ජනතාවගේ විශ්වාසය ආරක්ෂා කරමින් ජයග්‍රහණ ලබා දෙනවා – ජවිපෙ නායක

මහින්ද
මහා මැතිවරණයක් ඉල්ලීම මහින්දගේ බොරුවක්
February 20, 2018
රාජිත
රාජිතගේ අගමැති සිහිනය බොඳ වේ
February 20, 2018
Show all

ජනතාවගේ විශ්වාසය ආරක්ෂා කරමින් ජයග්‍රහණ ලබා දෙනවා – ජවිපෙ නායක

අනුර

ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට ලබා දී තිඛෙන හත් ලක්ෂ පහළොස් දහසකට වැඩි ඡන්ද ප්‍රමාණයෙන් විකල්ප සමාජ, ආර්ථීක ප්‍රතිපත්තියක් කෙරෙහි මෙරට ජනතාවගේ තිඛෙන අපේක්ෂාව ඉහළ ගොස් ඇති බව මැනවින් නිරූපනය වන්නේ යැයිද එම අපේක්ෂාවන් ඉටු කිරීම සඳහාත් ඡන්දදායකයන්ගේ විශ්වාසය සහ ගෞරවය ආරක්ෂා කිරීම සඳහාත් කැප වන බව එම පක්ෂයේ නායක අනුර දිසානායක පැවසීය.
පසුගිය 15 වනදා පක්ෂ මූලස්ථානයේදී පැවැත්වූ මාධ්‍ය හමුවකදී එම අදහස් පල කළ අතර, වැඩිදුරටත් පැවසූ කරුණු මෙසේය.
මේ වන විට නිල වශයෙන් මැතිවරණයේ ප්‍රතිඵල ලේඛන මැතිවරණ කොමිසමේ සභාපතිවරයා විසින් පක්ෂ වෙත ලබාදී තිඛෙනවා. එයට අනුව ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ ඡන්ද සංඛ්‍යාව හත්ලක්ෂ පහළොස් දහසකට ආසන්න ප්‍රමාණයකුත් මන්ත්‍රී ධුර 434 ප්‍රමාණයකුත් ලැබී තිඛෙනවා. මීට පෙර ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට තිබුණේ මන්ත්‍රී ධුර 74 ක්. එය 360 කින් වැඩිවී තිඛෙනවා. මහ මැතිවරණයට සාපේක්ෂව ඡන්ද එක්ලක්ෂ හැත්තෑදහසකින් පමණ වැඩි වී තිඛෙනවා. ඒ අනුව අපේ රටේ ඡන්ද දායකයන් හත්ලක්ෂ පහළොස්දහසකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් ජවිපෙ ක්‍රියාමාර්ග, ගමන්මග පිළිබඳව විශ්වාසය තබා තිඛෙනවා. අපිට වගකීමක් තිඛෙනවා ජවිපෙ පිළිබඳව විශ්වාසය තැබූ ජනතාවගේ ගෞරවය සහ විශ්වාසය ආරක්ෂා කරන්න. අපිට ඡන්දය ලබාදුන් ජනතාව තුළ තිඛෙන්නේ විකල්ප සමාජ ආර්ථීක ප්‍රතිපත්තියක් පිළිබඳ වුවමනාවයි. එනිසා අපි සහතික වෙනවා, ඔවුන් අප තුළ තැබූ විශ්වාසය ආරක්ෂා කරමින් එම ඡන්දවලට වටිනාකමක් ලබා දෙනවා කියලා. අප වෙත ඡන්දය ලබාදුන් ඡන්දදායකයන්ට කනගාටුවීමට හෝ අත්වැරැද්දක් සිදුවූ බවට පසුතැවීමට ඉඩ තබන්නේ නැහැ. අපට ඡන්දය ලබාදීම පිළිබඳව ආඩම්බර විය හැකි ආකාරයට අපගේ මන්ත්‍රීවරුන් 434 දෙනා සැබෑ ජනතා නියෝජිතයන් ලෙස කටයුතු කරන බවටත් ඒ වෙනුවෙන් අප දේශපාලන මෙහෙයවන බවටත් අපි ජනතාවට පොරොන්දු වෙනවා.
මෙම ප්‍රතිඵලවලට අනුව කිසිදු දේශපාලන ව්‍යාපාරයක් 45% ඉක්මවා ඡන්දය ලබාගෙන නැහැ. ඒවගේම පළාත් පාලන ආයතන 167 ක් කිසිවෙකුට තනිව බලය පිහිටුවීමට අවස්ථාව ලැබී නැහැ. එම පළාත් පාලන ආයතනවල බලය පිහිටුවීමට තවත් කවර හෝ පාර්ශ්වයක් හවුල්කර ගත යුතුව තිඛෙනවා. එනිසා මේ වන විටත් ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ සහාය, දෙපාර්ශ්වයෙන්ම ඉල්ලා තිඛෙනවා. එම සභාවල සභාපතිකම් දෙන්න යෝජනා කරනවා. නමුත් අපිට ඡන්දය ලබාදුන් හත් ලක්ෂ පහළොස් දහසක ජනතාව අප වෙත පැවරූ කාර්ය භාරය වන්නේ කවරෙකු හා එක්ව ආණ්ඩු පිහිටුවීම නොවේ. හවුල් ආණ්ඩු හැදීම නොවේ. පළාත් පාලන ආයතන තුළත් ඉන් පිටතත් අපේ මන්ත්‍රීවරුන්ගේ කාර්යභාරය වන්නේ අවංක මහජන නියෝජිතයින් ලෙස ජනතාවට සේවය කිරීමයි. එය නොපිරිහෙලා ඉටුකරන බවට අපි සහතික වෙනවා. මේ වන විට රට තුළ අස්ථාවර තත්වයක් ඇති වී තිඛෙනවා. එයට සම්පූර්ණයෙන්ම රනිල් වික්‍රමසිංහ සහ මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා වගකිව යුතුයි. 2015 ජනවාරි 8වැනිදා පැවති පාලනය බිඳ දමද්දී රටේ ජනතාවට දේශපාලන වුවමනාවක් තිබුණා. ජනවාරි 8 දා පැවති පාලනය බිඳ වැට්ටුවේ ජනතාවගේ පෞද්ගලික වුවමනාවක් නොව, රටේ පොදු දේශපාලන වුවමනාවක් වෙනුවෙනුයි. ඒ වුවමනාව කැටිකර දැක්වුවේ යහපාලනය කියන වචනයයි. රට තුළ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ස්ථාපිත කිරීම, වංචා දූෂණ නතර කිරීම, දූෂිතයින්ට දඬුවම් ලබාදීම, ආර්ථීකය යහපත් දිසාවකට හැරවීම, යහපත් දේශපාලන සංස්කෘතියක් ස්ථාපිත කිරීම එම අවශ්‍යතාවය වුණා. නමුත් ආණ්ඩුව පාලන බලය ලබාගත් මොහොතේ සිට ජනතා වුවමනාවට පටහැණිව කටයුතු කළා. මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහත්තයා ඊළඟ ජනාධිපතිවරණයේදී තමන්ගේ පුටුව ආරක්ෂා කරගන්නේ කෙසේදැයි සුරංගනා සිහිනයක සිටියා. රනිල් වික්‍රමසිංහ එළඹෙන ජනාධිපතිවරණයේදී අගමැති පුටුව වෙනුවට ජනාධිපති පුටුවේ ඉඳගන්නේ කෙසේදැයි සිහින දැක්කා. මේ දෙදෙනාගේම පෞද්ගලික වුවමනාවන් උඩට ආවා. එහි ප්‍රතිඵල තමයි අද ඔවුන්ට භුක්ති විඳින්න සිදුවෙලා තිඛෙන්නේ. වංචනිකයින්ට දඩුවම් දෙනවා වෙනුවට ඔවුන් ආරක්ෂා කළා. රනිල්-මෛත්‍රි දෙදෙනාම දූෂිතයන්ට දඩුවම් නොදී ඊළඟ ජනාධිපතිවරණයේදී ඔවුන්ගෙන් සහාය ලබාගන්න කටයුතු කරමින් සිටියා.
ඒවගේම ජනතාවගේ පොදු වුවමනාවට අනුව රටේ ආර්ථීකය මෙහෙයවනවා වෙනුවට පැරණි මජර ආර්ථීකයම ඔවුන් පවත්වාගෙන ගියා. පෙබරවාරි 10 ජනවරම කියන්නේ ඔවුන්ගේ මුග්ධ ක්‍රියාවේ ප්‍රතිඵලවලට ජනතාවගෙන් ලැබුණු ප්‍රතිචාරයයි. එනිසා තවදුරටත් ජනාධිපතිවරයාට හෝ අගමැතිවරයාට ජනතාවගේ බලාපොරොත්තු ඉටුකරන්න ඉඩක් නැහැ. ජනවාරි 8 දා ජනතාවගේ බලාපොරොත්තු ඉටුකිරීම වෙනුවෙන් හැකියාව තිඛෙන්නේ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ප්‍රමුඛ කරගත් ජනතා ව්‍යාපාරයකට පමණයි. අපි සහතිකයක් දෙනවා, ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ප්‍රමුඛ කරගත් දේශපාලන මධ්‍යස්ථානයක් ගොඩනඟන්න අපි කටයුතු කරන බවට.
මැතිවරණයෙන් පසුව ඇතිවී තිඛෙන බල පොරය තුළ ජනතාවගේ ජන ජීවිතය සම්බන්ධයෙන් කිසිදු අවධානයක් යොමු වෙලා නැහැ. රටේ ඇතිවෙලා තිඛෙන ආර්ථීක අර්බුදය පිළිබඳව ඔවුන් අතර සාකච්ඡාවක් නැහැ. ගොවි ජනතාවගේ ප්‍රශ්න, ධීවර ජනතාවගේ ප්‍රශ්න, අධ්‍යාපන ක්ෂේත්‍රයේ ඇතිවෙලා තිඛෙන අර්බුද ගැන ඔවුන්ට කිසිදු අවධානයක් නැහැ. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ස්ථාපිත කිරීම පැත්තෙන් ගත්තත් විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කිරීම, නව මැතිවරණ ක්‍රමයක් ස්ථාපිත කිරීම ගැන සාකච්ඡාවක් නැහැ. වංචා දූෂණ අවම කිරීම, දූෂිතයන්ට ද`ඩුවම් ලබාදීම ගැන සාකච්ඡාවක් නැහැ. ඒ නිසා තමයි මෛත්‍රිපාල ජනාධිපතිවරයා රාජපක්ෂ කණ්ඩායම් සමඟ ආණ්ඩුවක් හැදීමට උත්සාහ දරන්නේ’ එසේම දූෂිතයන් යැයි කියූ එජාපය සමඟ තවදුරටත් ආණ්ඩුව ගෙනයන්න සාකච්ඡා කරන්නේ. මුළුමනින්ම මෙම සාකච්ඡාවල අරමුණ වී තිඛෙන්නේ ඔවුන්ගේ බලය තහවුරු කර ගැනීමත් ඉදිරියේදී බලය ලබාගැනීමත් පමණයි. එම සියලූ පාර්ශ්වයන්ගේ ප්‍රවේශය වී තිඛෙන්නේ එයයි. 2001 දී රට තුළ ඇතිවී දේශපාලන අස්ථාවරත්වය හමුවේ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ අපි එය කළමනාකරණය කළේ ජනතාවට වාසි ලබාගත හැකි ආකාරයටයි. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය තහවුරු කිරීම වෙනුවෙන් ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක් ගෙන ඒම, ගොවි ණය කපා හැරීම වැනි ජනතා හිතවාදී කි්‍රයාමාර්ග වෙනුවෙන් අපි කටයුතු කළා. ඒ ආකාරයෙන්ම මේ මොහොතේත් අපේ ප්‍රවේශය වී තිඛෙන්නේ ජනතාවට ප්‍රතිලාභ ලබාදීම වෙනුවෙන් දේශපාලනය මෙහෙයවීමයි.


දූෂ්‍යන්ත ඉරුගල්බණ්ඩාර