සියයට විසිපහේ කාන්තා අයිතිය හා කාන්තා දිනය

7-1
සහන සේවකයන්ගේ ලිංගික අසහනය
March 5, 2018
me kawluwa
එන්න, මේ කවුුළුවෙන් බලන්න…
March 5, 2018
Show all

සියයට විසිපහේ කාන්තා අයිතිය හා කාන්තා දිනය

Womens-Day-image

ප්‍රථම වරට ජාතික කාන්තා දිනය සමරන ලද්දේ 1909 වසරේ පෙබරවාරි 28 වන දින දී එක්සත් ජනපද සමාජවාදී පක්ෂය විසිනි. නමුත්, ප්‍රථම වරට ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනයක් නම් කරන ලද්දේ 1910 වසරේ පැවති දෙවන කොමියුනිස්ට් ජාත්‍යන්තරයේදීය. ඒ කාන්තා අයිතීන් සහ ජාත්‍යන්තරයේ සහාය කාන්තාව වෙත ලබා දීමේ අරමුණෙනි. මේ නම් කිරීම හේතුවෙන් 1911 මාර්තු 19 වනදා ප්‍රථම වරට ඕස්ට්‍රේලියාව, ඩෙන්මාර්කය, ජර්මනිය සහ ස්විට්සර්ලන්තය යන රටවල වෙසෙන මිලියනයක් පමණ කාන්තාවන්ගේ සහ පිරිමින්ගේ සහභාගිත්වයෙන් ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය සමරන ලදී. 1913 – 1914 වසරවල දී පැවති පළමුවන ලෝක යුද්ධය හේතුවෙන් නිදහස අහිමි වීමත් සමඟ රුසියානු කාන්තාවෝ පෙබරවාරි මස අවසන් ඉරිදා ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය සමරන්නට වූහ. ජෝර්ජියානු කැලැන්ඩරයට අනුව මෙම දිනය මාර්තු මස 8 වනදා විය. එතැන් පටන් සෑම වසරකම මාර්තු මස 8 වන දා ලොව පුරා ජනතාව විසින් ජාත්‍යන්තර කාන්තා දිනය සමරන ලදී.
117 වන ජාත්‍යන්තර කාන්තා දින සැමරුම් දිනය ආසන්නයේ පවතින මෙම වකවානුව තුළ ලාංකේය කාන්තාව පත්ව ඇති ඉරණම විමසා බලමු. පැවති පළාත් පාලන මැතිවරණයත් සමඟ මේ දිනවල කාන්තාව පිළිබඳ විශාල කතිකාවක් ඇති වී තිබේ. ඒ පළාත් පාලන ආයතන සඳහා 25%ක කාන්තා නියෝජනයක් අවශ්‍ය බවටය. පළාත් පාලන මැතිවරණ පනතට අනුව තේරී පත් වන මන්ත්‍රී ධුර ගණන 3ක් හෝ ඊට වැඩි වන සෑම අවස්ථාවක දී ම ඉන් 25%ක ප්‍රමාණයක් කාන්තාව විසින් නියෝජනය කළ යුතු වීමය. පළාත් පාලනය කෙරෙහි කාන්තා නියෝජනය පිළිබඳව පනතක් සැකසීමට වීම හාස්‍යජනක කරුණකි. මක් නිසාද යත්, සැබැවින්ම සිදු විය යුත්තේ මේවා කෙරෙහි කාන්තා සහභාගිත්වය ස්වයංවම සිදු විය යුත්තක් වීමයි. නමුත්, මෙරට පවතින පසුගාමී සමාජ ක්‍රමය හේතුවෙන් සමාජ, ආර්ථීක හා දේශපාලන යන මේ සියලු ක්ෂේත්‍ර කෙරෙහි කාන්තාවගේ සහභාගිත්වයේ පසුබෑමක් පවතී. ඊට එක් හේතුවක් නම් පවතින සමාජ ක්‍රමය තුළ කාන්තාවට ඒ කෙරෙහි යොමු වීමට ඉඩහසර සලසා නොතිබීමයි. අනෙක නම් කාන්තාවගේ මානසිකත්වය ද ඒ කෙරෙහි සකස් වී නොතිබීමයි. පුරුෂ මූලික සමාජ ක්‍රමයක් පැවතීම මේ සියල්ලටම මූලික වන්නට ඇත.
මෙරට මුල් කාලයේ පැවති ආසියාතික සමාජ ක්‍රමයේ පටන්ම කාන්තාව පහත් කොටත් පුරුෂයා උසස් කොටත් සලකන්නට විය. වර්තමානය වන විටද මෙය පහව ගොස් නැති බව අපට පෙනී යයි. ලොව ප්‍රථම අගමැතිනිය ලංකාවෙන් පත් වුණේ යැයි මහත් පුරසාරම් දෙඩුව ද ඒ වනාහි ද කාන්තාවට රාජ්‍ය පාලනයේ දී පිරිමියාට සම තැනක් හිමි බව පෙන්වීමට යෙදූ උපායකි. පළාත් පාලන ආයතන සඳහා 25%ක කාන්තා නියෝජනයක් අනිවාර්ය කිරීම ද මෙවැනිම උපායකි. කාන්තාවට සැබැවින්ම සම තැනක් හිමි නොවන මෙවන් වටාපිටාවක නීති පැනවීම මඟින් එවැන්නක් පෙන් වීමට යාමෙන් අර්බුදයක් ද පැන නැගී ඇත. නාමයෝජනා ඉදිරිපත් කිරීමේ දී නීතියට අනුව ඉතා අපහසුවෙන් හෝ කාන්තා අපේක්ෂිකාවන් යෙදුව ද පළාත් පාලන නියෝජිතයන් පත් කිරීමේ දී කාන්තා නියෝජිතවරියන් පළාත් පාලන ආයතනවලට යැවීම ඇතැම් පක්ෂවලට අපහසු වී ඇත. ඉදින් මෙයින් සිදුව ඇත්තේ තව දුරටත් කාන්තාවන් අපහාසයට ලක් කිරීමයි.
සැබැවින්ම කාන්තාවට රාජ්‍ය පාලනය තුළ සමඅයිතියක් ලබා දී, ඔවුන්ට ගෞරවයක් හිමි කර දීමට නම්, එයට පාදක වන සමාජ, ආර්ථීක පදනමක් පිහිටුවිය යුතුය. පවතින ධනපති පාලන ක්‍රමය තුළ එවැන්නක් සිදු කිරීම අපහසු වනු ඇත. ඉතින්, කාන්තාවට නිසි ගෞරවයක් හිමි කර දී ඇයට රාජ්‍ය පාලනය තුළ සම අයිතිය හිමි කර දීමට නම්, සමාජවාදී සමාජ ක්‍රමයක්ම ගොඩනැංවිය යුතුය. ඉන් පංති පීඩනය අහෝසි කරන ප්‍රමාණයට සාපේක්ෂව කාන්තා පීඩනය ද අහෝසි වනු ඇත.


දසුන් ගුරුළුපොත