හදිසි මරණ පරීක්ෂණවලට ආණ්ඩුවක් ඕන නෑ – සිදුවීම හෙළා දකිමින් අනුර කියයි

Untitled-1
ප්‍රචණ්ඩ ක්‍රියා පැතිරුණහොත්, මැදපෙරදිග ලක්ෂ 10ක් අනතුරේ
March 12, 2018
thero
ප්‍රශ්න ඇති කරන අය බරපතළකම දන්නේ නැහැ – මල්වතු පාර්ශ්වයේ අනුනායක නියංගොඩ විජිතසිරි හිමි
March 12, 2018
Show all

හදිසි මරණ පරීක්ෂණවලට ආණ්ඩුවක් ඕන නෑ – සිදුවීම හෙළා දකිමින් අනුර කියයි

Anura-Kumara-Dissanayake-640x415

හදිසි මරණ පරීක්ෂකවරුන්ගේ රාජකාරී කිරීමට හෝ ප්‍රවෘත්ති වාර්තා කිරීමට හෝ ආණ්ඩුවක් අවශ්‍ය නොවන බවත්, පාලකයන්ගේ වගකීම වන්නේ සිදුවීමක ඊළඟ තත්ත්වයන් පුරෝකතනය කරමින් විනාශය වැළැක්වීමට පියවර ගැනීම බවත් ජ.වි.පෙ. නායක අනුර දිසානායක දැඩිව අවධාරණය කළේය.
දිගන හා තෙල්දෙණිය ප්‍රදේශවල සිදු වූ පහර දීම්වල දී මියගිය සිංහල සහ මුස්ලිම් තරුණයන් වෙනුවෙන් ශෝකය සහ කනගාටුව ප්‍රකාශ කරමින්, එවැනි ප්‍රකාශවලින් පමණක් කිසිසේත්ම සෑහීමකට පත් විය නොහැකි බවත් පාර්ලිමේන්තුවේ දී අවධාරණය කරමින් ඔහු අදහස් දැක්වීය. පැවැති පාලනය ජාතිවාදය වපුරා යළි බලය ගැනීමට උත්සාහ කරන අතර, බලයේ සිටින පාලකයන් මුහුණ දී සිටින ආර්ථික, දේශපාලනික ප්‍රශ්නවලට විසඳුම් නොදී ජාතිවාදී ප්‍රචණ්ඩත්වයට ඉඩහැර ප්‍රශ්න වෙනතකට යොමු කිරීමට උත්සාහ කර ඇති බවට චෝදනා කළේය.
මේ මොහොතේ දී ජාතික සමඟිය සහ සාමය වෙනුවෙන් නඟන හඬ යටපත් විය හැකි බව ද, එසේ වුවත් සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් සියලුම ජනතාවගේ වගකීම වී තිබෙන්නේ කිසිම ආකාරයේ අන්තවාදයකට ඉඩ නොදී ජාතික සමඟිය සහ ආගමික සහජීවනය ආරක්ෂා කිරීම බව අවධාරණය කර තිබිණි. මේ අතර කැබිනට් තීරණ දැනුම් දීමේ මාධ්‍ය හමුවේ දී රාජිත සේනාරත්න ඇමතිවරයා ප්‍රහාරයන්ට මුල් වූ පිරිස් පිළිබඳව ‘පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂණ’ ප්‍රතිඵල හෙළි කර තිබුණේය. පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් දෙදෙනෙක් අලුත් පක්ෂයක ප්‍රාදේශීය සභා මන්ත්‍රීන් දෙදෙනෙක්, මන්ත්‍රී ලේකම්වරයෙක් සහ පක්ෂ සංවිධායකවරයෙක් මේ ප්‍රහාරය පිටුපස සිටින බවට හඳුනාගෙන ඇති බව ඔහු විසින් ප්‍රකාශ කර තිබිණි. එසේම ප්‍රහාරකයන් පිට පළාත්වලින් ගෙන්වා ඇති බව ද හෙළි කර තිබුණේය.


ලංකා මාරසිංහ