රටම අවුලක!

පළාත් පාලන මැතිවරණය අවසන් වීමත් සමඟ ඇතිව තිඛෙන දේශපාලන අස්ථාවරභාවය හේතුවෙන් ඉහළ පෙලේ රාජ්‍ය නිලධාරීන් ඇතුළු රාජ්‍ය සේවකයන් දැඩි සේ ව්‍යාකූල තත්ත්වයට පත්ව තිබීම නිසා මේ වන විට කිසිදු අමාත්‍යාංශයක රාජකාරියක් හරි හැටි සිදු නොවන අතර ඒවායේ එදිනෙදා සාමාන්‍ය කටයුතු පවා ඉතා මන්දගාමීව සිදුවෙමින් ඇතැයි වාර්තා වේ.
පවතින ආණ්ඩුව වෙනස් වන්නේ යයි පැතිර යන ආරංචි හේතුවෙන් මෙම තත්ත්වය තවත් උග්‍ර වී ඇති අතර මේ හරහා දැඩි ආර්ථීක අස්ථාවරත්වයක් නිර්මාණය වෙමින් පවතින බව මූල්‍ය වෙළදපොළ නියෝජිතයෝ අනතුරු අඟවති. මේ නිසා කොටස් වෙළෙඳපොළ අස්ථාවර තත්ත්වයකට පත් වෙමින් ඇති බවට තොරතුරු වාර්තා වේ. මේ වන විට ඇමෙරිකානු ඩොලරයකට රුපියල් 155.90 ක් ගෙවීමට සිදුව ඇති අතර ඒ අනුව ඉදිරි දිනවල දී රට බරපතළ ආර්ථීක අස්ථාවරත්වයකට ලක් විය හැකි බවට ආර්ථීක විශ්ලේෂකයෝ අනතුරු අඟවති. එසේම මේ තත්ත්වය මත ඉදිරි කාලයේ දී අත්‍යවශ්‍ය භාණ්ඩ මිල හා බැංකු පොලී ඉහළ යාමේ අවදානමක් පවතින බවට ද තොරතුරු වාර්තා වේ. විදෙස් ණය ගෙවීමේ දී රුපියලේ අගය බාල්දු වීම නිසා ණය පොලී වාරිකවල ඉහළ යාමක් ද සිදු විය හැකි බවත්, ඒ අනුව එය පියවා ගැනීම සඳහා නව බදු හඳුන්වා දීමට ඉඩ ඇති බවත් විශ්ලේෂකයන්ගේ මතය වේ. මේ අතර අග්‍රාමාත්‍ය ධුරය පිළිබඳව නැවතත් අර්බුදයක් මතු වී තිබේ. එක්සත් ජාතික පක්ෂ නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ අගමැති එම ධුරයෙන් ඉවත් කිරීම සදහා වන තීරණාත්මක සාකච්ඡා කිහිපයක් කොළඹදී පැවැත් වී තිබේ. ශ්‍රීලනිප ඇමතිවරුන් පිරිසකගේ සහභාගීත්වයෙන් මෙම හමු වැඩි වශයෙන් පැවැත් වී ඇත්තේ ක්‍රීඩා ඇමති දයාසිරි ජයසේකරගේ නිවසේදීය. ජෝන් සෙනෙවිරත්න, සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත, දයාසිරි ජයසේකර, ඩිලාන් පෙරේරා, තිලංග සුමතිපාල ඇතුළු පිරිසක් මෙම සාකච්ඡා සඳහා සහභාගී වී ඇති අතර දුරකථන මගින්ද තවත් පිරිසක් සම්බන්ධ වී ඇත. අගමැතිවරයා ධුරයෙන් ඉවත් කිරිම හා එහි නීතිමය තත්ත්වය, ඉන් පසු පිහිටුවන නව ආණ්ඩුව, පළාත් පාලන මැතිවණයත් සමග තම ආසනයන්හි ඉදිරියේ තහවුරු වීම ආදී කාරණා ගණනාවකට එහිදී අවධානය යොමුව තිබේ.
එසේම එක්සත් ජාතික පක්ෂය තුළ ද මේ සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා පැවැත්වෙන අතර රනිල් වික්‍රමසිංහ අගමැති ධුරයෙන් ඉවත් කර ඒ වෙනුවට පක්ෂයේ වෙනත් කෙනෙකු අගමැති වශයෙන් පත් කර ගත යුතු බව පක්ෂයේ බහුතරයක යෝජනාව වී ඇත. මේ අතර එක්සත් ජාතික පක්ෂය තුළමතු වී තිඛෙන දේශපාලන අර්බුදයේ ප්‍රකාශනයක් ලෙස සාගල රත්නායක සහ පාලිත රංගේ බණ්ඩාර මේ වන විටත් සිය ඇමති ධුර වලින් ඉවත් වී තිබේ. තවත් ඇමතිවරුන් පිරිසක් ඉල්ලා අස්වීමට සහ පක්ෂ මාරු කිරීමට සූදානමින් සිටන බවද සඳහන්ය.
පැවති පළාත් පාලන මැතිවරණයේ ප්‍රතිඵලය අනුව පළාත් පාලන ආයතන 81 ක සරල බහුතරය දිනා සිටින පක්ෂයට ලැබී තිඛෙන මන්ත්‍රී ධුර සංඛ්‍යාවට වඩා වැඩි මන්ත්‍රී ධුර සංඛ්‍යාවක් විපක්ෂයේ පක්ෂ වලට හිමි වීමෙන් එම ආයතන පවත්වාගෙන යාමේ ගැටලූවක් ද මතුව තිබේ. ආණ්ඩුවේත්, පළාත් පාලන ආයතන වලත් බහුතරය ලබා ගැනීමට මේ වන විට විශාල කළු සල්ලි මෙහෙයුමක් ක්‍රියාත්මක වන බවද දේශපාලන ආරංචිමාර්ග පවසයි.
ඇති වී තිඛෙන මේ දේශපාලන ව්‍යාකූලත්වය ඉදිරි සති දෙක තුළදී පළාත් සභා වෙතද ගමන් කිරීමට නියමිත අතර පක්ෂ මාරුව සඳහා මේ වන විටත් පළාත් සභා වල මන්ත්‍රීවරුන් සමග සාකච්ඡා වෙමින් තිඛෙන බව එම ආරංචිමාර්ග වැඩි දුරටත් පවසයි.


චතුර දිසානායක