අනන්තයේ සිට…

සිහින ලොවක තිත්ත රසය
March 12, 2018
me kawluwa
ක්‍රියාව සහ ප්‍රතික්‍රියාව
March 12, 2018
Show all

අනන්තයේ සිට…

001-long-trip-mariusz-warsinski

අප පය ගහල ඉන්න පොළොව ඒ කියන්නෙ පෘථීවිය තමා වටේ කැරකෙන බවත්, ඒ අතරම සූර්යයා වටේ කැරකෙන බවත් දැන් බොහෝ දෙනෙක් දන්නවා. මේ සූර්යයා සහ බුධ, සිකුරු, පෘථිවිය වගේ අනෙකුත් ග්‍රහ වස්තු ඇතුළත් පද්ධතිය සෞරග්‍රහ මණ්ඩලය ලෙස හඳුන්වනවා. එය පවතින්නේ ක්ෂිරපථය (milk way) ලෙස හඳුන්වන තාරකා ගොන්නකට. ක්ෂිරපථය ලෙස ඔබ ආප්පයක් සිහියට නගා ගත්තොත් එහි වාටියේ තමයි අපේ සෞරග්‍රහ මණ්ඩලය පවතින්නේ. අපේ ක්ෂිරපථය වගේ මන්දාකිනි නොගිනිය හැකි තරම් ප්‍රමාණයක් විශ්වයේ පවතින බවට විශ්වාස කරනවා. ඒ වගේම මේ මන්දාකිනි ක්‍රමක්‍රමයෙන් එකිනෙකින් ඈත්වෙන බවත් නිරීක්ෂණය වෙනවා. මේ සියල්ල අයත් සමස්තය හඳුන්වන්නෙ ‘විශ්වය’ නමින්. එහෙමනම් මේ විශ්වය ඇතිවුණේ කොහොමද කියලා සොයා බලන්න වෙනවා. ඒ ගැන පවතින මතවලින් වඩාත් පිළිගැනුමට ලක්වෙන්නෙ මහා පිපිරුම (big bang) කියන සංකල්පයයි. ඒ අනුව මීට වසර බිලියන 13.78කට පමණ පෙර සිදුවූවායයි සැලකෙන මහා පිපිරීම විසින් අද පවතින විශ්වය නිර්මාණය වූ බව සලකනවා.
අප අයත්වන ගැලැක්සිය වන ක්ෂිරපථයත් අනෙක්වා මෙන්ම අනන්ත විශ්වයේ දුර ගමනක නිරත වෙලා සිටිනවා. ඒත් අපට එයාගෙන් යන්නෙ කොහේද කියලා අහන්න බැහැ. එයත් අතරමං වූ සමනලයෙක් වගේ තමන්ගේ තරු පොකුර එක්කම කොහේදෝ යනවා. මෙම ගැලැක්සිය ප්‍රභල දූරේක්ෂයකින් දකින විට අපූරු දසුනක් පේනවා. අහස හරහා කිරිපාට මාවතක් මෙන් ඇති වලාකුළකට සමානව එය දකින්න පුළුවන්. එය හරහා යනවා නම් ආලෝක වර්ෂ ලක්ෂයක් පමණ ගතවෙනවා. ආලෝකයේ වේගය තත්පරයට මීටර් 100,000,000ක් වෙනවා. ඒ වේගෙන් වසර ලක්ෂයක් ගියොත් ගතවන දුර තමයි ඒකෙන් අදහස් වෙන්නෙ. ඒ කියන්නෙ කිලෝමීටර් ටි්‍රලියන 950,000ක් පමණ දිගක්. එය කොතරම් විශාලද යන්න ඒකෙන් හිතාගන්න පුළුවන්.
මේ ක්ෂීරපතයේ වාටියක වගේ පිහිටල තිබෙන අපේ සෞරග්‍රහ මණ්ඩලය ගැන ඊළඟට විමසා බලමු. එක් ග්‍රහලෝකයක් ගමන් කරන කක්ෂය වෙනත් ග්‍රහලෝකයක් ගමන්කරන කක්ෂයකට ඉහළින් හෝ පහළින් හෝ ඇලව හෝ පවතින්නේ යැයි කෙනෙකුට සිතෙන්නට පුළුවන්. ඒත් ඒවා කක්ෂගතවී ඇත්තේ එකම තලයකයි. ඒවා සූර්යයා කේන්ද්‍ර කරගත් අදෘෂ්‍යමාන තැටියක විවිධ දුරවලින් එකිනෙකට ඈත්ව පිහිටා ඇති බව කියන්න පුළුවන්.
ඒ වගේම තවත් වැදගත් කාරණයක් තමයි මේ ග්‍රහවස්තු එකම දිශාවකට පරිභ්‍රමණය වීම. ඒකට හේතුව සොයනවිට සෞරග්‍රහ මණ්ඩලයේ ආරම්භය ගැන අදහසක් ගොඩනගාගන්න හැකිවෙනවා. සූර්යයා ඇතුළු සියලුම ග්‍රහ වස්තු නිර්මාණය වී ඇත්තේ කැරකෙන සුළියක් මෙන් ක්‍රියාකළ දැවැන්ත වායු හා ධූලි වලාවකින්. බොහෝ විට විශ්වය තුළ සිදුවන විවිධ පිපිරීම් හා ගැටීම් හේතුවෙන් ඉතිරිවන සුන්බුන්වලින් මෙවැනි ධූලි වලාවන් ඇතිවෙන්න පුළුවන්. සුළියේ කැරකීම නිසා නිර්මාණය වූ ග්‍රහවස්තු තවදුරටත් ඒ දිශාවටම තමාවටාද භ්‍රමණය වෙමින් සූර්යයා වටා පරිභ්‍රමණය වෙනවා.
ලබන සතියට….
(විජයානන්ද ජයවීර මහතා පරිවර්තනය කළ ඇත්තක අරුමය කෘතියෙන් ඇතැම් තොරතුරු ලබාගන්නා ලදී)


බන්දු රාජපත්ෂ