බොහෝ සංවේදී සිත් වෙනුවෙන්ම පමණයි

me kawluwa
ක්‍රියාව සහ ප්‍රතික්‍රියාව
March 12, 2018
ctu_protest
එක්සත් ජනපදයේ ගුරුවරුන්ගේ කැරැල්ල
March 12, 2018
Show all

බොහෝ සංවේදී සිත් වෙනුවෙන්ම පමණයි

images

හිරු උදාවට ද පළමුව දවස ආරම්භ වන්නේය. රැයෙන් අවදි වන සිත් බොහෝ බලාපොරොත්තු දල්වා පැයෙන් පැය ගෙවාලීම අරඹයි. එක් වනම හිරු නිවී ලෝකය මියදෙන්නට පටන් ගන්නේ නම් මිනිස් ජීවිතවලට කුමක් වන්නේද? අන්ධකාරයේම මිය යනු ඇත. මළ මිනිසුන් කෙතරම් පිරී ගියද එය සමාජයක් නොවේ. එය රටක්ද නොවේ. පුරවරයක්ද නොවේ.
සැබැවින්ම මාර්තු 05 හිරු දැවී ගිනි ගෙන පුපුරා සමාජයේ හිසමතට වැටිණ. එදින මා මගේ පියා පසුපස නගරයට ඇදී ගියේ සංචාරය පිළිබඳ ලෝලත්වයෙනි. මා ද මගේ නැගණියද පියා සමඟ නගරයට ප්‍රවේශ වූ උදෑසන 10.30 වන විටත් හිරු ගිනියම් වෙමින් තිබිණ. එයට දින ගණනාවකට පෙර ආසන්න ප්‍රදේශයක උදැල්ලකින් පහර දීමෙන් මිනිසකු මරා දමා තිබිණ. එම ආරංචියෙන් අප කම්පාවට පත් වූයේ මිනිසකුගේ ජීවත් වීමේ අයිතිය උදුරා ගැනීම පිළිබඳ වේදනාවෙනි. එහෙත්, එම මිනිසාගේ ජාතිකත්වය කිසිවකු විමසුවේ නැත. ඔහු මිහිදන් කරන ලදී. ඒ ඔහු මිනිස් වර්ගයේ බව දන්නා නිසාය. ඝාතකයා අත්අඩංගුවට ගන්නා ලදී. මෙයට පසු වෙනත් දිනයකදී තවත් මිනිසකු වාහනය ඉස්සර කිරීම පිළිබඳ කෝපයෙන් බෝතලයකින් පහර දී මරණයට පත් කිරීම පිළිබඳව නගරය සංවේදී විය. එහෙත් ආවේගශීලී නොවීය. ඒ වන විට මෙම කුඩා නගරය පුරා දෙසියයකට අඩු ජනතාවක් රැස්ව සිටියේය. අප අපේ පියා සමඟ නගරයේ පැයක් පමණ ගත කරන්නට ඇත. කවුරුන් හෝ මෙම නගරයේ ජනතාවගේ හැඟීම් අවුළුවාලන්නට විය. නගරයට ආගන්තුක පිරිස් විසින්ද, මුහුණු පොත් හරහා ද මෙම මරණයට ජාතිවාදී මුහුණුවරක් එක්කොට තිබිණ. ගැටුමකදී මිනිසකුගේ ජීවත් වීමේ අයිතිය අහිමි කිරීම අපරාධයකි. එය පිළිබඳ සංවේදී වීම ස්වාභාවිකය. එම තත්ත්වය ඉක්මවා නගරය හිරුටද වඩා වේගයෙන් වෙනත් බලවේග විසින් උණුසුම් කරන්නට විය. කොරටුවේ පලා ටික විකුණා ගන්නට පැමිණි ගැහැනුන් ද, නිවසට ආහාර මිල දී ගන්නට පැමිණි පිරිමින් ද වෙනත් කටයුතු සඳහා පැමිණි සියල්ලන්ට හොරෙන් නගරය ගිනියම් කළේය. දෙසීය දහස බවට පත්ව නගරය ඇහිරිණ. අපට ආපසු යාමට බස් නොමැති වේ ය බියෙන් අපිද ඉවත්ව යන්නට තීරණය කළෙමු. හදිසියේ වසා දැමූ පාසල්වල දරු දැරියන් ද අසරණ විය. කෙසේ හෝ අතරමං නොවී නිවසට යන්නට පොදිකමින් සීමිත බස් රථවල නැගී ජනතාව නගරයෙන් පැන ගත්තෝය.
මුහුණු පොත් හරහා පසුව දුටුවේ ගිනියම් වූ නගරය ගිනි ගන්නා බවයි. එම ගින්න ආරංචි නමැති සුළඟ සමඟ අසල නගරය කරා ද පැතිරෙන්නට විය. රාජ්‍ය ආරක්ෂක වැටවල් තුෂ්නිම්භූතව සිටියදී දේපළ හා සංස්කෘතික වටිනාකම් ගිනිලු වෛරයේ ගල් පහරවලින් විනාශ විය. මොහොතකින් නගරය ඇදවැටිණ. අඳුරට ගියේය. සිත් බිඳී ගියේය. විශ්වාසය දුරස් විය. ඒ සියල්ල වන විටත් බෝතල් පහරින් මියගිය තරුණයාගේ ගම නිහඩව හඩා වැටිණ. අසල් වැසි මුස්ලිමුන් සමඟ එක්ව දුක් වූවා මිස මරා ගත්තේ නැත.
ඉන් පසු අපේ තාත්තා මුස්ලිම් මිතුරන් අමතමින් තොරතුරු විමසමින් හැකි සහායක් දැක්වීය. වැදගත්ම දෙය ආරක්ෂාව බැවින්, එයට සහාය දැක්වීය. නාඳුනන හාමුදුරුවරුන් ජාතිවාදී ගිනි දල්වද්දී, අපේ හාමුදුරුවෝ නම් පිහිට පතා පැමිණි ගමේ මුස්ලිම් හිතවතුන්ට රැකවරණයක්ම වූහ. ඒ අප ජාතිවාදීන් නොව සියලු මිනිසුන්ට ආදරය කරන කොමියුනිස්ට්වාදීන් නිසා බව තාත්තා පසුව පැවසීය.
මේ ව්‍යසනයට පත් ජනතාවගේ නිඳිමත, කුසගින්න, පිපාසය සහ අනාරක්ෂිත බව අපට වේදනාවක්ම විය. ‘අපි ජාතිවාදීන්. අපි ඒ ගැන ආඩම්බරයි’ ‘ගුණදාස කපුගේත් දැක්කා තම්බි කවදා හරි මාලිගාව වටලන බව. ඒකයි – තම්බි වට කළේ මනරම් මාලිගාවදෝ කිව්වේ’ ආදී අන්ත බුද්ධි හීන වදන්වලින් මුහුණු පොත විසුළු බවට පත් විය.
ගිනි ගත් කඩයක තිබී ජීවිතය අහිමි කළ තවත් භද්‍ර යෞවනයේ පසුවූවකුගේ සිරුරක් හමු විය. නාඳුනන ජාතිවාදීන් එකට එක කළා යැයි සතුටු වෙද්දී මේ තරුණයාගේ මුහුණු පොතේ හමු වුණේ ‘වන් නේෂන් වන් ටීම්’ යන්න ඉංග්‍රීසි අකුරෙනි. මරණය මිහිදන් කරන මොහොතේ අසල්වාසී මුස්ලිම් නොවන ජනතාව හඩා වැටුණේද මිනිසකුගේ ජීවත් වීමේ අයිතිය අහිමි කිරීමේ වේදනාවෙනි. ඔහු ජාතිවාදියකු නොවුව ද ජාතිවාදී ගින්නට හසු විය.
ජාතිවාදය ගින්නකට වඩා උමතුවකි. ‘සියලු සත්ත්වයෝ නිදුක් වේවා’ යැයි දේශනා කළ ශාස්තෘන් වහන්සේ නමින් විශේෂ සත්ත්වයන්ට පමණක් මෛත්‍රී කරන්නටත් අනෙක් සත්ත්වයන්ට වෛර කරන්නටත් පොළඹවාලන්නට තරම් උමතුවකි. ලෝකය මැව්වේ යැයි පවසන දෙවියන් වහන්සේගේ නාමයෙන් එම ලෝකය වනසාලන්නට පොළඹවන්නට ජාතිවාදයට හැකිය. එබැවින්, සිදුවීම් ඇසුරෙන් කම්පිත මගේ මනුස්සකම පවසන්නේ ‘සබඳ අපි කඳු නොවෙමු උනුන් පරයා නැගෙන – සුනිල දිය දහරවෙමු එකම ගඟකට වැටෙන’ යන්න මුහුණු පොතේ නොව සිත් පොතේ ලියවෙන සමාජයක් බවට සමාජය අලුත් විය යුතු බවය.


දසුන් ගුරුළුපොත