ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා පැතිරුණහොත්, මැදපෙරදිග ලක්ෂ 10ක් අනතුරේ

szrhaetrh
විශ්වාස භංගයෙන් රනිල් දිනුම්!
March 12, 2018
Anura-Kumara-Dissanayake-640x415
හදිසි මරණ පරීක්ෂණවලට ආණ්ඩුවක් ඕන නෑ – සිදුවීම හෙළා දකිමින් අනුර කියයි
March 12, 2018
Show all

ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා පැතිරුණහොත්, මැදපෙරදිග ලක්ෂ 10ක් අනතුරේ

Untitled-1

සිංහල, මුස්ලිම් ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා තවදුරටත් වර්ධනය වුවහොත්, මැදපෙරදිග කලාපයේ රැකියාවල නියුතු ශ්‍රී ලාංකිකයන් ලක්ෂ දහයකට අධික පිරිසක් බරපතළ අවදානමකට මුහුණ දෙනු ඇතැයි ද, විදේශ විනිමය රුපියල් කෝටි 50,000කට අධික ප්‍රමාණයක් ක්ෂණිකව බිඳවැටීමේ අනතුරක් පවතින්නේ යැයි ද අනාවරණය වේ.
තෙල්දෙණියේ දී සහ දිගන දී ඇති වූ සිද්ධි පිළිබඳව මුළු මැදපෙරදිග කලාපයේම රටවල්වලට අමතරව අසල්වාසී පකිස්තානයද මෙරට සිටින තානාපති නිලධාරීන් මඟින් සමීප තොරතුරු සංවේදීව අධ්‍යයනය කරමින් සිටින බව අනාවරණය වේ. තානාපති කාර්යාල කිහිපයක නියෝජිතයන් පෞද්ගලික සංචාරක ගුවන් මඟීන් සේ මහනුවර ප්‍රදේශයට ගොස් නිරීක්ෂණ කටයුතු සිදු කළ බව ද අනාවරණය විය. මෙම හානිය තුළ දී තානාපති නිලධාරීන් පිරිසක් ආණ්ඩුවේ නායකයන් හමු වී අදහස් හුවමාරු කර ගැනීමේ සූදානමින් සිටින බව හෙළි වේ.
මේ අතර තවත් වාර්තාවකින් කියැවුණේ මැදපෙරදිග රටවල සිටින ශ්‍රී ලංකාවේ තානාපති නිලධාරීන් විසින් විශේෂ වාර්තාවක් ආණ්ඩුවට ලබා දී ඇති බවයි. එහි සඳහන් වන්නේ රැකියාවල යෙදී සිටින ලාංකිකයන් පිළිබඳව කිසියම් බරපතළ තත්ත්වයක් ඇති වීමට ඉඩ නොදී රාජ්‍ය නායක මට්ටම්වලින් අදහස් හුවමාරු කරගෙන මෙරට සිටින මුස්ලිම් ප්‍රජාවගේ ආරක්ෂාව තහවුරු බව එම රටවලට ඒත්තු ගැන්විය යුතුව තිබෙන බව යැයි අනාවරණය වේ.
විදේශ රැකියා සඳහා වාර්ෂිකව පිට වී යන ශ්‍රී ලාංකිකයන්ගෙන් අති විශාල පිරිස මැදපෙරදිග කලාපයට පිටත්ව යති. 2017 වර්ෂයේ දී එසේ ගිය පිරිස ලක්ෂ තුනකට ආසන්න වී තිබිණ. දැනට හෙළි වී තිබෙන කරුණුවලින් පැහැදිලි වී ඇත්තේ, මෙරට මුස්ලිම් ජනතාවට එරෙහිව ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා කළ හොත්, මැදපෙරදිග රැකියා සියල්ල අහිමි වීමේ බරපතළ අනතුරක් තිබෙන බවය. මෙරට සිටින මුළු මුස්ලිම් ජන සංඛ්‍යාව ලක්ෂ 19ක් වන විට මැදපෙරදිග රැකියා කරන ලාංකිකයන් පිරිස ලක්ෂ දහයක් ඉක්මවා යාමෙන් තත්ත්වයේ පවතින අතිශය අනතුරුකාරී බව තහවුරු වේ. ලියාපදිංචි රැකියා නියෝජිත ආයතනවලින් පිටව ගිය පිරිස පමණක් ලක්ෂ දහය ඉක්මවන බව ද, නිල නොවන ආකාරවලින් පිට වූ පිරිස ද එක් වූ විට මුළු සංඛ්‍යාව ලක්ෂ 15ක් ඉක්මවා ඇති බව අනුමාන කෙරේ. කෙසේ වෙතත්, ඒ පිළිබඳ නිශ්චිත සංඛ්‍යාලේඛන රජයට නොමැති බව තහවුරු වී තිබේ.


ලංකා මාරසිංහ