එන්න, මේ කවුුළුවෙන් බලන්න…

Womens-Day-image
සියයට විසිපහේ කාන්තා අයිතිය හා කාන්තා දිනය
March 5, 2018
histy 12
අතීතයට සවාරියක්…
March 5, 2018
Show all

එන්න, මේ කවුුළුවෙන් බලන්න…

me kawluwa

අපි සාමාන්‍යයෙන් ලෝකය දිහා බලන්නේ පියෙවි දෑසින්. අපේ පියෙවි දෑස හොඳහැටි පෙනෙනවා වෙන්න පුළුවන්. ඒත්, පියෙවි දෑසට ඔබ්ඛෙන් අපට නොපෙනී හුඟාක් දේවල් තියෙනවා. අප විසින් දැකිය යුතු, අවබෝධ කර ගත යුතු නිසා තමයි, මිනිස්සු මේ ලෝකයට විද්‍යාවක් බිහි කරගෙන තියෙන්නේ. අපේ පියෙවි දෑසට නොපෙනෙන හුඟාක් දේවල් ඒ විද්‍යාවන්ට පේනවා.
‘අපේ දෑසට පෙනෙන හැමදේම සත්‍යය නම්, අපට විද්‍යාවන්ගෙන් ඵලක් නැහැ’ කියලා දාර්ශනික අදහසක් පළ කෙරෙන්නෙත් ඒ නිසයි. අපේ පැරණි මුතුන්මිත්තෝ ලෝකය දැක්කේ පියෙවි දෑසට පෙනෙන දේ විතරක්ම විශ්වාස කරගෙන. ඒ අය මහ පොළොව දැක්කෙ පැතලි වස්තුවක් හැටියට. ඒත් විද්‍යාවක් විදියට සංවර්ධනය වෙච්ච භූගෝල විද්‍යාව ඒ දැක්ම බොරු කරලා තියෙනවා. දැන් අපි දන්නවා, ලෝකය ගෝලාකාරයි කියලා. අපේ පැරැන්නො ලෙඩ රෝග දැක්කෙ නොපෙනෙන අද්භූත බලවේග විසින් අප වෙත එල්ල කරන බලපෑම් විදියට. යන්ත්‍ර, මන්ත්‍ර, තොවිල් පවිල් නිර්මාණය වුණේ ඊට පිළිතුරු විදියට. ඒත් සංවර්ධනය වෙච්ච වෛද්‍ය විද්‍යාව ලෙඩ රෝගවලට බලපාන ඇත්ත හේතු හඳුනාගෙන ඒවාට පිළියම් සොයාගෙන තියෙනවා.
ඉස්සර අපේ උදවිය මිනිස් ජීවිතේට එල්ල වෙන හොඳ, නරක දැක්කේ දෙවියන්ගෙ හරි යක්ෂයන්ගෙ හරි බලපෑම් විදියට. රජවරුන් කරන හොඳ, නරක හා දෙවියන්ගේ කැමැත්තට සිද්ධ වෙන දේවල් විදියට. ඈත විතරක් නොවෙයි, මෑත දක්වාමත් මිනිස්සු විශ්වාස කළා දේවවරම්වාදය වගේ සංකල්ප දේශපාලන විද්‍යාවට ඇතුළත් වෙලා තියෙන්නෙ ඒ නිසා. ඒත්, දියුණු වෙච්ච දේශපාලන විද්‍යාව අද එබඳු සංකල්ප පිළිගන්නේ
නැහැ. එච්චර විතරක් නෙමෙයි, විද්‍යාත්මකව මානව සමාජය සංවර්ධනය කර ගන්න දේශපාලනය යොදා ගන්න හැටිත් පෙන්වා දෙනවා.
මේ ආකාරයට අපේ දෑස් පෙනුමට එහා ගිහින් ලෝකයේ නිවැරදි හරය හඳුනා ගන්න අපට විද්‍යාවන්ගෙන් ලැඛෙන්නේ සුවිශාල පිටිවහලක්. ඒ නිසා විද්‍යාවන් අප විසින් හැදෑරිය යුතු වෙනවා. ඒත්, අපි හැමෝම දැන් ඉන්නේ විවිධ තැන්වල නැවතිලා. ආයිමත් විද්‍යාවන් ඉගෙන ගන්න අපට ඉස්කෝලෙ යන්න බැහැ. ඒ වුණත්, අපට අපේ ජීවිත සම්බන්ධයෙන් ගන්න තීන්දු, තීරණ නිවැරදිවම ගන්න සිදු වෙනවා. දෑස් මානයට පෙනෙන දේවල් ම ඇත්ත හැටියට අරගෙන ඊට අනුරූපව තීන්දු, තීරණ ගන්න ගියොත්, අපට එක දිගට ජීවිතය වරදිනවා. අපි අපේ ජීවිත වරද්දා ගන්නවා කියන්නේ, අපේ අනාගත දරු පරම්පරාවන්ටත් අපේ තීරණ තීන්දු වැරදි විදියට බලපානවා කියන එක. ඒ නිසා දෑස් මානයෙන් එපිට පවත්නා දේවල් කෙරෙහි අපි අපේ අවධානය යොමු කළ යුතුම වෙනවා.
වර්තමානයේ අපේ දෑස් ඉදිරිපිට තියෙන ‘රූප මායාව’ ගෙදර සාලයේ වාඩි කරවාගෙනම පෙනෙන රූප මායාවෙන් එහාට නොයන්න අපව යොමු කරවනවා. ඒ දෑස් මානය තුළම රැදෙන්න අපව පොළඹවනවා. මේ රටේ සියයට අනූවකටත් වඩා වැඩි පිරිසකගෙ දැක්ම ඒ තුළ රඳවනවා. ඒ බහුතරය දෑස් මානයේ පෙනෙන දේවල්ම විශ්වාස කරලා තීරණ, තීන්දු අරගෙන පොටවරද්දා ගන්නවා. අපටත් ජීවිතය වරද්දවනවා. අප සාමුහිකව තීරණයක් ගත්ත පසුගිය පෙබරවාරියමත් ඒකට උදාහරණයක්. ඒ රූප මායාවේ අප නොදුටු හරය මට මෙහෙ ම පුංචි කවියකට නගන්න පුළුවන්. මම ඒක නම් කරනවා, ‘මාධ්‍ය ප්‍රතිරූප’ කියලා.
‘හොරු එති තඩි කළු
මකවති කඩතොලු
අඳවති සුදු සළු
කරවති නෙත්කළු’
නෙත්කළු පෙනුම විතරක් කවදාවත්ම හරය වෙන්නෙ නැහැ. පෙනුම සහ හරය හැම විටම ප්‍රතිවිරුද්ධයි. ඒ නිසා හැම විටම ‘පෙනුම විනිවිද හරය’ හඳුනාගෙන කටයුතු කරන්න අපට යුතුකමක්, වගකීමක් තියෙනවා. ඒ සඳහා එන්න මේ කවුළුවෙන් බලන්න…


රණවීර වනසිංහ