වැස්සෙන් උපන් එක්දින ක්‍රිකට්

9
ලොකු අවුරුදු තෑග්ගක් දෙන්න ආණ්ඩුව සැරසේ !
March 13, 2018
10
දෙන්නා දෙපැත්තේ දෙන්නාට රැකවරණය දේ
March 13, 2018
Show all

වැස්සෙන් උපන් එක්දින ක්‍රිකට්

donal bradman

වර්ෂ 1970 – 71 zඅළු බඳුන ශූරතා’ ටෙස්ට් තරගාවලියට සහභාගී වීම සදහා රේ ඉලිංග්වර්ත්ගේ නායකත්වයෙන් යුත් එංගලන්ත කණ්ඩායම ඕස්ට්‍රේලියාව බලා සංචාරයක නිරත විය. මෙම තරගාවලියේ තෙවන ටෙස්ට් තරගය පැවැත්වීමට නියමිතව තිබුණේ මෙල්බර්න් ක්‍රීඩාංගණයේදීය.
තරගය පැවැත්වීමට සියල්ල සූදානම් කර තිබුණද, වර්ෂාව ඒ සියල්ලම සුනුවිසුණු කර දැමීය. තරගයේ පළමු දින හතර පුරාවට එකදු පන්දුවක් හෝ ක්‍රීඩා කිරීමට හැකි වූයේ නැත. මේ නිසා කණ්ඩායම් දෙකේ ක්‍රීඩකයන් මෙන්ම තරග නැරඹීමට පැමිණි දහස් සංඛ්‍යාත ප්‍රේක්ෂකයන්ටද සිදු වූයේ ක්‍රීඩාගාරයට වී තරගය වෙනුවට ධාරානිපාත වර්ෂාව දෙස බලා සිටීමටය.
තරගයේ අවසන් දිනය වූයේ 1971 ජනවාරි 05 වැනිදාය. එදින වර්ෂාව නතර වී තිබිණි. එහෙත්, ටෙස්ට් තරගයක් පැවැත්වීම සදහා එම දිනය ප්‍රමාණවත් වූයේ නැත. සියල්ල මෙසේ සිදු වෙද්දී ක්‍රීඩාගාරයේ ප්‍රධාන ක්‍රීඩා මණ්ඩපයේ කෙළවරක ක්‍රිකට් ක්ෂේත්‍රයේ දැවැන්තයන් දෙදෙනෙකු අතර සාකච්ඡාවක් පැවැත්වෙමින් තිබිණි. ඒ මෙතෙක් ක්‍රීඩා ඉතිහාසයේ පහළ වූ සුපිරිම ටෙස්ට් පිතිකරුවා ලෙස සැලකෙන ශ්‍රීමත් ඩොනල්ඩ් බ්‍රැඩ්මන් සහ එංගලන්ත කණ්ඩායමේ කළමනාකරු ඩේව්ඩ් ක්ලාර්ක් අතරය. මෙම සාකච්ඡාවේ ප්‍රතිඵලය මුළු ක්‍රිකට් ඉතිහාසයම වෙනස් කිරීමට සමත් වූ එකක් විය.
ඔවුන් දෙදෙනාගේ නව යෝජනාව තරග සංවිධායකයන් වෙත ඉදිරිපත් කෙරිණි. එනම්, එක් කණ්ඩායමකට පන්දු වාර 40 බැගින් ලබාදී කණ්ඩායම් දෙක අතර සීමිත ඕවර් ක්‍රිකට් තරගයක් පැවැත්වීම සුදුසුයි යන්නය. ‘නිකම් ඉන්න කොට අහල ගියත් ඇති’ කීවා සේ කුමක් කරන්නේ දැයි බලා සිටි තරග සංවිධායකයන් ද මෙම යෝජනාව පිළිගැනීමට පමණක් නොව ක්‍රියාත්මක කිරීමටද දෙවරක් සිතුවේ නැත.
ඒ අනුව එක් කණ්ඩායමකට පන්දුවාර 40ක් බැගින් ලබාදී තරගය ආරම්භ විය. විශේෂත්වය වූයේ එකල එක් පන්දු වාරයක් පන්දු 08කින් සමන්විත වීමය. තරගයේ ප්‍රථමයෙන් පන්දුවට පහර දුන් එංගලන්ත කණ්ඩායම පන්දුවාර 39 පන්දු 4කදී සියලු දෙනා දැවී ලකුණු 190ක් වාර්තා කළ අතර, ජෝන් එඩ්රිච් ලකුණු 82ක් වාර්තා කරමින් ලොව ප්‍රථම එක්දින තරග අර්ධ ශතකය වාර්තා කිරීමට සමත් විය. අනතුරුව පන්දු වාර 34යි පන්දු 3කදී ලකුණු 191ක් වාර්තා කරමින් ලොව ප්‍රථම එක් දින තරගයේ ජයග්‍රහණය වාර්තා කිරීමට ඕස්ට්‍රේලියාව සමත් වූ අතර, ඉයන් චැපල් ඒ සදහා ලකුණු 60කින් දායක විය.
ක්‍රිකට් ලොවේ දැවැන්ත පෙරළියක් සිදු කළ එක්දින ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් තරගවල ආරම්භය එසේ සිදු වූ අතර, ඕස්ට්‍රේලියාවේ බිල් ලෝරි සහ එංගලන්තයේ රේ ඉලිංග්වර්ත් මෙම ඓතිහාසික තරගයේදී කණ්ඩායම් දෙකේ නායකත්වය දැරීය. එමෙන්ම එංගලන්තයේ ජෝන් එඩ්රිච් ලොව ප්‍රථම එක්දින අර්ධ ශතකලාභියා ලෙස මෙන්ම ප්‍රථම එක්දින තරගයේ වීරයා ලෙසද ඉතිහාසයට එක් විය.


එස්.පී. කුමාර