පාලකයෝ ගොවියාව අතකොලුවක් කරගෙන තියෙනවා (සමස්ත ලංකා ගොවිජන සම්මේලනයේ ජාතික සංවිධායක නාමල් කරුණාරත්න)

89682h747bt27
සිරියාවෙන් පලා යන ගවුටා වැසියෝ
March 12, 2018
1490876853forex22
කෝටි 30,000කට ගේම දුන්නේ මෙහෙමයි
March 12, 2018
Show all

පාලකයෝ ගොවියාව අතකොලුවක් කරගෙන තියෙනවා (සමස්ත ලංකා ගොවිජන සම්මේලනයේ ජාතික සංවිධායක නාමල් කරුණාරත්න)

Namal-Karunarathna

රටේ සමස්ත ගොවි ජනතාවම බරපතළ ලෙස ගැටලු සහගත තත්ත්වයකට මුහුණ දෙමින් සිටිනවා. ඔවුන්ගේ ගැටලුවලට තවමත් පිළිගත හැකි විසඳුමක් ලබා දෙන්න රජයට හැකි වෙලා නැහැ නේද?

ඔබ කියූ පරිදි සෑම ක්ෂේත්‍රයකටම අයත් ගොවි ජනතාව බරපතළ ගැටලු සහගත තත්ත්වයකට මේ වන විට මුහුණ දෙමින් සිිටිනවා. ජනතාවගේ ප්‍රධාන ආහාරය නිපදවන වී ගොවියාගේ පටන් සෑම ක්ෂේත්‍රයකම ගොවියන්ට මුුහුණ දීමට සිදුවී තිඛෙන තත්ත්වය පොදුයි. ඒකට මූලිකම හේතුව විදිහට දක්වන්න පුළුවන් අපේ රටේ වගා සැලැස්මක් වාගේම කෘෂිකර්මාන්තය සඳහා ප්‍රතිපත්තියක් නැතිකම. වී වගාවේ සිට සුළු අපනයන භෝග දක්වා විතරක් නොවෙයි, සත්ත්ව පාලනය සම්බන්ධ කිරි ගොවියා, කුකුළු ගොවියා පවා නියාමනයට ලක් කිරීමක් සිදු වන්නේ නැහැ. ඒ නිසාම ගොවියාට හිතෙන විදියට ගොවියා විසින්ම ඒ ඒ වේලාවන්වලදී වගා කරනවා මිස රජය විසින් ගොවියාට මඟපෙන්වීමක් කරන්නේ නැහැ. රටේ ජනතාවගේ වාගේම වෙළෙඳපොළ අවශ්‍යතාවයන් වෙනුවෙන් කෘෂිකර්මාන්තය මෙහෙයවන්න රජය මැදිහත් වෙන්නේ නැහැ.

කෘෂිකර්මාන්තය සම්බන්ධයෙන් සැලැස්මක්, ප්‍රතිපත්තියක් නැතිකම ගොවියාට බලපාන්නේ කොයි විදියටද?

අවශ්‍යතාවය සැලකිල්ලට නොගෙන නිෂ්පාදනය කරන එක කෙළින්ම ගොවියාට බලපානවා. තමන්ගේ නිෂ්පාදන සම්බන්ධයෙන් වෙළෙඳපොළ තත්ත්වයන් පිළිබඳව ගොවියා දැනුම්වත් කිරීම ආණ්ඩුවේ වගකීමක් වෙනවා.
ඒ වාගේම ගොවියා සඳහා වගවීමක් ආණ්ඩුවට තියෙන්න ඕනෑ. දැන් එහෙම නැහැ. මෙහෙ අල ගලවන කාලෙට පිටරටින් ගෙන්වනවා. ලුනු ගලවන කාලෙට ලුනු ගෙන්වනවා. ගොයම් කපන කාලෙට වී මිල පහත හෙළනවා. රටින් හාල් ගෙන්වන්න කිසිදු වුවමනාවක් නොතිබියදී, මේ වන විට හාල් මෙට්‍රික් ටොන් අටලක්ෂයකට වඩා ආනයනය කරලා තියෙනවා. මේවා ආණ්ඩුවට ප්‍රතිපත්තියක් නැතිකමට උදාහරණ සපයනවා. මේ තත්ත්වය ගොවියාට කෙළින්ම බලපෑම් කරනවා.
උදාහරණයක් විදියට තක්කාලි අස්වැන්න පිළිබඳව කතා කළොත්, ඒවා සති කීපයකින් ඉවර කරන්න ඕනෑ. මෙවැනි එළවළු කල් තබා ගැනීමේ ක්‍රමවේදයක් නැහැ. ගබඩා පහසුකම් නැහැ. ඒ ආශි්‍රත කර්මාන්ත හෝ අඩුම වශයෙන් ඇත්තේ නැහැ. යම් භෝගයක් වෙළෙඳපොළට විශාල වශයෙන් එන කොට මිල අඩු වෙනවා. එතකොට ගොවියෝ අස්වැන්න නෙළන එක පවා අතහරිනවා. පසු අස්වනු හානිය වැඩි වෙනවා. වෙළෙඳපොළට ගේන එළවළු අලින්ට කන්න මඟ හලලා යන්න සිද්ධ වෙන අවස්ථා අපි අත්විඳිනවා. දඹුල්ලේ එළවළු පාරට හලන කොට කොළඹ එළවළු ගිනි ගණන් වෙනවා. මේ විකෘතිය නිවැරදි කරන්න ආණ්ඩුව කටයුතු කරන්නේ නැහැ.

මේ තත්ත්වයට බලපාන හේතු මොනවාද?

අපේ ගොවියා මුහුණ දෙන ප්‍රධාන ප්‍රශ්නයක් තමයි, වෙළෙඳපොළ ප්‍රශ්නය. අනෙක තමයි, නිෂ්පාදන වියදම. පොහොර මිල, කෘෂි රසායන මිල, බීජ මිල, ශ්‍රම කුලිය ආදී සියල්ලම ඉහළ ගිහින් තියෙනවා.
කනගාටුවට කාරණය තමයි, වෙනත් ඕනෑම නිෂ්පාදකයකුට තමන්ගේ නිෂ්පාදනය වෙනුවෙන් මිල නියම කිරීමේ හැකියාවක් තියෙනවා. නමුත්, ගොවියාගේ නිෂ්පාදන සම්බන්ධයෙන් මිල නියම කරන්නේ අතරමැදියා විසින් මිස ගොවියා විසින් නොවෙයි. එතනදී ගොවියාව අන්ත දරුණු සූරාකෑමකට ලක් වෙනවා. ගිනි පොලී මුදලාලිගේ සිට මරණාධාර සමිතිය දක්වා ණය වෙලා ඉන්න ගොවියා මේ හේතුවෙන් තවත් අන්ත අසරණ තත්ත්වයට පත් වෙනවා. මේ අසරණ වෙන ගොවියා ආරක්ෂා කරන්න වැඩපිළිවෙළක් ආණ්ඩුවට ඇත්තේ නැහැ.
වෙනත් වෘත්තිකයකුට විශ්‍රාම වැටුප, අර්ථසාධක වැනි වෙනත් ආරක්ෂණ ක්‍රම තිබුණාට ගොවියා සම්බන්ධයෙන් එවැනි ආරක්ෂණ ක්‍රමයක් ඇත්තේ නැහැ. ඒ නිසාම කරන්න දෙයක් නැතිකමට වාගේම පුරුද්දට ගොවිතැන් කරන ගොවි ජනතාවක් හැරුණාම තමන්ගේ නිෂ්පාදනය පිළිබඳ සතුටට පත් වන ගොවියෙක් අද අපට දකින්නට ලැබෙන්නේ නැහැ.

ඔබ අදහස් කරන ආකාරයට ආණ්ඩුව ගොවියා සම්බන්ධයෙන් මැදිහත් වෙන්නේම නැද්ද?

නැහැ. මැදිහත් වෙනවා. නමුත්, අපි තේරුම් ගන්න ඕනෑ දෙයක් තමයි, ඒ මැදිහත් වීම සිදු කරන්නේ ඔවුන් ගැනම හිතලා මිස ගොවීන් ගැන හිතලා නොවෙයි. තවමත් අපේ රට තුළ ගොවියාගේ භූමිකාව සැලකිය යුතු තැනක් උසුලනවා. ගොවියා මුළුමනින්ම නොසලකා හැරලා, පාලකයන්ට ගමනක් ඇත්තේ නැහැ.
ගොවියා ගොවිතැනින් මුළුමනින්ම ඉවත් කළොත්, පීඩනයට පත් වන රටේ පොදු ජනතාව පාරට බහිනවා. ඒ විරෝධය ආණ්ඩුවට එන නිසා ගොවියාගේ හුස්ම හිර කළාට මැරෙන තරමට හිර නොකරන්නත් පාලකයෝ වගබලා ගන්නවා.
ඒ නිසාම කෘෂිකර්මාන්තය සම්බන්ධයෙන් විවිධ ආකර්ෂණීය වැඩ ආණ්ඩුව විසින් කරනවා මිස මුලින් සඳහන් කළ ගොවි ගැටලු විසඳන්න කටයුතු කරන්නේ නැහැ. රටේ ආහාර නිෂ්පාදනයේදී වැදගත් භූමිකාවක් උසුලන ගොවියා නොතකා හැරියොත්, පාලකයන්ට ගෙදර යන්න වෙනවා. ඒක එහෙම නොවෙන්න නම්, ගොවියාට මොනවා හරි ටිකක් දෙන්න වෙනවා. දැන් පාලකයෝ එහෙම කරන්නේ තමන්ගේ පැවැත්ම තර්ජනයට ලක් වීම වළක්වා ගන්න මිස කෘෂිකර්මාන්තයට හෝ ගොවියාට තියෙන ආදරය නිසා නොවෙයි කියන එක මේ රටේ ගොවි ජනතාව තේරුම් ගන්න ඕනෑ. මේ රටේ දැවැන්ත මෝල් හිමියෝ ගොවියාගේ ශ්‍රමය වාගේම අස්වැන්න තුට්ටු දෙකට මංකොල්ලකන එක නවත්වන්න වැඩපිළිවෙළක් තිබුණාට ඒක ක්‍රියාත්මක කරන්නේ නැහැ. වී ගොවියා මංකොල්ලකන මෝල් හිමියා හාල් මිල අහස උසට නංවලා, පාරිභෝගිකයාත් මංකොල්ලකනවා. මේ තත්ත්වය වෙනස් කරන්න ආණ්ඩුවට පනත් දෙකක් බලාත්මක කරන්න පුළුවන්.
එකක් තමයි, 1971 අංක 14 දරන වී අලෙවි මණ්ඩල පනත. අනෙක තමයි, පාරිභෝගික සේවා අධිකාරී පනත. මේ පනත් දෙකටම අදාළව වී හෝ සහල් තොග සඟවා තබා ගැනීම තහනම්.
මොකද? ගොවියාගේ නිෂ්පාදනය කියන්නේ ජාතික නිෂ්පාදනයක්. ගොවියා ගොවිතැන් කළාට එම නිෂ්පාදනය වෙනුවෙන් රටේ හැමෝම දායක වෙනවා. පොහොර සහනාධාරය, කෘෂි රසායන ආදී නොයෙක් දේ වෙනුවෙන් මේ රටේ සෑම මිනිසෙකුගේම බදු මුදල් රජය විසින් වියදම් කරලා තියෙනවා. ඇළ වේලි හදන්න, වැව් නඩත්තු කරන්න, නිලධාරීන්ට පඩි ගෙවන්න යොදවන්නේ මහජනතාවගේ බදු මුදල් මිස මෝල් හිමියන්ගේ පෞද්ගලික මුදල් නොවෙයි. මේ රටේ මහජනතාවගේ බදු මුදලින් නිෂ්පාදනය කරන අස්වැන්න කියන්නේ රටේ පොදු දේපළක්. ඒකට පෞද්ගලික මුදලාලිලාට මිල තීරණය කරන්න හෝ රැස් කර තබා ගන්න කිසිම නීතිමය අයිතියක් හෝ සදාචාරමය අයිතියක් ඇත්තේ නැහැ.
තමන්ගේ පන්තිය ආරක්ෂා කිරීමේ යෙදිලා ඉන්න ආණ්ඩුව මේවා වළක්වන්න කටයුතු නොකර ගොවියාව තමන්ගේ අතකොලුවක් බවට පත් කරගෙන තියෙනවා.

වී වගාවෙන් ගොවියාව ඉවත් කිරීමට සැලසුමක් තිඛෙන බවක් සමාජය තුළ සාකච්ඡා වෙමින් තියෙනවා. මේ සම්බන්ධයෙන් ඔබේ පැහැදිලි කිරීම මොකක්ද?

මේ සඳහා ආණ්ඩුව ජල හිඟය කියන එක යොදා ගනිමින් සිටිනවා. ඒත් අපට අභියෝග කරලා කියන්න පුළුවන්, මෙතන තියෙන්නේ තිබෙන ජලය කළමනාකරණය කිරීමේ නොහැකියාව මිස ජල හිඟය සම්බන්ධයෙන් ඇති වුණු ගැටලුවක් නොවෙයි.
නිවැරදි ජල කළමනාකරණයක් තිබුණා නම්, මෑතකදී ඇති වුණු රාජාංගනය ප්‍රශ්නය වුණත් ඇති වෙන්නේ නැහැ. පසුගිය ආණ්ඩුවේ වාගේම වත්මන් ආණ්ඩුවේත් ජලය සම්බන්ධයෙන් ප්‍රතිපත්තිය තමයි, පළමුව විදුලිය, දෙවනුව පානීය ජලය, තෙවනුව කර්මාන්ත, සිව්වෙනුව කෘෂිකර්මය කියන එක.
අපි මේ ජල ප්‍රතිපත්තිය වෙනස් කරන්න කියලා ආණ්ඩුවට බල කරනවා. මොකද? විදුලිය නිෂ්පාදනයට විකල්ප තියෙනවා. කෘෂිකර්මාන්තයට අවශ්‍ය ජලය වෙනුවට වෙනත් විකල්ප නැහැ. මේ කරන්නේ ගොවියා ගොවිතැනින් ඉවත් කරලා ගොවියන් සතුව තිබෙන මේ රටේ වටිනාම ඉඩම් ටික ඔවුන්ගෙන් උදුරාගෙන ඒවා වෙනත් විදේශික කොම්පැනිවලට විකුණලා හෝ බදු දීලා අපේ ගොවියා තමන්ගේ බිමේම කුලී ශ්‍රමිකයෙක් බවට පත් කරන්න කටයුතු කිරීමක් විතරයි කියලා අපි අපේ ගොවි ජනතාවට අවධාරණය කරලා කියනවා.
මොරගහකන්ද හැදුවේ රජරටට වතුර ගෙන යන්න වුණාට මේ වන කොට ඒ ජලාශය සියයට අසූවක් පමණ වතුර පුරවලා රඳවාගෙන තියෙනවා. පසුගිය කාලයේ පරාක්‍රම සමුද්‍රය වාන් දමද්දී, අනෙක් පැත්තෙන් කවුඩුල්ල සහ කන්තලේ ජලාශවලට වතුර තිබුණේ නැහැ. කවුඩුල්ල, මින්නේරිය වැනි ප්‍රදේශවලට ලබා දිය යුතු ජලය මොරගහකන්දේ හිර කරගෙන ඉන්නේ විදුලිය උත්පාදනය වෙනුවෙන්. මෙම තත්ත්වය වෙනස් කළ යුතුයි කියලා අපි විශ්වාස කරනවා.
වහින කොට උඩරට ජලාශ වාන් දමනවා ලස්සනට පෙන්නුවාට රජරට වැව් හිඳිලා තියෙනවා දකින්න පුළුවන්.
රනිල් වික්‍රමසිංහ අගමැති කුඹුරු ගොඩ කරන්න කතා කරන කොට හිටපු මුදල් ඇමති වී ගොවිතැන පාඩුයි කියනවා. දැන් මෛත්‍රී ජනාධිපතිතුමාගේ කෘෂිකර්ම ඇමති දුමින්දත් හෙක්ටයාර් ලක්ෂයක් වී ගොවිතැනින් ඉවත් කරන්න කටයුතු කරනවා කිව්වා. කිව්වා වාගෙම එයා ඒක කළා. හොඳම උදාහරණය තමයි, උඩවලව ජලාශය වාන් දමද්දී වතුර දුන්නේ සියයට පනහක් ගොවිතැන් කරන්න විතරයි. අපේ රටේ පාලකයන්ගේ කෘෂිකර්ම ප්‍රතිපත්තිය ඔන්න ඔය වගේ එකක්. එහෙම පාලකයන්ගෙන් ගොවීන්ට විතරක් නොවෙයි, රටේ සමස්ත ජනතාවටම යහපතක් බලාපොරොත්තු වෙන්න පුළුවන්ද?


සංවාද සටහන
කිත්සිරි කොඩිතුවක්කු