එක්සත් ජනපදයේ ගුරුවරුන්ගේ කැරැල්ල

images
බොහෝ සංවේදී සිත් වෙනුවෙන්ම පමණයි
March 12, 2018
9432100-3x2-700x467
තලේබාන් සංවිධානය දේශපාලන පක්ෂයක් වෙයි
March 12, 2018
Show all

එක්සත් ජනපදයේ ගුරුවරුන්ගේ කැරැල්ල

ctu_protest

ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදයේ බටහිර වර්ජිනියාවේ 20,000 කට අධික ගුරුවරුන් සහ රජයේ පාසල් සේවකයන් තමන්ගේමත් සමස්ත කම්කරු පන්තියේමත් අභිලාෂයන් ආරක්ෂා කිරීම පිණිස ධෛර්යමත් ආස්ථානයක් ගනිමින් සිටී. ඒ ගුරුවරුන් සිය ප්‍රාන්තයට අයත් ප්‍රදේශ 55ම පාසල් වසා දැමූ වැඩවර්ජනයක දෙවන දිනය සම්පූර්ණ කිරීම මගිනි. ගුරුවරුන්ගේ ඕනෑම වැඩවර්ජන ක්‍රියාමාර්ගයක් නීතියට පටහැනි බව ප්‍රකාශයක් නිකුක් කළද රජයේ නිලධාරීන්ගෙන් එල්ල වන තහනම් නියෝග, දඩ ගැසීම් සහ සිරගතකිරීම් වල තර්ජනයන්ට පවා අභියෝග කොට ඇත.
බටහිර වර්ජිනියා ගුරුවරුවරුන්ගේ ඇමෙරිකානු සන්ධානය සහ බටහිර වර්ජිනියා අධ්‍යාපන සංගමය දෙදින වැඩ වර්ජනයක් ලෙස නිවේදනය කළ වර්ජනය එතනින් ඔබ්බට ද ඇදී ගියේය.
රට පුරා ගුරුවරුන්ගේ විරුද්ධත්වය සමඟ සම්බන්ධවී ඩිමොක්‍රටික් හා රිපබ්ලිකන් පක්ෂ දෙකටම එරෙහි දේශපාලන ව්‍යාපාරයක් දක්වා වර්ධනය වෙමින් සිය පාලනයෙන් එහා ගොස් ගුරුවරුන්ගේ කෝපය පැනනැගීමේ හැකියාව පිළිබඳ ඔවුන්ගේ භීතිය වැඩවර්ජනය අඛණ්ඩව කරගෙන යාමට වූ සංගම් වල තීරණය මගින් පිළිබිඹු කරයි. පසුගිය සති අන්තයේ චාර්ල්ස්ටන් වල දැවැන්ත මහජන විරෝධතාවයක් දක්වා උත්සන්න වෙමින් දක්ෂිණ ගල් අඟුරු පතල් සහිත ප්‍රදේශයන් කේන්ද්‍ර කොට ගත් ප්‍රාදේශීය වැඩ වර්ජන සමඟ වැඩවර්ජන විශාල වශයෙන් ආරම්භ විය. ඔවුන් නීති සම්පාදකයන් සමඟ අඛණ්ඩව සාකච්ඡා කරන අතරම එකී වැඩවර්ජන දුමාරය පිටකර හැරීමේ මාර්ගයක් ලෙස දින දෙකක වැඩවර්ජනයක් සංගම් විසින් නිවේදනය කරනු ලැබුවේ ඉන් අනතුරුවය.
එබදු සාකච්ඡාවන් මගින් මතුවන කිසිවක් ඉහළ වැටුප් සහ සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ සඳහා ගුරුවරුන්ගේ ඉල්ලීම් සාක්ෂාත් නොකරනු ඇත. බටහිර වර්ජිනියාව අධ්‍යාපනඥයන් සඳහා ගෙවීම් අතින් රටෙහි 48 වන ස්ථානයේ ඇති අතර ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂයේ සැලකිය යුතු කොටස් වල සහයෝගය සහිතව රජයේ නීති සම්පාදකයන් වසර තුනක් පුරා සියයට හතරක හාස්‍යජනක වැටුප් වැඩිවීමක් සම්මත කළේය. ගුරුවරුන්ගේ සහ අනෙකුත් රාජ්‍ය සේවකයන්ගේ සැබෑ ආදායමේ ස්ථාවර පහළ යෑමකට තුඩු දුන් රාජ්‍ය සේවකයන්ගේ රක්ෂණ ආයතනයට මූල්‍ය ප්‍රතිපාදන ලබා නොදීම හේතුවෙන් ඉහළ ගිය සෞඛ්‍යරක්ෂණ වියදමවත් මෙයින් පියවෙන්නේ නැත.
බටහිර වර්ජිනියා ගුරුවරුන්ගේ අරගලය තුළ දැවැන්ත දේශපාලන අර්ථභාරයක් පවතී. එය, වරප්‍රසාදිත සහ ප්‍රතිගාමී බලවේගයන් දැකගන්නා අනන්‍යතා දේශපාලනයේ ඉහළ මධ්‍යමපන්තික ඕපාදූප සහ ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂයේ බොරු කයිවාරු පුපුරුවා හරියි. එය රිපබ්ලිකානු ප්‍රාන්තයන් ‘ගතානුගතික’ සහ ඩිමොක්‍රටික් ප්‍රාන්තයන් ‘ප්‍රගතිශීලී’ වන්නේ යැයි හඳුනා ගනිමින් රක්ත ප්‍රාන්තයන් සහ නීල ප්‍රාන්තයන් වශයෙන් එක්සත් ජනපද දේශපාලනයේ මෝඩ වර්ගීකරණය හෙළිදරවු කරයි. සියලු දේශපාලනික බෙදීම් ඉක්මවා යමින් ඇමෙරිකානු සමාජය පන්ති වශයෙන් බෙදී ඇත.
බටහිර වර්ජිනියාවේ කම්කරු පන්තියට ලේ වැකි මින්ගෝ, බ්ලෙයාර් කන්දේ සටන, සහ මේට්වන් සමූල ඝාතනය බඳු ඒවායින් උකහා ගත් සන්නද්ධ පන්ති අරගලයේ දීර්ඝ සහ සාඩම්බර ඉතිහාසයක් පවතී. දශක කිහිපයක් තිස්සේ මර්දනය කරන ලද සහ උදාසීනව පවත්නා මෙකී සම්ප්‍රදායන් සමාජ නැගිටීමේ නවමු කොන්දේසි යටතේ යළි මතුවෙමින් තිබේ.


චතුර දිසානායක