බුදුන් වෙනුවට දෙව්දත්තරගේ අනුගාමිකයන් වූ පාලකයෝ

artwork-men-man-maturity-view-style-suit
තීරණාත්මක කඩඉමකදී පර්සි මහේන්ද්‍ර රාජපක්ෂ වෙත…
March 12, 2018
1_IvrdzSIa8nGN1DPRBxcSfQ
මනුෂ්‍යත්වය හඳුනන මිනිසුන් වෙත….
March 12, 2018
Show all

බුදුන් වෙනුවට දෙව්දත්තරගේ අනුගාමිකයන් වූ පාලකයෝ

measure

දේශපාලනයේ සිදුවීම් නිවැරදිව සහ තර්කානුකූලව කියවා ගැනීමට බෞද්ධ සාහිත්‍යය ලබා දෙන්නේ ඉමහත් පිටුබලයක්ය. එය ඉතිහාසයේ කිසිම දවසකට වැඩිය අද දවසේ දී ලංකාවට ඉතාමත් ගැලපෙන බව හොඳින්ම තහවුරු වේ. ප්‍රබලම නිදර්ශනයක් හැටියට දෙව්දත් තෙර සහ බුදුන් වහන්සේ යන චරිත දෙකෙන් දැකිය හැකි වේ. බුදුන් වහන්සේ් සියලුම ලෝක සත්ත්වයන්ගේ හිතසුව පිණිස විමුක්ති මාර්ගය සොයා ගත් බව බෞද්ධ සාහිත්‍යයෙන් කියවේ. දෙව්දත් තෙර බුදුන් වහන්සේට විරුද්ධව නොයෙක් කුමන්ත්‍රණවල යෙදේ. බුදුන් වහන්සේ යම් සීමිත අවස්ථාවල ප්‍රාතිහාර්යයන් පෑ බව සඳහන් වේ. ඒ පොදු ජනතාවගේ සුබසිද්ධිය උදෙසායි. දෙව්දත් තෙර ද ප්‍රාතිහාර්යය පෑ බව සඳහන් වේ. ඒ, තමා වෙත පිරිසක් අවනත කරගෙන වසඟ කරගෙන පටු පරමාර්ථ ඉටු කර ගැනීම උදෙසායි.
දෙව්දත් තෙර යනු බුදුන් වහන්සේගේ මස්සිනා බවද අමතක නොකළ යුුතුය. ඒ අනුව ඔහු ද ශාක්‍ය වංශිකයෙකි. රාජ්‍ය බලය පිළිබඳව ආසන්නතම කවයේ සිටි පුද්ගලයෙකි. ඔහුගේ අරමුණු කෙතරම් පටු හා විනාශකාරී වීද යන්න ඉතා හොඳින් පැහැදිලි වන්නේ බිම්බිසාර රජුගේ පුත් අජාසත්තට දුන් උපදේශයෙනි. ‘ඔබ බිම්බිසාර පිය රජුු මරා රජ වන්න. මම බුදුන් මරා බුදු වන්නෙමි’ යන්නයි. අජාසත්තට බිම්බිසාර රජු මරා රජ විය හැකිය. එසේ වුවත්, දෙවිදත් තෙරට බුදුන් මරා බුදු විය නොහැකිය. එයවත් හරිහැටි තේරුම් ගැනීමට නොහැකි දෙව්දත් තෙර විසින් අජාසත්තව හෙළන ලද්දේ කවර නම් තැනකට ද යන්න පැහැදිලි කර තිබේ. මෙරට ඉතිහාසයේ පාලකයන් අතර බුදුන්ගේ අනුගාමිකයන් හමු නොවේ. දෙව්දත් තෙරගේ අනුගාමිකයන් සුදු ඇඳගෙන මල්වට්ටි අරගෙන පන්සල් යන බුදුන්ගේ අනුගාමිකයන් සේ පෙනී සිටීම මහින්ද, මෛත්‍රී, රනිල් තිදෙනා තරගයට කරන්නේ ඒ සංදර්ශන පෙන්වීමයි. මෙය ආරම්භ වූයේ කොතැනින් ද? යන්න මූලාරම්භයේ සිටම තේරුම් ගැනීම අද වඩාත් අත්‍යවශ්‍ය වී තිබේ.
මේ රට තුළ විවිධ සංස්කෘතීන්ට අයත් ජනතාව ජීවත් වන බව අමුතුවෙන් කිව යුතු නොවේ. සිංහල, දෙමළ සහ මුස්ලිම් ප්‍රධාන ජාතිකත්ව ඇතුළු පිරිස් ජීවත් වුවද, මේ සියලු දෙනාගේ සංස්කෘතීන් ගොඩනැගී තිබෙන්නේ ආගමක් ද එකතු වීමෙනි. ප්‍රධාන වශයෙන්ම තිබෙන යථාර්ථය එය වේ. මේ රටේ වැඩිම ජනතාවක් සිටින්නේ සිංහල ජාතිකත්වයේ වේ. ඔවුන් අතුරින් සාතිශය බහුතරය බෞද්ධාගමිකයන් වන අතර, කතෝලික දහම අදහන පිරිසක් ද සිටිති. අනෙක් පැත්තෙන් සිංහල නොවන බුද්ධාගම අදහන පිරිසක් ද සිටිති. මේ ආදී වශයෙන් විවිධ බෙදීම් තිබේ. ඒ අතර, සිංහල බෞද්ධ ජනතාව වැඩිම වශයෙන් සිටීම පිළිගත යුතු යථාර්ථය වේ. සිංහල බෞද්ධ සංස්කෘතිය යනුවෙන් හඳුන්වන්නේ මෙය වේ. මෙය ජන ජීවිතයේ ඇතැම් ඇවතුම් සහ සමාජ ක්‍රියාකාරීත්වයන්ගේ පදනම වී තිබිණි.
මේ රටේ දේශපාලන බල වුවමනාව සඳහා මෙය යොදා ගැනීමේ ප්‍රධාන කඩඉම නිර්මාණය වූයේ 1950 දශකයේදීය. එස්. ඩබ්ලිව්. ආර්. ඩී. බණ්ඩාරනායක ජාතික ඇඳුමට මාරු වී බුද්ධාගම වැළඳගෙන පැය විසිහතරෙන් සිංහලය රාජ්‍ය භාෂාව කරන බවට සටන් පාඨයක් ඉදිරිපත් කළේය. සඟ, වෙද, ගුරු ආදී වශයෙන් බෞද්ධ ආගමද දේශපාලනයේ ප්‍රධාන සටන් පාඨයක් බවට පත් කර ගන්නා ලදී. බණ්ඩාරනායක අගමැති ධුරයට පත් විය. සිංහල බෞද්ධ සංස්කෘතිය දේශපාලන බල වුවමනාව වෙනුවෙන් යොදා ගැනීම ආරම්භ වීමට සමානුරූපීව හින්දු, ඉස්ලාම් පිරිස් ද ආගමික සංස්කෘතික ධාරා මත ඉංග්‍රීසින් විසින් ලකුණු කර තිබූ ඛෙදීම් රේඛාව ඔස්සේ දේශපාලන බලය ලබා ගැනීම සඳහා ගමන් කිරීමේ දිශාවට වැඩිම වේගයකිින් තල්ලු කෙරිණි. මේ අතර විවිධ කුමන්ත්‍රණවලට හසු වීමෙන් පසුව අවසානයේ අගමැති බණ්ඩාරනායක විසින් හඳුන්වා දුන් බලවේගවලම ගොදුරක්් බවට පත් විය.
එදා 1956 බලය ලබා ගැනීමට බණ්ඩාරනායක අනුගමනය කළ උපක්‍රම 2009 යුද්ධය අවසන් වීමෙන් පසු රාජපක්ෂ පවුල් පාලනය තහවුරු කර ගැනීමේ පදනම ලෙස තෝරාගෙන තිබිණි. පදනම එය වුවද, ප්‍රචාරක තලයේදී නිතරම බිල්ලෙක් මවමින් ජනතාව තමන් වෙත අවනත කර ගැනීමේ උපක්‍රමයක් අනුගමනය කරනු ලැබීය. ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව බටහිර අධිරාජ්‍යවාදී බලවේග ගැන ප්‍රබන්ධය මුල දී සාර්ථක විය. මෙරට ජනතාවගේ මානව හිමිකම් ආරක්ෂා කරන බවත්, යුද්ධයේ දී අතුරුදහන් වූවන් පිළිබඳව සොයාබලා යුක්තිය ඉටු කරන බවත් එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා ලේකම් සමඟ පවා මහින්ද රාජපක්ෂ ගිවිසුම් අත්සන් කර යටත් විය. ඇමෙරිකාව සමඟ ඉතා ම හොර රහසේ ආරක්ෂක ගිවිසුම් අත්සන් කර රට පාවා දී තිබිණි. ප්‍රායෝගික තලයේ දී බටහිර අධිරාජ්‍ය ගැති වීමත්, ප්‍රචාරක තලයේ දී දරුණු අධිරාජ්‍ය විරෝධයක් දැක්වීමත් කරගෙන ගියේය. බටහිර අධිරාජ්‍යවාදී බිල්ලා ගෙන යා හැකි දුර කෙටි කලකින් නිමා වූයේය.
රාජපක්ෂ පාලනයට අලුත් බිල්ලකු සොයා ගැනීමේ ඕනෑකම තිබිණි. දෙමළ ජාතිවාදී බෙදුම්වාදී බිල්ලකුට පණ දීමට උත්සාහ කළ ද, මහ පොළොවේ දී ජනතාවට දුරින් සිටින ඩයස්පෝරාව හැර ළඟපාතක කිසිම දෙයක් නොවීය. නමුත්, ළඟින්ම සොයා ගත හැකි සේ මුස්ලිම් ජාතිවාදී නායකයන් විසින් නඩත්තු කරගෙන පැමිණි තත්ත්වයක් තිබුණේය. රාවුෆ් හකීම්, අසාද් සාලි, රිෂාඩ් බදියුදීන් ආදී මුස්ලිම් නායකයන් තමන්ගේ බල වුවමනාව වෙනුවෙන් නඩත්තු කරගෙන පැමිණි ජාතිවාදී තත්ත්වය තිබිණි. රාජපක්ෂ පාලනයේ සුවච කීකරු ගෝලයන් වූ වීරවංස, චම්පික, ගම්මන්පිල, සරත් වීරසේකර ආදීන්ගේ සහ මේ සියල්ල මධ්‍යගත කර වූ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ ආරක්ෂාව හා රැකවරණය මෙන්ම සියලුම යටිතල පහසුකම් සැපයීම මත මුස්ලිම් විරෝධී විවිධ බළකා නිර්මාණය කරනු ලැබීය.
අගමැති බණ්ඩාරනායකගේ මරණය සමඟ ගිලිහුණු සිංහල බෞද්ධ පදනම මත සිට රාජපක්ෂ පවුල් පාලනය දෙවැනි වර පාලනය ආරම්භ කරන ලද්දේ මෙසේයි. එහෙත්, එය බණ්ඩාරනායක සමයේ මෙන් සුමට මටසිලිටු ආකාරයට නොවේ. දේශපාලනයේ ඉහළින්ම සිටි ත්‍රාඩ පුද්ගලයන්ට වෙනම බලයක් නිර්මාණය කර දෙමිනි. ඒ වටා විවිධ ත්‍රාඩ කල්ලි පිහිටුවා දෙමිනි. කොතරම් ත්‍රාඩ කල්ලි වූයේ ද යත්, පටබඳින නම්වලින් පවා සනාථ කෙරී තිබිණි. ‘මහසොහොන් බළකාය’, ‘රාවණ බළකාය’ ආදිය උදාහරණය. මේ බළකාවලට පණ පිහිටුවීමේ අමතර විශාල වාසියක් මුස්ලිම් ජාතිවාදී නායකයන්ට හිමි කර දෙනු ලැබීය. ඊට අමතරව එම සංස්කෘතිය තුළින් ද ස්වාභාවිකව නිර්මාණය කෙරී තිබිණි. නූතන ලෝකයත් සමඟ ඉදිරියට නොපැමිණි ආර්ථීක කළමනාකරණය, මුස්ලිම් නීති මෙන්ම පර්දාව වැනි සංස්කෘතිකාංග පවා සිංහල ජාතිවාදයට හේතු වී තිබුණේය. ‘හලාල්’ ප්‍රශ්නයක් ඇද ගනිමින්, පෙර කී අන්තවාදී බළකාවලට ඉස්මතු වීමට ඉඩ සැලසිණි. විටෙක කූරගල ප්‍රශ්නයකි. තවත් විටෙක තවත් තැනෙක එවැනි ප්‍රශ්නයකි. ඒ කිසිවක් නොවන තැනෙක විල්පත්තු මහ වනය එළි කර පදිංචි කිරීම් ආදිය ඉදිරියට ඇද ගනු ලැබීය.
යුද්ධය නිමා කිරීමෙන් පසු ජාතිකත්වයන් වශයෙන් ආගමික වශයෙන් මෙන්ම සංස්කෘතික වශයෙන් උනුන් හොඳින් අවබෝධ කරගෙන සමගියෙන් ජීවත් විය හැකි රටක් ගොඩනගා ජනතාවගේ පතුලේ තිබෙන ප්‍රශ්න නොවිසඳීය. රාජපක්ෂ පවුල පාලනයේ බලය දිගුකාලීනව පවත්වා ගැනීම සඳහා නිර්මාණය කර ගන්නා ලද ‘මුස්ලිම් ව්‍යාප්තිවාදී’ බිල්ලා හොඳින් වැඩ කිරීමට පටන් ගැනිණි. අවශ්‍ය අවස්ථාවේදී උඩට ගනිමින්, බේරුවල, අලුත්ගම ඇති කර යළි යටගැසිණි. මෙසේ වූ රාජපක්ෂ පාලනය 2015 ජනවාරි 08 වැනිදා නිමා කෙරුණ ද, පිහිටුවන ලද බළකායන් ස්වරූපය වෙනස් කරමින් ද, උපක්‍රම වෙනස් කරමින් ද අවම හෝ ක්‍රියාකාරීත්වයක දිගටම පැවතිණි. අනෙක් පැත්තෙන් මුස්ලිම් ජාතිවාදී අන්තවාදයද එසේම පැවතිණි. 2015 ජනවාරි මස 08 වැනිදා ජනාධිපති ධුරටය ලබා දුන් ජනවරමේ ප්‍රධානම අංගයක් වු ජාතික සමගිය ගොඩනැගීමත්, ආගමික සංහිඳියාව ඇති කිරීමත් හවුල් ආණ්ඩුවේ පාලකයන් විසින් අත්හැර දමනු ලැබීය. තමන්ගේ පටු බල වුවමනා වෙනුවෙන් ආණ්ඩු බලය යොදා ගැනිණ.
පසුගිය පළාත් පාලන මැතිවරණය මේ තීරණාත්මක කඩඉම අතරින් පැමිණියේ මේ තත්ත්වය තුළය. ප්‍රජාතාන්ත්‍රික අයිතීන් තහවුරු කර නීතියේ ආධිපත්‍යය පිහිටුවා, මහජන මතය කොල්ලකන ලද පිරිස් වෙත උපරිම දඩුවම් ලබා දීම, ආර්ථීක සංවර්ධනය ඇති කිරීම ආදී පොරොන්දු කඩ කර තිබූ පසුබිමක මැතිවරණය පැමිණියේය. මේ පසුබිම තුළ රාජපක්ෂ බල ව්‍යාපෘතියේ න්‍යාය පත්‍රය ක්‍රියාවට නගා තිබුණේ පෙර සඳහන් කළ ත්‍රාඩ නායකයන්, ඔවුන් යටතේ පිහිටවා තිබූ ත්‍රාඩ කල්ලිවල ප්‍රබල මෙහෙයවීම තුළදීය. පළාත් පාලන ආයතනවලට අපේක්ෂකයන් ඉදිරිපත් කිරීමේ දී රාජපක්ෂලා කර තිබුණේ ඉහළින් ක්‍රියාත්මක වූ ත්‍රාඩ දේශපාලනයට හරියටම ගැලපෙන පිරිසක් ගම් මට්ටමෙන් මුදාහැරීමයි. 2015 ජනවාරි 08 ජනවරමට පිටුපෑමෙන් හවුල් ආණ්ඩු විරෝධයක සිටි ජනතාවගේ ඡන්ද ලක්ෂ හතළිස් නවයක් රාජපක්ෂ වෙත ගලා ඇවිත් තිබිණි. අභව්‍ය සිද්ධියක් ජාතිවාදී උන්මත්තක ගැටීමක් බවට පත් වූයේ මෙසේය. බුදුන්ගේ අනුගාමිකයන් වෙනුවට බල වියරුවෙන් පෙළෙන දෙව්දත්තෙරගේ අනුගාමිකයන් රට පාලනය කිරීම ජාතිවාදී ප්‍රචණ්ඩත්වය මුදාහැර තිබේ. බුදුන්ගේ අනුගාමිකයෝ රට පාලනය කරන්නේ නම්, ජාතික සමඟිය, ආගමික සමගිය ගොඩනගති. එසේ නොකරන රනිල්, මහින්ද, මෛත්‍රී තිදෙනාම මේ ප්‍රචණ්ඩත්වයට වගකිව යුතුය. සෘජුවම ඔවුන්ට ඒ චෝදනාව එල්ල කරන අතර, පවතින මේ දේශපාලනය පතුලේ සිටම වෙනස් කිරීමේ අවශ්‍යතාවය තේරුම්ගෙන ශක්තිමත්ව ඒ වෙනුවෙන් පෙළගැසීමට ජනතාව විසින් මෙය යොදා ගත යුතුව ඇති බව අවධාරණය කර ගත යුතුව තිබේ.


ජගදාක්ෂි