කලකදි වහලු කලකදි රහ වෙනවාලු

7
ප්‍රීමා නඩුව සේවකයෝ දිනති
March 13, 2018
9
ලොකු අවුරුදු තෑග්ගක් දෙන්න ආණ්ඩුව සැරසේ !
March 13, 2018
Show all

කලකදි වහලු කලකදි රහ වෙනවාලු

chandima

‘අපි මහේලගෙන් ඉල්ලුවා අපේ පුහුණුවීම් එක්ක එකතු වෙන්න කියලා. ඔහු ගොඩක් කැමැත්තෙන් ඒකට එකග වුණා. මහේල කියන්නේ ඔ20 තරග කරලා ලබපු අත්දැකීම්වලින් වගේම ඔ20 පුහුණු කිරීම්වලිනුත් උඩම ඉන්න කෙනෙක්. ඒ දේවල් එක්ක මහේලට වඩා හොද කෙනෙක් නෑ අපේ අයට උපදෙස් ගන්න.’
මෙය පසුගිය දිනක ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ කළමනාකරු අසංක ගුරුසිංහ විසින් වෙබ් අඩවියක් සමග පැවති සම්මුඛ සාකච්ඡාවකදී දැක් වූ අදහසකි. මහේල ජයවර්ධන යනු ටෙස්ට්, එක්දින, විස්සයි – 20 යන තුන් අංශයෙන්ම ඉහළ දස්කම් දැක්වූ ක්‍රීඩකයකු මෙන්ම නායකයෙකු ලෙසද බොහෝ සාර්ථක වූ අයෙකි. එපමණක්ද නොව පසුගිය වසරේ දී පැවති අයි.පී.එල්. තරගාවලියේ ‘මුම්බායි ඉන්දියන්ස්’ කණ්ඩායමේ ප්‍රධාන පුහුණුකරු ධුරය දරමින් එම කණ්ඩායමට ශූරතාවය හිමි කර දීමට සමත් වූ පුහුණුකරුවෙකි. මේ අනුව බලන විට අසංක ගුරුසිංහ විසින් කර ඇති ප්‍රකාශය ඉතාම නිවැරදි එකකි. මෙය කතාවකට පමණක් සීමා වී නොමැත. නිදහස් ශූරතා තරගාවලිය සදහා පැවති පුහුණු සැසිවලට මහේලද එක් වූ බවට තොරතුරු වාර්තා විය. මෙය ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් අනාගතයට ඉතාම සුභ ලකුණක් බව සෑම දෙනාම කිසිදු විවාදයකින් තොරව පිළිගන්නා බවට සැක නැත.
මෙය ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනයේ සභාපති තිලංග සුමතිපාල මහතාට එල්ල වූ කදිම අතුල් පහරකි. මීට පෙර අවස්ථාවකදී ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ පුහුණුකරු ධුරය සදහා මහේලගේ නම යෝජනා කළ විට ඔහු සභාපතිවරයා ලෙස ප්‍රකාශ කර තිබුණේ ඒ සදහා මහේලට අත්දැකීම් නොමැති බවය. දැන් ඔහු ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ පුහුණු වීම්වලට ඔහු සභාපති ධුරය දරමින් සිටින සමයේදීම යොදවාගෙන ඇත. එසේ නම් මහේලට හදිසියේම අත්දැකීම් ලැබුණේ කෙසේද? සැබැවින්ම මෙතන සිදු වී ඇත්තේ, කඩන්න බැරි අත අල්ලාගෙන සිඹීමකි.
ඊට හේතුව චන්දික හතුරුසිංහ බංග්ලාදේශ කණ්ඩායමේ ප්‍රධාන පුහුණුකරු තනතුරෙන් ඉවත් වූ පසු ඒ වෙනුවට මහේලව ලබා ගැනීමේ සූදානමක් පවතින බවට පසුගිය දිනවල ක්‍රිකට් ක්ෂේත්‍රය තුළ විශාල කතාබහක් නිර්මාණය වී තිබිණි. යම් හෙයකින් මහේල බංග්ලාදේශ කණ්ඩායමේ පුහුණුකරු තනතුර භාරගෙන ඔවුන් ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමට අභියෝගයක් වූවා නම්, මෙරට ක්‍රීඩාලෝලීන්ගෙන්, ක්‍රිකට් ප්‍රවීණයන්ගෙන් මෙන්ම මාධ්‍යවලින්ද ක්‍රිකට් සභාපතිවරයාට එල්ල වන දෝෂාරෝපණවලින් ගැලවීමට කිසිසේත්ම නොහැකි වන බව සභාපතිවරයා හොඳින්ම දැන සිටි බවට සැක නැත. ඊට හොදම උදාහරණය වන්නේ වත්මන් පුහුණුකරු චන්දික හතුරුසිංහය.
ඔහුද මීට පෙර ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ සහාය පුහුණුකරු ලෙස කටයුතු කරමින් සිටින විට එවකට පැවති ක්‍රිකට් පරිපාලනයෙන් ඔහුට දැක් වූ කුඩම්මාගේ සැලකිල්ල නිසා මෙරට අතහැර බංග්ලාදේශය වෙනුවෙන් තම සේවය ලබා දීමට කටයුතු කළේය. අනතුරුව ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම බංග්ලාදේශය හමුවේ දිගින් දිගටම පරාජය විය. ප්‍රථම වරට ශ්‍රී ලංකාවේදී බංගලාදේශ කණ්ඩායම ටෙස්ට් තරගයක් ජය ගැනීමට පවා සමත් විය. මේ නිසා මෙරට ක්‍රිකට් ප්‍රවීණයන්ගෙන්, මාධ්‍යවලින් මෙන්ම ක්‍රීඩාලෝලීන්ගෙන්ද ක්‍රිකට් පරිපාලනයට දිගින් දිගටම දෝෂාරෝපණ එල්ල වන්නට විය. ඔවුන්ට ඇස් ඇරුණේ ඉන් පසුවය. චන්දික මෙරට ක්‍රිකට් පුහුණුකරු ලෙස පත් වූයේ ඒවායේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙසය.
යම් හෙයකින් මහේල බංග්ලාදේශ කණ්ඩායමේ පුහුණුකරු ලෙස පත් වූවා නම්, නැවත වතාවක් ඔවුන් ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමට විශාල තර්ජනයක් වීමට ඉඩ තිබිණි. එසේ වූවා නම්, සභාපතිවරයාට නිදහසට කාරණා කිසිවක් ඉතිරි වන්නේ නැත. හතුරුසිංහගේ ගැටලුවේදී ඔහුට කීමට එක් කරුණක් හෝ තිබිණි. ඔහුව සහාය පුහුණුකරු ධුරයෙන් ඉවත් කළේ අපේ පාලන සමයේදී නොවේය යන්නය. එහෙත්, මහේලගේ ප්‍රශ්නයේදී ඔහුට එසේ කීමට නොහැකිය. මන්ද මහේල අපට අහිමි වූවා නම් අහිමි වන්නේ වත්මන් සභාපතිවරයාගේ පාලන සමයේදී පමණක් නොව මහේලට ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම පුහුණු කිරීම සදහා අත්දැකීම් නොමැති බව ඔහු විසින්ම ප්‍රකාශ කර තිබීමද නිසාවෙනි.
අවසාන වශයෙන් කිවයුතුව ඇත්තේ කටින් කුමක් පැවසුවද, තමන්ගේ හෘදයසාක්ෂියට එකගව අපේ ක්‍රීඩකයන් දක්ෂයන් බව ඔවුන් පිළිගන්නා බවය.


සමන් රණවක ආරච්චි