දේශපාලනයේ රැල්ල හා වැල්ල තෝරා ගැනීම

economy
බත් පතට කඩා වදින රටේ ණය බර
March 5, 2018
pol-1
වඳ පෙති දේශපාලනය
March 5, 2018
Show all

දේශපාලනයේ රැල්ල හා වැල්ල තෝරා ගැනීම

chandrika-ranil-mythree-400-seithy-news

ආණ්ඩුවේ දෙපැත්තට ඇදීම් සහ මැදම ඉදිරි කාලය ද එකට ඉන්න බව නිල වශයෙන් ප්‍රකාශ කර අවසන්ය. එළියට එය එසේ වුවද, ඇතුළෙන් පවතින්නේ සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනස් තත්ත්වයක් බව පැහැදිලිය. රත නොරත එකට පෑහෙන්නේ නැතුවා සේම පළාත් පාලන මැතිවරණයේදී ඇති වූ බෙදීම යළි කිිසිසේත්ම සමහන් කර ගත නොහැකි වී තිබේ. තිරය පිටුපස සිදු කෙරෙමින් තිබෙන්නේ ජනාධිපතිවරයා අගමැතිගේ බලය දුර්වල කරලීමේ සටනක්ය. අගමැතිවරයා ජනාධිපතිගේ බලය දුර්වල කිරීමේ සටනක්ය. නීතිය හා සාමය ඇමතිකම ෆීල්ඩ් මාර්ෂල් සරත් ෆොන්සේකාට දීම ගැන සංවාදය පැමිණියේ, අගමැතිවරයා දුර්වල කිරීමටය. අන්තිමේ දී එය අගමැති රනිල්ම ඉල්ලා සිටි අතර, ජනාධිපතිවරයාට එය නොදී බැරි විය. එසේ වුවත්, ජනාධිපතිවරයා තවත් පැත්තක් අල්ලාගෙන තිබුණේය. ඒ ‘ජාතික ආර්ථීක සභාව’ ඉහළට ගෙන අගමැති යටතේ තිබෙන ‘ආර්ථීක කළමනාකරණ කමිටුව’ අහෝසි කිරීමට බලපෑම් කිරීමය. අනෙක් පැත්තෙන් අගමැතිට විරුද්ධව විශ්වාස භංග යෝජනාවක් ගෙනෙන බව කීමට තරම් ‘හයියක්’ එක වරම රංගේ බණ්ඩාරට ලැබුණු ආකාරය ද පැහැදිලිය.
හවුල් පාලනය ඉදිරියටත් පවත්වාගෙන යන බව නිල වශයෙන් ප්‍රකාශ කරන අතර, තිරය පිටුපස සක්‍රිය වන්නේ මෙවැනි දේය. පසුගිය පළාත් පාලන මැතිවරණයේ ප්‍රතිඵලය හවුල් ආණ්ඩුවට වැදගත් වන්නේ අවුරුදු තුනකට පසුව තම තමන්ගේ තරම මැන ගැනීමට හොඳ අවස්ථාවක් වී තිබීමෙන්ය. එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ ඡන්ද බැංකුව ස්ථාවරව තිබෙන්නේ යැයි කියමින් සිටි වත්කම් ප්‍රමාණය ද දැන් නැති බව තහවුරු කර අවසන්ය. මේ නිසාම පක්ෂයේ නායක රනිල්ට තිබූ අභ්‍යන්තර විරෝධය යළිත් ඉහළ ගොස් තිබේ. එසේ වුවත්, තවමත් ඇතැම් පිරිසක් එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ ස්ථාවර බව ගැන කල්පනා කරමින්, අතීතයට යන්නට පටන්ගෙන තිබේ. නමුත්, මහ පොළොවේ පවතින්නේ දිරා ගොස් බිඳවැටෙන යථාර්ථයක්ය. හවුල් ආණ්ඩුවක් පැවතිය ද, ජනතාවගේ පැත්තෙන් වැඩි ම බලපෑම් කළ හැකි අමාත්‍යාංශ ටික තිබෙන්නේ යූඑන්පීය යටතේය. එහෙම තියෙද්දී මේ ඡන්ද ප්‍රතිඵලයෙන් පැහැදිලි කර දී ඇත්තේ, අතීතයේ තිබූ ස්ථාවර බව වර්තමානයට වලංගු නොවන බවය.
මෙය තනිකරම පක්ෂ නායකත්වයේ අසමත්කමක් වශයෙන් දැක්වීමට ඉදිරිපත් වන පිරිස බොහෝය. ඒ ලෙස තේරුම් ගැනීම බලවත් දේශපාලන වරදක්ය. දැන් ඒ පක්ෂයට සිදු වී තිබෙන්නේ ලෝකයේ අනෙකුත් ධනවාදී දේශපාලන පක්ෂවලට අත් වී තිබෙන පොදු යථාර්ථයටම මුහුණ දීමටය. දේශපාලන ලෝකයේ ධනවාදී ක්‍රමය අසමත් බව පෙන්වීම ඒ ලෙසම ලංකාවේ දී ද පෙන්වා තිබීමය. ආණ්ඩුවේ බලගතුම ඇමති ධුර දරමින්, ගෙවී ගිය කාලය පුරා ජනතාවගේ ප්‍රශ්න අවම වශයෙන් හෝ විසඳීමට අසමත් වීමට පිළිතුරු ලෙස බිඳවැටීමේ නියත යථාර්ථයට මුහුණ දීමට එයට සිදු වී තිබේ. පසුගිය මහා මැතිවරණයෙන් ඡන්ද ලක්ෂ පනස් එකක් ලබා ගත් එම පක්ෂය මේ මැතිවරණයේ දී ඡන්ද ලක්ෂ තිස්හය දක්වා පහත වැටීමෙන් සනාථ කර තිබෙන්නේ බිඳවැටීමේ නියත යථාර්ථයේ තරමය. ඒ නිසා බලයක් තිඛෙන ප්‍රාතිහාර්යය පෑ හැකි නායකයකු ආදේශ කිරීම ගැන කල්පනා කිරීමෙන් කිසිදු ප්‍රයෝජනයක් අත් නොවේ.
හවුල් ආණ්ඩුවේ අනෙක් පැත්තෙන් සිටින්නේ ජනාධිපති මෛත්‍රීය. ඇත්තටම එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයේ ඇමතිවරුන් සිටින්නේ පක්ෂයක් නිසා නොවේ. ජනාධිපති විධායක බලය විසින් බෙදා දෙන ලද ඇමතිකම් වටේය. මෛත්‍රී ජනාධිපතිවරයාට 2015 ජනවාරි 08 වැනිදා ලබා දුන්නේ ලක්ෂ හැට දෙකක ජනවරමක් ය. ඒ ජනවරම නිර්මාණය වූයේ මෙම පළාත් පාලන මැතිවරණයේදී මෙන් සාධාරණ මැතිවරණයකට පසුබිම කිසිසේත්ම නැතිව තිබියදී බව විශේෂයෙන් සිහිපත් කළ යුතුය. පළාත් පාලන ආයතන බිම් මට්ටමේ සිටද, පළාත් සභා, මධ්‍යම ආණ්ඩුව, විධායක ජනාධිපති බලතල, මුළු රාජ්‍ය යාන්ත්‍රණයම, ත්‍රිවිධ හමුදාව, පොලිසිය, ග්‍රාමාරක්ෂක බලය සහ සියලු මාධ්‍ය මෙහෙයවීම වාගේම රට පුරා අතුරන ලද කළු සල්ලිවල බලය යන පෙරමුණු ගණනාවක ශක්තියක් මහින්දට තිබිණි. ඒ කිසිත් නොවූ මෛත්‍රීගේ දැන්වීම් රූපවාහිනී මාධ්‍යවලින් මුදල් ගෙවා ප්‍රචාරය කළ නොහැකි වූ ආකාරය දැන් තහවුරුවී තිබේ. මේ සියලු ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී මහා බලයක් පරදා ලක්ෂ හැට දෙකක ජනමතය නැගී සිටියේය.
එම ජනමතයේ පදනම වී තිබුණේ රටේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතිය ඇත්ත අර්ථයෙන්ම තහවුරු කිරීම. අපරාධකාරයන්ව නිසි පරිදි නීතිය හමුවට පමුණුවා දඩුවම් ලබා දීම, මහජන ධනය කොල්ලකන ලද පුද්ගලයන්ට විරුද්ධව නීතිය ක්‍රියාත්මක කරවීම සහ විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය අහෝසි කිරීම වැනි කරුණුය. ලක්ෂ හැට දෙකක ජනතාවගෙන් ප්‍රකාශ කෙරුණේ මෙරට මැතිවරණ ඉතිහාසයේ පළමුවරට හෙඳන් හාල් ගෙනැත් දීම, ධාන්‍ය රාත්තල් අටක් ලබා දීම හෝ රුපියල් තුනයිපනහට පාන් දීම වැනි බඩට අදාළව කල්පනා නොකිරීමේ ගුණයක්ය. කොටින්ම රාජ්‍ය භාණ්ඩාගාරයේ මුදල් වියදම් නොකර විසඳිය හැකි ඉල්ලීම් තිබුණේය. රාජ්‍ය භාණ්ඩාගාරයේ මුදල් වියදම් නොකර ඉටු කළ හැකි පොරොන්දු තිබුණේය.
එම පොරොන්දු ඉටු කිරීම වෙනුවට ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ නායකකම බදාගත් ජනාධිපතිවරයා වසර තුනක් පුරා අරඅඳින්නේ එම බලය බිම් මට්ටම දක්වා විහිදුවාලීමටය. 2015 අගෝස්තු මහ මැතිවරණයෙන් ජනතාව විසින් ප්‍රතික්ෂේප කළ පුද්ගලයා ජාතික ලැයිස්තුවලින් මන්ත්‍රීකම්වලට පත් කර ඇමතිකම් ලබා දුන්නේ ඒ අරමුණු ඉටු කර ගැනීමේ අත්වාරුවක් කර ගන්නටය. මහින්ද පිලේ සිට තමන් ළඟට ගත් අයට විරුද්ධව තිබූ බරපතළ වංචා, දූෂණ චෝදනා විමර්ශනය යට ගස්වන ලද්දේ එම අරමුණු ඉටු කර ගැනීමට අත්වාරු සේ තබා ගැනීමටය. ෆවුසි ඇමතිවරයා අධිකරණය ඉදිරියට ගෙන යනවා නම්, මුළු ඇමති මණ්ඩලයම ගෙන යාමට සිදු වන බව ප්‍රකාශ කළේ ෆවුසි ඇමති වැනි ප්‍රබල නොවූ අයගෙන්ද පුංචි හෝ අත්වාරුවක් ගැනීමටය. අල්ලස් හෝ දූෂණ වංචා විමර්ශන කොමිෂන් සභාවේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරියට එරෙහිව කඩුව වැනීම සහ දූෂණ මර්දන ලේකම් කාර්යාලය වසා දමන තැනට කටයුතු කළේ ද මේ සඳහාමය.
ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ නායක බලයත්, එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයේ සභාපතිකමත් දෙකම ඡන්දයේ දී බිම් මට්ටම දක්වා ගෙන යාමට ජනාධිපතිවරයා තවත් දේ යොදා ගනු ලැබුවේය. පළාත් සභා මහ ඇමතිවරුන් සහ ඇමතිවරුන් යොදා ගත්තේය. පළාත් පාලන ආයතනවල හිටපු සභාපතිවරුන් සහ මන්ත්‍රීවරුන් ද සැලකිය යුතු පිරිසක් යොදා ගත්තේය. මේ සියල්ල ගත් කල විධායක ජනාධිපති බලය, කැබිනට් ඇමතිවරුන්ගේ බලය, පළාත් සභා මහ ඇමතිවරුන්ගේ සහ ඇමතිවරුන්ගේ ද ආදී වශයෙන් පළාත් පාලන ආයතන දක්වා දේශපාලන යාන්ත්‍රණයක් ජනාධිපතිවරයා පුංචි මැතිවරණයට උපයෝගී කරගෙන තිබුණේය. මෙයට අමතරව මාධ්‍ය අවකාශය ද විධායක ජනාධිපතිට ගැලපෙන ලෙස යොදාගෙන තිබුණේය. 2015 ජනවාරි 08 දී තිබූ ලක්ෂ හැට දෙකක ජනමතය මෙවර මැතිවරණයෙන් එළිදැක් වී තිබුණේ ඡන්ද ලක්ෂ පහළොවකට අඩු සංඛ්‍යාවක් දක්වා පල්ලම් බස්වමින්ය. ඡන්ද ලක්ෂ හැට දෙක නිර්මාණය වූ පසුබිම සහ ඡන්ද ලක්ෂ පහළොවකට අඩු වූ පසුබිම යන තත්ත්වයන් ද ඉතා හොඳින් සිහියේ තබාගෙන ඡන්දවලින් ලබා දී තිඛෙන පණිවිඩය කියවා ගැනීම අවශ්‍යමය.
පුංචි මැතිවරණයෙන් පසු ජනාධිපතිවරයාගේ හැසිරීම දෙස බලන විට එක දෙයක් ඉතා පැහැදිලිය. එය නම්, බුලත් කොළයට සහ අත ලකුණට ලැබී තිබෙන ඡන්ද ලක්ෂ පහළොව මහා රැල්ලක් සේ ගෙන ක්‍රියා කරන බවය. ඡන්දයට පෙර වේදිකා ගාණේ බොරු දූෂණ විරෝධී කඩු වැනීමක් කළා සේම කටින් බොරුවට බඩු මිල පහත දැමීමේ සටනක් ද මේ බලය පදනම් කරගෙන කරන බව පෙනේ. රටේ ආර්ථීක අර්බුදයට බරපතළ හේතුව වී තිබෙන්නේ ආර්ථීක කළමනාකරණ කමිටුව බව දක්වමින්, එයට විරුද්ධව සටන් කරන බව පෙනේ. මෙවැනි සටනක් මගින් ඔහුට දී තිබෙන ඡන්ද ලක්ෂ පහළොවක රැල්ල ඉහළ දමා ගත හැකි බව කල්පනා කරන බව පැහැදිලිය. ඒ සඳහා එක්සත් ජාතික පක්ෂය තව තවත් දුර්වල කළ යුතු බව සිතන බවත් පැහැදිලිය. නමුත්, රනිල් පාඩුවේ යමක් කමක් කරගෙන යාමට උත්සාහ කරමින් සිටින බව පෙනේ. ඔහුට එරෙහිව ඇතුළතින් සහ පිටතින් එල්ල කෙරෙමින් තිබෙන දැඩි බලපෑම්වලට හෙමින් සීරුවේ උත්තර සෙවීමය. මෛත්‍රී කරගෙන යන්නේ කිසියම් ආවේගකාරී ක්‍රියාකලාපයක් විශේෂයෙන් කැබිනට් මණ්ඩලය තුළ ප්‍රදර්ශනය කිරීමය. ඉක්මනින් ප්‍රශ්න විසඳිය යුතු බවට නිලධාරීන්ට අවවාද කිරීමය. බඩු මිල ඉක්මනින් අඩු කිරීමට සැලසුම් ක්‍රියාත්මක කළ යුතු බව ප්‍රකාශ කිරීමය. සුළු හා මධ්‍ය පරිමාණ කර්මාන්තකරුවන්ගේ ආයෝජන සති දෙකක් තුළ අවසන් කිරීමට නියෝග කිරීම ආදී දේය.
මේ සියල්ලෙන් පැහැදිලි වන්නේ, පළාත් පාලන ඡන්දයෙන් ලැබුණු ඡන්ද ලක්ෂ පහළොවකට අඩු ප්‍රමාණය ඔහු වටා ගොනු වී තිබෙන රැල්ලක් සේ ගෙන ක්‍රියා කිරීමට දඟලන බවය. මේ ලබා තිබෙන ඡන්ද ලක්ෂ පහළොව මෛත්‍රීට නම් විශාල රැල්ලක් සේ ගණන් ගත හැකිය. නමුත්, අපේ දේශපාලන ඉතිහාසය දෙස බලන විට මේ කිසිසේත්ම රැල්ලක් නම් නොවේය. ගාමිණී, ලලිත්, ප්‍රේමචන්ද්‍ර ආදී පිරිසක් විසින් 1992 දී එක්සත් ජාතික පක්ෂයෙන් බිඳී ගියහ. ඒ මොහොතේදීම මහා රැල්ලක් ඒ වටා ගොනු වූ බව පෙනී ගියේය. ‘රාජාලියා’ නැතිනම් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී එක්සත් ජාතික පෙරමුණ නමින් පක්ෂයක්  පිහිටුවීය. රටම ආවරණය වන පරිදි රැලි මාලාවක් පැවැත්වීය. ඇතැම් අය කල්පනා කළේ ඊළඟ ආණ්ඩුව ඔවුන් පිහිටුවනු ඇති බවය. පළාත් සභා මැතිවරණවලට ඉදිරිපත් වී කිසියම් බලයක් ද තහවුරු කරගෙන තිබිණි. නමුත්, මහා මැතිවරණයේ දී ප්‍රධාන ධනපති පක්ෂ දෙකට අනුගතව අහෝසි වී ගියේය.
ඉන් පසුව ජාතික හෙළ උරුමය බිහි වී විශාල රැල්ලක් බිහි වී තිබෙන බව රට තුළ පෙනීමට තිබුණේය. බෞද්ධ හිමිවරුන් නව දෙනෙකු පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී කෙරිණි. එයද ඉක්මනින්ම බැස ගියේය. ඉන් පසුව 2013දී සරත් ෆොන්සේකා කේන්ද්‍ර කර ගනිමින්, විශාල රැල්ලක් නැගී එන බව පෙනෙන්නට තිබිණ. ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී පෙරමුණ පිහිටුවා පළාත් සභා මැතිවරණ කිහිපයකට ඉදිරිපත් විය. උතුරු මැද, වයඹ සහ බස්නාහිර පළාත්වලදී සැලකිය යුතු බලයක් අත් කරගෙන තිබිණ. නමුත්, එය 2014 දකුණු පළාත් සභා මැතිවරණය වන විටම බැස යාම ආරම්භ වූයේය. දැන් සරත් ෆොන්සේකා එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ මුල් පෙළේ ඇමතිකමක් ලබා ගැනීමට ක්‍රියා කරන තත්ත්වයට පත්ව ඇත්තේය. මෙරට දේශපාලන රැලිවල ආසන්න ඉතිහාසය මෙයය.
ජනාධිපති මෛත්‍රී දැන් ක්‍රියා කරමින් සිටින්නේද ඡන්ද ලක්ෂ පහළොව රැල්ලක් කර ගැනීමේ සිතුවිල්ලෙන් නිසා මේ ඉතිහාසය තේරුම් ගැනීම වැදගත් වනු ඇත. මෙලෙස ක්‍රියා කරතොත්, ඉදිරි මාස දහඅටක පමණ කාලයක් තුළ මෛත්‍රීට සිදු වන්නේ කිසිවක් හෝ නොකළ නායකවයකු ලෙස වේදිකාවෙන් බැසයන්නටය. එසේ නොවන්නට නම්, අඩුම තරමින් ඉදිරි මාස 18 තුළ හෝ ජනතාවට දුන් පොරොන්දු සක්‍රියව ඉටු කර පෙන්විය හැකිය. තටු කපන ලද විගණන පනතක් නොව සැබෑ ලෙසම රාජ්‍ය මූල්‍ය සුරැකෙන පනත් සම්මත කිරීමට මැදිහත් විය යුතුය. දෙපැත්තේම හොරුන්ට දඩුවම් ලබා දී මහජන ධනය ආපසු ලබා ගැනීමට ක්‍රියා කළ හැකිය. අලුත් හොරුන්ට ඉඩ නොදී මහජන ධනය ආරක්ෂා කිරීමේ විධි විධාන සැලසිය හැකිය. නීතියේ ආධිපත්‍යය තහවුරු කර පෙන්විය හැකිය. මේ කිසිවක් හෝ නොකර මහ මුහුද යැයි කියා වෙරළේ පිනුම් ගැසීමට කල්පනා කරන්නේ නම්, ඒ සඳහාද බාධාවක් නොමැත. ලක්ෂ හැට දෙකක ජනවරම පාවාදී පුටුවෙන් බැස ගිය කෙනෙකු බවට ඉතාම පහසුවෙන් පත් විය හැකිය.


ජගදාක්ෂි