්වැනි ජීව විනාශයෙන් ජීවීන් ඉතා විශාල සංඛ්‍යාවක් විනාශ වී ඇත. මෙයට හේතුව විශාල ගිනි කඳු පිපිරීමක් නිසා වාතයට එකතු වූ කාබන්ඩයොක්සයිඩ් වායුව බැක්ටීරියා වර්ගයක් මඟින් මෙතේන් වායුව බවට හැරවීමේ ප්‍රතිඵලය නිසා ලොව තාපවත් වී මුහුදු ජීවීන් විනාශ වීමය. හතරවැනි ජීව විනාශය සිදු වී ඇත්තේ, මෙයට වර්ෂ මිලියන 200 කට පමණ පෙරය. එයට නිශ්චිත හේතුවක් සොයාගෙන නැත. පස්වැනි ජීව විනාශය මෙයට වර්ෂ මිලියන 66කට පමණ පෙර සිදු වී ඇත්තේ, ඉතා විශාල ක්ෂුද්‍ර ග්‍රාහකයකු (Astroid) පොළොවට පතිත වීම නිසා ය. ඉන් සිදු වූ පිපිරීම නිසා වාතයට එකතුවූ ධූලි අංශු නිසා සූර්යාලෝකය පොළොවට නොලැබීම හේතුවෙන් ශාක වර්ග විනාශ විය. ඉන් ශාක භක්ෂක ඩයිනොසෞරියන් (Dinosaurs) ද, මාංශ භක්ෂක ඩයිනොසෞරියන්ගේ ආහාරය වූ ශාක භක්ෂක සතුන් විනාශ වීම නිසා එම ඩයිනොසෞරියන් ද විනාශ විය.
හයවැනි ජීව විනාශය සිදු වන්නේ මිනිසාගේ ක්‍රියාකාරීත්වය නිසා පරිසරයට සිදු වන හානිය නිසා බව විද්‍යාඥයන්ගේ අදහසය. මෙම මතය මුලින් ම ඉදිරිපත් කර ඇත්තේ, ක්ෂුද්‍ර විද්‍යාඥයකු වූ ඕස්ට්‍රේලියානු ජාතික මහාචාර්ය ෆ්‍රෑන්ක් ෆෙනර් (Frank Fenner) විසිනි. එම මතය ඔහු විසින් ඉදිරිපත් කර ඇත්තේ, 1970 පමණ කාලයේ දීය. එයට හේතුව ස්වභාවයේ තිඛෙන ගල් අගුරු, ඛනිජ තෙල් ඉන්ධන, වායු වැනි ද්‍රව්‍ය මිනිසා විසින් දවාලීම නිසා වාතයට එකතු වන කාබන්ඩයොක්සයිඩ් වායුව සූර්යයාගෙන් ලැඛෙන තාප කිරණ ඉවත් වීමට ඉඩ නොදී වායුගෝලය තුළ ම රඳවා ගැනීම නිසාය. මෙම සංසිද්ධිය හඳුන්වනු ලබන්නේ ‘හරිතාගාර ආවරණය’ (Greenhouse effect) ලෙසය.
වායුගෝලය රත් වීම නිසා පෘථීවියේ උත්තරධ්‍රැවය අවට පිහිටා ඇති විශාල හිම කඳු ද, දක්ෂිණධ්‍රැවය අවට ඇති හිම කඳු ද දිය විය හැකිය. එවිට සිදු වන්නේ මුහුදු ජල ප්‍රමාණය වැඩි වී මුහුදු මට්ටම ඉහළ ගොස් ගොඩබිම් යට වීමය. සුළං ධාරාවල හැමීම ද, මුහුදේ දියවැල්වල මාර්ග ද උණුසුම නිසා වෙනස් වී ලෝකයේ සමහර ප්‍රදේශ උණුසුම් කිරීම ද, සමහර ප්‍රදේශ ශීත කිරීම ද සිදු වේ. සුළි සුළං සහ ජල ගැලීම් මහා පරිමාණයෙන් සිදු වේ. ශාක ද, සතුන් ද විනාශ වී මිනිසා ද විනාශ වේ.
කාබන්ඩයොක්සයිඩ් වායුවට අතිරේකව මෙතේන් වායුව නිසා ද, නයිට්රස් ඔක්සයිඩ් වායුව නිසා ද, ප්ලූවොරීන් (Fluorine) අඩංගු වායු නිසා ද වායුගෝලය රත් වේ. මෙතේන් වායුව සෑදෙන්නේ ගල් අගුරු හා ඉන්ධන වායු නිෂ්පාදනය, කාබනික අපද්‍රව්‍ය දිරාපත් වීම, කෘෂිකාර්මික සතුන්ගේ අපද්‍රව්‍ය ආදියෙනි. ඉන්ධන දහනයේ දී ද නයිට්රේස් ඔක්සයිඩ් සෑදේ. ප්ලුවොරීන් අඩංගු වායු ශීතකරණවලට යොදනු ලැබේ.
ස්වාභවයේ කාබන්ඩයොක්සයිඩ් වායුව අවශෝෂණය වන්නේ කොළ පැහැති ශාක මගිනි. එයින් ආහාර සඳහා එම ශාක වර්ග ඔක්සිජන් වායුව මුදාහරියි. එහෙත්, අද මිනිසා විවිධ කටයුතු සඳහා ලොව වනාන්තර විනාශ කරමින් සිටී. මස් පිණිස සතුන් ඇති කිරීම සඳහා වනාන්තර එළි කර තෘණ වර්ග වගා කෙරේ. එම නිසා ශාක මගින් අවශෝෂණය කළ හැකි කාබන්ඩයොක්සයිඩ් ප්‍රමාණය මහත් සේ අඩු කරමින් සිටී. මිනිසාට පරිභෝජනය කළ හැකි ධාන්‍ය වර්ග, මස් පිණිස ඇති කරන සතුන්ගේ ආහාර ලෙස යොදා ගනිමින් සිටී. මෙම සතුන් ඇති කිරීම සඳහා විශාල ජල ප්‍රමාණයක් ද වැය වේ. මස් ටොන් එකක් සඳහා ජලය ටොන් 16,726 ක් වැය වේ. සහල් ටොන් එකක් නිපැදවීමට වැය වන්නේ ජලය ටොන් 2,552 කි. අර්තාපල් ටොන් එකක් සඳහා වැය වන්නේ ජලය ටොන් 133 ක් පමණි.
කාර්මික රටවල පරිභෝජනය සඳහා ඇති කරන සතුන් ප්‍රමාණය මුළු කෘෂි නිෂ්පාදනවලින් සියයට හතළිහකි. පෘථීවියේ හිමවලින් තොර භූමියෙන් සියයට 25 ක් පමණ සතුන් ඇති කිරීමට යොදා ඇත. එම සතුන්ට ආහාර වශයෙන් වගා කළ හැකි බිම් ප්‍රමාණයෙන් තුනෙන් එකක් පමණ යොදා ඇත.
මෙම තත්ත්වය ගැන 2017 දී රටවල් 176 ක විද්‍යාඥයන් 15,364 දෙනෙකුගේ අත්සනින් මිනිසුන්ට අනතුරු ඇඟවීමක් කර ඇත. ඔවුන්ගේ ප්‍රකාශයේ සඳහන් කර ඇත්තේ, මිනිසා විසින් කරන ඉන්ධන දහනය කිරීම, වනාන්තර විනාශ කිරීම, මස් පිණිස ගවයන් වැනි සතුන් ඇති කිරීම ආදී කි්‍රයා නිසා හරිතාගාර ආවරණය සිදුරු වී එහි ප්‍රතිඵලය වන මිනිසා විනාශයට පත් කරන කාලගුණ විපර්යාස සිදු විය හැකි බවය.
වායුගෝලයට විවිධ රටවලින් මුදාහරිනු ලබන කාබන්ඩයොක්සයිඩ් වායු ප්‍රමාණයෙන් සියයට 29.4 ක් චීනය මඟින් ද, සියයට 14.3 ක් ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය මගින් ද, සියයට 9.8 ක් එක්සත් යුරෝපීය රටවල් මගින් ද, සියයට 6.8 ක් ඉන්දියාව මගින් ද, සියයට 4.9 ක් රුසියාව මඟින් ද, සියයට 3.5 ක් ජපානය මඟින් ද ඉතිරි සියයට 31.5 අනෙක් රටවල් මගින් ද නිපදවේ.
අන්තර්ජාතික සම්මේලන මගින් බොහෝ කාර්මික රටවල් තම කාබන්ඩයොක්සයිඩ් වායු ප්‍රමාණය සහ අනෙක් හරිතාගාර වායු ප්‍රමාණය අඩු කිරීමට එකඟ වී ඇති නමුත්, ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදයේ ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ජේ. ට්‍රම්ප් එම සමුළුවලින් ඉවත්ව ඇත්තේ, ඔහුගේ ආගමික විශ්වාසය අනුව දෙවියන් වහන්සේ විසින් අවශ්‍ය ප්‍රතිකර්මය යොදනු ඇතැයි සිතන නිසාය.
වායුගෝලය උණුසුම් වීම නිසා සිදු වන විපතින් බේරීමට පහත දැක්වෙන කි්‍රයාමාර්ග ගත යුතු වේ.
1. බලශක්තිය ලබා ගැනීමට ගල් අගුරු, ඛනිජ තෙල්, ඛනිජ වායු නොයොදා සුළං බලය හා සූර්ය කෝෂ යොදා ගැනීම.
2. ගමනාගමනය සඳහා විදුලි දුම්රිය හෝ විදුලියෙන් කි්‍රයා කරන රථ යෙදීම.
3. වනාන්තර ආරක්ෂා කිරීම.
4. ප්‍රතිචක්‍රියකරණය කිරීම.
5. මස් පරිභෝජනය අඩු කිරීම.
6. ජලය අපතේ හැරීම නොකිරීම.
අප රටේ සිදු කෙරෙන ක්‍රියා අනුව වායුගෝලයේ උණුසුම් වීම ගැන අවධානයක් නැති බව පෙනේ. ලංකාවේ වනාන්තර ප්‍රතිශතය සියයට 30 ක් දක්වා වැඩි කරන බව රජය විසින් පවසන නමුත්, පොළොන්නරුව ප්‍රදේශයේ හෙක්ටයාර් 18,000 ක පමණ වනාන්තර ප්‍රමාණයක් කෘෂිකර්මාන්තය සහ පදිංචි කිරීම් සඳහා එළි කරමින් සිටී. විල්පත්තු අභයභූමිය ද විනාශ කරමින් පවතින බවට ද, මුලතිව්හි වනය අක්කර 6,000 ක් ද, පදවිය ප්‍රදේශයේ වනය අක්කර 32,000 ක් ද, මැදිරිගිරිය, බිසෝපුර ප්‍රදේශයේ අක්කර 22,500 ක් ද, වැලිකන්ද ප්‍රදේශයේ වනය අක්කර 20,000 ක් ද එළි කරමින් සිටින බව ද මාධ්‍ය මගින් දක්වා ඇත.
ඉහත පරිසර විරෝධී ක්‍රියා සිදු කරන්නේ ඔබ විසින්ම පත් කරන ලද නියෝජිතයන් වන නිසා අනාගත පරම්පරාව විනාශමුඛයෙන් ගලවා ගැනීමට පරිසර හිතකාමීන් රාජ්‍ය පාලනය සඳහා පත් කර ගත යුතු වේ.


ඒ. ඩී. ගුණසේකර
හිටපු අධ්‍යක්ෂ
පශ්චාත් උපාධි ගුරු අධ්‍යාපන
දෙපාර්තමේන්තුව
ජාතික අධ්‍යාපන ආයතනය