ජනතාවට පිටුපා බලයට දත නියවීම…

අපිටත් ඉඩක් දෙන්න මේ ලෝකයේ…
February 20, 2018
gota
ගෝඨා මිසිං…
February 26, 2018
Show all

ජනතාවට පිටුපා බලයට දත නියවීම…

ඩඩ්ලි, ගෝඨා

පළාත් පාලන මැතිවරණයක් රටේ ජනාධිපතිගේ, අගමැතිගේ දේශපාලන ගමන් මග මෙන්ම සියලු ප්‍රධාන ධාරාවේ දේශපාලන පක්ෂවල ඉදිරි මග තීරණය කරන සාධකයක් වේ යැයි නොසිතුණ ද. අද එය සිදුවෙමින් පවතින බව පෙනී යයි. එදා 2015 ජනවාරි 8 වැනිදා පොදු අපේක්ෂකයා ලෙස හැට දෙලක්ෂයක ජනතාවගේ මනාපය දිනාගෙන රටේ ජනාධිපති බවට පත් මෛත්‍රීපාල සිරිසේන අද ශ්‍රීලනිපය දිනවීමට රැස්වීම් තබමින්, දූෂණ, වංචා විරෝධී සටන් පාඨ අතට ගනිමින්, ඔහුගේ නායකත්වය යටතේ පිහිටුවා ගත් යහපාලන ආණ්ඩුවට චෝදනා එල්ල කරමින්, දැඩි වෙහෙසක් ගන්නේ තමාගේ දේශපාලන ස්ථාවරය පවත්වා ගැනීමටයි. රටේ ජනතාව තමාට පැවරූ වගකීම හරිහැටි ඉටු කළා නම්, වෙන දේවල් පසුවට තබා දූෂිතයන්ට දඩුවම් දීමවත් හරිහැටි කළා නම් ජනතාව මෛත්‍රී ජනපති වටා එක්වීම වළක්වන්න කාටවත් බැරිවෙන්න ඉඩ තිබුණා.
මේ රටේ ජනතාව තමාට ඡන්දය දුන්නේ රටේ ඇතිව තිබූ මර බියෙන් හා දුෂ්ට ඒකාධිපති ස්වරූපයේ පවුල් පාලනයෙන් මිෙඳන්නට බව ජනපති මෛත්‍රීට අමතක වුණා. ඒ යුගයේ සිදු වූ සියලු පැහැර ගැනීම්වලට හා මිනිස් ඝාතනවලට, පොලිසිය හා ත්‍රිවිධ හමුදාවේ තෝරා ගත් පිරිස් ලවා කළ අපරාධවලට, වැලිකඩ රැදවියන් 27 දෙනෙක් ඝාතනය කිරීම වැනි සිදුවීම්වලට හා විශාල මූල්‍ය අපරාධ රැසකට සම්බන්ධ බවට චෝදනා ලබන ගෝඨාභයට එරෙහිව නීතිය ක්‍රියාත්මක වීම වළක්වා ගත්තේ ජනපති මැදිහත් වීමෙන් නොවේද? රනිල් අගමැති සිය කපටි ඥානය මෙහෙයවා මහින්ද හා බැසිල් හරහා ශ්‍රීලනිපය දෙකඩ කර ඡන්ද පදනම දෙකඩ කර කජු කන ජයක් අත් කර ගැනීමට උත්සාහ කරන බව අද රටේ ජනතාවට රහසක් නොවෙයි. ජනපති හා අගමැතිගේ දතට දත න්‍යාය හා කපටිකම් නිසා දූෂිත හොර නඩය හා රාජපක්ෂවරුන් ද නීතියෙන් ගැලවී, තම අදුරු අතීතය වසා ගනිමින්, ජාතිවාදී කඩතුරාවෙන් වැසී යළි දේශපාලන බලය අත්පත් කර ගන්නට උත්සාහ කරනවා. අද රාජපක්ෂවරුන්ට, හොරුන්ට, දූෂිතයන්ට එරෙහිව නීතිය ක්‍රියාවට නැංවීමට සූදානම් වන ජනපති මෛත්‍රීට කිව යුතුව ඇත්තේ පෙබරවාරි 10 දිනට පෙර ඔය කියන දූෂිතයන්, හොරුන් හා ඝාතකයන් සියලු දෙනාව අත්අඩංගුවට ගෙන නීතිය ඉදිරියට පැමිණුවහොත්, ඔහුගේ පක්ෂයේ ඡන්ද පදනම නිසැකවම වැඩි වන බවයි. බැදුම්කර කොමිසමේ තීරණ ජනතාගත කර ඒ සදහා වගකිව යුත්තන්ට දඩුවම් දීමට දක්වන හදිසිය රාජපක්ෂ කල්ලියෙන් සිදු වූ අපරාධ ගැන සෙවීමට නොදක්වන්නේ ඇයි ද යන්න ඇත්තෙන්ම ජනතාවටත් ගැටලුවක්. කිසියම් ආකාරයකට ගෝඨාභයට ශ්‍රීලනිපයේ දෙවැනි නායකයා වීමට ඉඩප්‍රස්ථාව හදන්නේ නම්, දැන් මෛත්‍රී ජනපති ළග සිටින පිරිස ද ඈත් වී රටේ යුක්තිය, නීතිය ගරු කරන ජනතාව මෛත්‍රී ජනපතිගෙන් හා ශ්‍රීලනිපයෙන් ඈත් වීම වළක්වන්න කාටවත් බැහැ.
දයාසිරිලා, ජෝන් සෙනෙවිරත්නලා වගේ මහින්ද සරණං ගච්ඡාමි කියා හොදට බඩ වඩාගෙන, මෛත්‍රීගේ යහපාලන ආණ්ඩුවට කඩා පාත් වූ දේශපාලන අපතයන්ට නම්, ගෝඨාභය අනුහස් ඇති නායකයෙක් වනු ඇති. රටේ ජනතාවට නම් බියකරු මෘග ඉඩි අමීන් පන්නයේ ආඥාදායකයෙක් විතරයි. ඒ වාගේම ඒ ක්‍රියාව මෛත්‍රී කියන ආකාරයෙන්ම ඔහුට හා යහපාලනය වෙනුවෙන් කැප වූ බොහෝ දෙනෙකුට අඩි හයක් යට සැතපීමටත් හේතු වනු නොඅනුමානය.
දැන් බැදුම්කර චෝදනා නිසා අගමැති රනිල් වගේම මහින්ද, බැසිල් රංචුව මෛත්‍රී ජනපතිට එරෙහිව වෛරී දේශපාලනයක යෙදෙනවා නිසැකය. පසුගියදා ස්වාධීන රූපවාහිනියේ සාකච්ඡාවට ආ බැසිල්ට පුල්ටෝස් පන්දු පිත්තටම දමා දුන් සෝමරත්න දිසානායකලාගේ වැඩසටහන දුටු අයට හිතා ගන්න පුළුවන් බැසිල්ගේ තියෙන වෛරයේ තරම. මාධ්‍යවේදීන් අමු අමුවේ ඝාතනය කළ බව දන්නේ නැති බැසිල් ප්‍රගීත්ලාගේ, ලසන්තලාගේ ඝාතන සුළු දේවල් ලෙසයි කතා කළේ. ඒ වගේ කම්බා හොරුන්ට නිදහසේ සිටින්නට ඉඩ දී ඇති එකම රට ලංකාව විය යුතුයි. තමා කළ දේවල් දන්නා නිසා ජනපතිවරණ පරාජයෙන් පසු වහාම රටින් පලා ගිය බැසිල් ආපසු ආවේ තමුන්ට අත නොතබන බවට වූ විශ්වාසයෙන් යුතු නිසා නොවේද? එක වරක් නොව දෙවරක්ම මහින්දව පරාජය කළ බහුතර ජනතාවට නැවතත් රාජපක්ෂලා යටතේ වහලුන් වීමට අවශ්‍යතාවක් නොමැති බව පැහැදිලියි. ඔහුගේ සේල්ස් රෙප් මොළේ තරම නිසයි එජාපයට කත් ඇද්දේ. දැනුත් එජාපය හා යටින් ඩීල් දමමින්, ශ්‍රීලනිපය දෙකඩ කරන්න වලිකන ඔහුට මෛත්‍රී නරකයි. තමා මේ රජයේ මාධ්‍යයක අදහස් දක්වන්නේ මෙම යහපාලන රජයේ අගමැතිගේ අනුග්‍රහයෙන් බව මොවුන් සගවනවා.
දැන් මේ පක්ෂ තුනේම නායකයන්ට කිව යුතුව ඇත්තේ දැන් ජනතාව රැවටුවා ඇති කියායි. ජවිපෙ නායක අනුර දිසානායක කියූ ආකාරයටම සාටක දමා, සුදු ඇද ගත් අය දකින විට හොරු මතක් වෙන තරමට අද රටේ ජනතාවට මොවුන් එපා වෙලා. සමස්තයක් ලෙස ජනතාව ප්‍රධාන පක්ෂ දෙක ගැන කලකිරීමෙන් සිටින බව පෙනෙන්නට තිබෙනවා. විශේෂයෙන් මෛත්‍රී ජනපතිගේ සහ අගමැති රනිල්ගේ ක්‍රියාකාරකම් නිසාම මේ පක්ෂ දෙක සමග සිටි විශාල පිරිසක් ඔවුන්ගෙන් ඈත් වෙමින් සිටිනවා. ඒ අය නැඹුරු වෙමින් සිටින්නේ ජවිපෙ දිසාවටයි. එජාපය හා ශ්‍රීලනිපය තමුන් විසින් පරාජය කර ගෙදර යැවූ ජාතිවාදී මහින්දගේ කල්ලි සම`ග ගනුදෙනු කරන සැහැල්ලූ ආකාරය ඔවුන්ගේ කලකිරීමට හේතු වෙලා තිබෙනවා.
කොහොමත් පවතින තත්ත්වයන් දෙස බැලු විට පෙබරවාරි 10 වෙනිදායින් පසු මේ රටේ දේශපාලන අරාජිකත්වයක් ඇති වන බවක් පෙනෙන්නට තිබෙනවා. ජනපති වටේ හිදිමින් උපදෙස් දෙන ශිරාල්ලා, මලිත්ලා වගේම ඔහුව මොන දිසාවට ඇදගෙන යාවි දැයි අපට කියන්නට බැහැ. එදා මෛත්‍රීව විශ්වාස කර, ඔහු ජනපති කරවන්නට වෙහෙස වුණු, ඔහුට සහාය දුන් සියලු දෙනාගේ ඇස් වසා මේ අය ජනපතිවරයාව වෙනත් පැත්තකට ගෙන යමින් සිටින බව පැහැදිලිව පෙනෙනවා. පක්ෂය තමුන් සමග සිටියි නම් පැය විසි හතරක් ඇතුළත ශ්‍රීලනිප ආණ්ඩුවක් බිහි කරන්නට තමුන්ට හැකි බව පසුගිය දිනක රත්නපුරේ දී පුරසාරම් කියූ ජනපතිවරයා ඊට පසු දින පවසා සිටියේ තමා එවැන්නක් කීවත්, ශ්‍රීලනිපයේ හොරු තමුන් සමග නැති බව දන්නා බවයි. එම නිසා එවැන්නක් සිදු නොවන බවයි. රටක ජනපතිවරයෙක් මෙවැනි එකකට එකක් වෙනස් විකාර කතා කියමින් ජනතාව ඉදිරියේ විහිළුවක් බවට පත් වන්නේ ඇයි?
ශ්‍රීලනිපය දිනවන බව ජනපතිවරයා දැන් කියමින් සිටියත්, පසුගිය කාලයේ දූෂණයේ, අවනීතියේ, විනය පිරිහීමේ අගාධයටම ගිය ශ්‍රීලනිපය පිරිසිදු නොකර අවස්ථාවාදීව තමුන් හා එක් වූ හොරුන් හා දූෂිතයන් ඉවත් නොකර, තමා ළග සිටිමින් යටින් කපන යටිකූට්ටුකාරයන් එළවා නොදමා පක්ෂය රැකීම කළ නොහැකි බව ජනපතිවරයාට ඉදිරියේ දී වැටහෙනු ඇත. ඒ දිනවල ඡන්ද මැෂින් බව කියූ එස්.බී. ලා තමුන්ගේ ආසනවලින් පරාජය වූ පසු තනතුරුවලට ගෙන ආවේ කවුරුන් ද? එදා ගුරුවරියක් දණගැස්වූ පුද්ගලයාට සංවිධායකකම් දෙමින්, අද ගුරුවරියන් දණ ගස්වන මහඇමතිලාව රකින්නේ කවුරුන් ද? කාලයක් ‘තාත්තා මෛත්‍රීගේ, පුතා මහින්දගේ’ පන්නයේ රගපෑමක් කරමින් සිය ධුර කාලය අවසන් වන තුරු සිටි මහීපාල හේරත් පසුගිය දා මෛත්‍රී ජනපතිට කොකා පෙන් වූ බව කවුරුත් දන්නවා. සරත් ඒකනායක වැනි මහ ඇමතිවරුන් ද එවැන්නන් බව තව කලකින් බලා ගත හැකි වනු ඇති. සුසිල්, අනුර යාපා, එස්.බී., වැන්නන් ළග තබාගෙන දූෂණ, වංචා පිටුදැකීම ගැන ජනපති කතා කරන්නේ කෙසේ ද යන්න ජනතාවට ගැටලුවක්. තමුන්ගේ පක්ෂයේ මහ ලේකම්වරයා සිය කාර්යාලය වෙනුවෙන් කෝටි ගණනක් ජනතා මුදල් නාස්ති කිරීම ඔහු දකින්නේ නැහැ.
වංචාවට, දූෂණයට එරෙහිව කඩුව අතට ගන්නා බවත්, තමන් සමග එක් වන ලෙසත් ජනපතිවරයා කීවත්, ඔහුට එරෙහිව මතු වුණු යම් යම් චෝදනා ගැනත් සාධාරණ විනිවිද පෙනෙන පරීක්ෂණ සිදු විය යුතු බව ඔහුට අමතක වෙලා. ‘ඔවා දෙනු පරහට තමා සම්මතයේ පිහිටා සිට’ යන රුවන් වැකියට අනුව තමා පිරිසිදු නොවී කියන බණ වැදි බණ ලෙස නම් කරන්නට පුළුවන්. ජනපතිවරයාට එරෙහිව ඍජුව චෝදනා එල්ල වුණු මහාරාජා ආයතනයට සංඛ්‍යාත ලබා දීම, රුසියානු නැව් ගනුදෙනුව හා දියණියගේ ප්‍රචාරක ආයතනය සමග රජයේ ගනුුදෙනු හා සහෝදරයා විසින් ටෙලිකොම් ආයතනය තුළ සිදු කරන යම් යම් ගනුදෙනු ගැන කිසිදු පරීක්ෂණයක් තවමත් සිදු වී නැහැ. ඒ ගැන කතා කළ ‘ලංකා ඊ නිවුස්’ වෙබ් අඩවිය නාදුනන පිරිසක් විසින් වාරණය කිරීම පමණක් සිදු වෙලා. තමුන්ට එරෙහිව චෝදනා කරනවුන් බලය යොදා නිහඩ කරන්නේ එම චෝදනාවලට පිළිතුරු දෙන්නට තරම් පිරිසිදු නැති අය බව නොරහසක්. චෝදනාවලට ලක් වුණු විෙජ්ගුණවර්ධන සේවා දීර්ඝ ලබද්දී, විශාල පිරිසකගේ ගරුත්වයට ලක් වුණු ට්‍රැවිස් සින්නයියා නාවික හමුදාපති තනතුරෙන් මාස කීපයක් තුළ ඉවත් කෙරෙන්නේත් මේ නැව් ගනුදෙනුව නිසා බව නොරහසක්.
ඒ වාගේම තමාගේ යටතේ පවතින අමාත්‍යාංශවලට, ආයතනවලට දූෂිත, චෝදනා ලැබූ නිලධාරීන් පත් කිරීමත් ජනාධිපතිවරයා විසින් සිදු කරනවා. තමන් ළග සිටින උපදේශකවරුන්, දේශපාලන ගමන් මඟ මෙහෙයවන්නන් තමාව තල්ලූ කරන දිශානතිය ගැන අවධානයෙන් සිටීම ජනපතිගේ ඇගට ගුණ බව අපි නැවතත් මතක් කරනවා. ඒ ඔහු මේ රටේ පාලකයා නිසා. ඔහු නිසා මේ රටම අරාජික තත්ත්වයකට පත් වෙන්න ඉඩ තිඛෙන නිසා.
එදා මහින්දලාගේ සරණ ගිය, අද බලය වෙනුවෙන් ළගට වී සිටින අය පක්ෂය වෙනුවෙන් කැපවන්නේ නැහැ. කරන්නන් වාලේ කරනවා මිසක් අද වන විට බිම් මට්ටමේ ශ්‍රීලනිපයක් නැති තරම් නිහඩයි. ඒ මඳිවාට කොහෙන් හෝ අහුලා ගත් පිරිසකට දිගට හරහට සංවිධායකකම් දෙමින් සිටිනවා. හොදම උදාහරණය පසුගියදා වීරසූරිය නම් අයකු මාතලේ සංවිධායක ලෙස පත් කිරීමයි. මෙවැන්නන්ට මේ ආකාරයේ තනතුරු දීමෙන් සිදු වන්නේ ඉතුරු වී සිටින පාක්ෂිකයන් පවා කලකිරීම පමණයි. ඒ වගේම පළාත් පාලන මැතිවරණයට ඉදිරිපත්ව සිටින අපේක්ෂකයන් අතුරින් දුර්වලම පිරිසක් සිටින්නේ ශ්‍රීලනිප ලැයිස්තුවේ බවත් පැහැදිලි කරුණක්. මේ තත්ත්වය යටතේ දෙකඩ වන ශ්‍රීලනිප ඡන්ද නිසා ඔවුන්ට බොහෝ දුරට පසුබහින්නට සිදුවන බවක් පෙනෙන්නට තිබෙනවා.
පසුගිය කාලයේ ආණ්ඩු බලය යොදාගෙන පිබිදෙන්න උත්සාහ කළ එජාපය. බැදුම්කර සිද්ධිය හා නැවත පක්ෂය තුළ ඇතිව තිබෙන බල අරගල නිසාම යළිත් දුර්වල වෙමින් තිබෙනවා. එම නිසා බලාපොරොත්තු වන තරමේ ජයක් ඔවුන්ටත් ලැබේවි යැයි සිතන්නට බැහැ. ඒ වගේම මැතිවරණයට පෙර දැඩි ජයග්‍රාහී මානසිකත්වයක සිටි මහින්දගේ පොහොට්ටුවත් දැන් නිහඩ වෙලා. කාලයක් රජයේ වියදමින් බඩු බෙදමින්, පෝස්ටර්, දැන්වීම් වපුරමින්, මුදල් හා දේශපාලන මැර බලයෙන් ඡන්ද දිනා පුරුදු ඔවුන්ට මේ පවත්නා නීති යටතේ මැතිවරණය කිරීම අපහසු බවක් පෙනෙනවා. විශේෂයෙන් ක්ෂේත්‍ර නිලධාරීන් ඇතුළු රජයේ සේවකයන්ට පනවා ඇති දැඩි නීති නිසා ඔවුන්ට බරපතළ පහරක් වැදිලා. ඒ අතරම මහින්ද පාර්ශ්වයට පුරුදු පරිදිම හිතවතුන්ට බෙදීමේ ප්‍රතිපත්තිය නිසා අපේක්ෂකකම් බලාපොරොත්තුවෙන් පක්ෂය වෙනුවෙන් කැප වුණු බොහෝ දෙනෙකුට අවස්ථාව අහිමි වෙලා. සමහරු ස්වාධීන කණ්ඩායම් ලෙස මැතිවරණයට ඉදිරිපත් වෙනවා. මෙවැනි තත්ත්වයන් මත මැතිවරණයේ දී එජාපය යම් තරමක් ඉදිරියෙන් සිටින්නට ඉඩ ඇති අතර, පොහොට්ටුවට ශ්‍රීලනිපයට වඩා බලයක් ලැඛෙන්නට ඉඩ තිබෙනවා. තවත් විශාල පිරිසක් කලකිරීම නිසාම ඡන්දය භාවිත නොකර සිටින බවත් නිසැකයි.
මේ පක්ෂ තුනම ප්‍රගතිය අතින් බලාපොරොත්තු වූ ප්‍රමාණයේ ජයග්‍රහණයන් නොලබන බව පෙනුණත්, ජවිපෙ නම් ජයග්‍රාහී වර්ධනයක් පෙන්නුම් කරමින් සිටින බව පැහැදිලිව පෙනෙනවා. පසුගිය දිනවල පවසන පරිදි ජනපති මෛත්‍රී ප්‍රාතිහාර්යාත්මක වෙනසක් පෙන්වුවොත් මිස මේ ප්‍රතිඵලයේ ලොකු වෙනසක් වන්නට ඉඩක් නැහැ. ඒ මොනවා වුණත් රට තුළ ඇති දේශපාලන ව්‍යාකූලත්වය නැති කරන්නට නම් ලේසි නැහැ. දිගින් දිගටම තමුන් විසින්ම තමුන්ට කර ගන්නා හානි නිසාම මෛත්‍රී – රනිල් – මහින්ද තුන් කට්ටුව දුර්වල වෙද්දී, එහි වාසිය ජවිපෙට අත්පත් වීම මේ අදුර තුළ අප දකින රිදී ඉරයි.


ඩී. බී. ඇල්කඩුව