අතීතයට සවාරියක්…

me kawluwa
එන්න, මේ කවුුළුවෙන් බලන්න…
March 5, 2018
cartoon
2018/02/28
March 5, 2018
Show all

අතීතයට සවාරියක්…

histy 12

මිනිසා කියන්නෙ සොබාදහමේ ක්ෂුද්‍ර වූ අංශුවක් කියා කිව්වොත් එය වැරදි නැහැ. ඒ ඉඳිකටු තුඩකටත් වඩා ක්ෂුද්‍ර වූ මෙම ක්ෂුද්‍ර කතාන්තරයට මම එක උදාහරණයක් ඔබට කියන්නම්. සියලුම සජීවී සහ අජීවී ද්‍රව්‍යයන්ගේ මූලධාතූන් ගොඩනැගෙන්නේ පරමාණුවලින් බවට මූලික අදහසක් කාටත් තිබෙනවා. ඒත් ඒ පරමාණුවත් තවත් ක්ෂුද්‍ර අංශුවලින් යුක්තයි. අපි ලියන විට වාක්‍යයන් අවසානයේ නැවතීමේ ලකුණක් තබනවා. එම ලකුණ තුළ කාබන් පරමාණු ලක්ෂ ගණනාවක් තිබෙනවා. එය අපි විද්‍යාත්මකව පරමාණුව පිළිබඳ අධ්‍යයනය කළ යුතු කතාන්දරයක්. ඒ වගේම අප පය ගහල ඉන්න මේ පොළව සහ අනෙකුත් ග්‍රහ වස්තුත්, තාරකා පද්ධති වල පැවැත්ම ගැනත් අපට සොයා බලන්න වෙනවා. රාත්‍රී අහස බලද්දි පෙනෙන සඳ, තරු ඇතුළත් අහස මේ රහස් ගොඩක් සඟවගෙන ඉන්නවා. තෙරක් නොපෙනෙන විශ්වය කියල හඳුන්වන මේ මහා අවකාශය අතුළත් සියල්ලට සාපේක්ෂව බලන විට පොළොවේ ඉන්න අපි කොයිතරම් කුඩාද කියල හිතාගන්නවත් අමාරුයි. කොහොම වුණත් පොළොව නැත්නම් පෘතුවිය බිහිවුණේ කොහොමද කියන එකත් සොයාබලන්න වෙන කාරණාවක්. ඒ් ගැනත් මත ගොඩක් තිබුණා. ඒ මොනව වුණත් පෘතුවියේ අනෙක් බොහෝ තැන්වලට වඩා වෙනත් වැදගත් සිදුවීම් දාමයක් සිදුවුණා.
ඉතිහාසයේ එක් වකවානුවක මේ අජීවි ද්‍රව්‍යවලින් තමයි පොළව මත ජීවය බිහිවීමට අවශ්‍ය වටපිටාව සකස් වෙන්නෙ. ඒකත් අපූරු සිදුවීම්දාමයක්. අතීතයේ ඒ ගැන විවිධ මත පැවතුනා. ඒ අතර මැවුම්වාදී මත විශාල ප්‍රමාණයක් පැවතුනා. ඇත්තටම කියනවනම් අදටත් පවතිනවා.
සොබාදහම තුළ වන මිනිසා සමාජ සත්ත්වයෙක් මෙන්ම, දේශපාලන සත්ත්වයෙක්. සතුන් නම්, හුදෙකලාවත්, ජෝඩු වශයෙනුත්, රැළක් හා රංචුවක් ලෙසත් ජීවත් වෙනවා. සොබාදහමින් ලද දෙය එලෙසින් පිළිගෙන භුක්ති විඳිනවා. උනුත් මිනිසා මෙන්ම ආහාර, නිද්‍රාව, බිය සහ මෛථුනය එකසේ භුක්ති විඳිනවා. නමුත්, උන් අලුතින් යමක් නිපදවන්නේ නැහැ. එයාලට චින්තන ක්‍රියාවලියක් නැහැ. නමුත්, රැළ වැසි ඉවක් තිබෙනවා.
මිනිසුන් මෙම සත්ත්ව ලෝකයේ සිට මේවන විට බොහෝ දුරක් ඉදිරියට ගමන් කර තිබෙනවා. ඒක හරිම පුදුම හිතෙන තරම් ගමනක්. කෙටියෙන් කියනවනම් එය අජීවි ද්‍රව්‍යයේ සිට සජීවී ද්‍රව්‍යය දක්වාත්, එතැන් සිට සිතන ද්‍රව්‍යය දක්වාත් සංවර්ධනය වූ මහා ගමන්මගක කතාන්දරයක්. ඒත් කොහොමද මේක සිද්ධවුණේ කියන එකයි අප හමුවේ පවතින ගැටලුව. මේ සියල්ල ගැන පවතින මතවලින් විශාල ප්‍රමාණයක් සත්‍යයෙන් තොරයි. ඒ නිසා ඇත්තටම මේ අරුම පුදුම ගමන සිදුවුණේ කොහොමද කියල නිවැරදිව වටහාගැනීම අවශ්‍යයි. ඒ සඳහා තමයි අපි ‘අතීතයට සවාරියක්’ යන්න සූදානම් වෙන්නේ. ඉදිරි කලාපවලින් අපි ඒ ගැන කතා කරමු.


බන්දු රාජපත්ෂ