භේදයක් නැතිව දරුවන් වන්දි ගෙවාවි – අල් ෂෙයික් ෆසීල් ෆාරුක් මවුලවිතුමා

thero
ප්‍රශ්න ඇති කරන අය බරපතළකම දන්නේ නැහැ – මල්වතු පාර්ශ්වයේ අනුනායක නියංගොඩ විජිතසිරි හිමි
March 12, 2018
jaica
ජාත්‍යන්තර සහයෝගයේ අඩු පොලී ණය බිල්ල
March 12, 2018
Show all

භේදයක් නැතිව දරුවන් වන්දි ගෙවාවි – අල් ෂෙයික් ෆසීල් ෆාරුක් මවුලවිතුමා

mawlavi

අවුරුදු ගණනාවක් අපි මේ රටේ අනෙක් ජනතාව සමඟ සහජීවනයෙන් ජීවත් වෙලා තියෙනවා. ඒත්, අද වෙන කොට අපි අතර අවිශ්වාසයක් ගොඩනඟලා තියෙනවා. ඒ එක්ක ම එක එක දේශපාලන න්‍යාය පත්‍රවලට අනුව මේ දේවල් සිද්ධ වෙන බවත් පේන්නට තියෙනවා. කොහොම නමුත්, මුස්ලිම් ජනතාව පිළිබඳ ලොකු අවිශ්වාසයක් ගොඩනඟලා තියෙනවා.
අපි ශ්‍රී ලාංකිකයෝ විදියට මේ තත්ත්වය පරාජය කරන්න ඕනෑ. මොක ද? මේ අවිශ්වාසය රට තුළ නොසන්සුන්තාවය ඇති කරන්න පාවිච්චි කරමින් ඉන්නවා. අපි අදහන ආගම් වශයෙන් තම තමන්ගේ ආගමික ශාස්තෲවරුන් පිළිපදිමින්, කටයුතු කරන්න ඕනෑ. බෞද්ධ, මුස්ලිම්, හින්දු, කතෝලික කවුරුන් හෝ වේවා අපි ශ්‍රී ලාංකිකයෝ.
මේ සිදුවීම් නිසා අපේ රට අවුරුදු ගණනාවක් පිටුපසට තල්ලු වෙනවා. මේ දේවල්වල වන්දි ගෙවන්න වෙන්නේ අපේ දරුවන්ට. සමහර මුස්ලිම්වරුන් සිදු කරන වැරැදි නිසා මුස්ලිම් ප්‍රජාව දිහා ලෝකයා වැරැදි විදියට බලන්න පටන් අරන් තියෙනවා. දළදාව වැඩ සිටින මහනුවර වෛරය වපුරන බෞද්ධයන් දිහාත් ලෝකය ඒ විදියට බලාවි. මේ තත්ත්වය ඉක්මනින් සමථයකට පත් වෙන්න ඕනෑ. එහෙ ම නොවුණොත්, සිංහල, දමිළ, මුස්ලිම් භේදයක් නැතිව මේ වැරැදිවලට අපේ දරුවන් වන්දි ගෙවාවි.