ශිෂ්ට සම්පන්නවීමේ සටන වෙනුවට ජාතිවාදී වියරු සටන මතු වෙලා… – ජවිපෙ නායක අනුර දිසානායක

8
අම්මාත් විකුණන බ්ලු ෆිල්ම් වැහි වැහැලා
March 13, 2018
7
ප්‍රීමා නඩුව සේවකයෝ දිනති
March 13, 2018
Show all

ශිෂ්ට සම්පන්නවීමේ සටන වෙනුවට ජාතිවාදී වියරු සටන මතු වෙලා… – ජවිපෙ නායක අනුර දිසානායක

dddddddddddddd

රට තුළ උද්ගත වී ඇති බියකරු තත්ත්වය පිළිබඳව පසුගිය 07 වැනිදා පාර්ලිමේන්තුවේදී ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ නායක අනුර දිසානායක කළ කතාවේ මේ රටේ ජනතාවගේ විශේෂ අවධානයට ලක් විය යුතු කරුණු රැසක් ඇතුළත්ව තිබේ. ඒ නිසාම එම කතාවේ සංක්ෂිප්ත හරය පළ කිරීමට තීරණය කළෙමු.

ආන්දෝලනයට තුඩු දී තිබෙන සිදුවීම්වල ආරම්භය පසුගිය 22 වැනිදා පහර දීමකට ලක් වූ කුමාරසිංහ මහත්මයා පසුගිය දෙවෙනිදා මිය යාමයි. කුමාරසිංහ මහත්මයා සිංහල වන අතර පහර දීමට සම්බන්ධ වූයේ මුස්ලිම් අය බව වාර්තා වෙනවා. මේ සිදුවීමෙන් මිය ගිය කුමාරසිංහ මහත්තයා පිළිබඳව අපේ බලවත් කනගාටුව, ශෝකය පළ කරනවා. ඒ වගේම මේ සිදුවීම පදනම් කරගෙන ඇති වී තිබෙන සිදුවීම්වලින් 28 හැවිරිදි අබ්දුල් බාසික් නම් මුස්ලිම් තරුණයෙක් මිය ගොස් තිඛෙනවා. ඔහු සම්බන්ධයෙන් අපේ කනගාටුව ශෝකය අපි පළ කරනවා.
මේ ජීවිත සම්බන්ධයෙන්, මේ සිදුවීම් සම්බන්ධයෙන් කනගාටු වීමෙන්, ශෝක වීමෙන් පමණක් පලක් වෙයි කියා අපි විශ්වාස කරන්නේ නැහැ. දේශපාලන ව්‍යාපාරයක් හැටියට අපිත්, මේ රටේ පොදුජන ව්‍යාපාර විශාල ප්‍රමාණයකුත්, වර්ධනය වෙමින් තිබෙන ජාතිවාදය පරාජය කිරීම සඳහා බොහෝ කාර්යයන් ඉටු කර තිබෙනවා. ඕනෑම සිදුවීමක් අර්ථකථනය කිරීමේ දී සහ ඒ හරහා මතු විය හැකි ජාතිවාදී ප්‍රවණතාවයන් පරාජයට පත් කිරීම වෙනුවෙන් කටයුතු කරමින් සිටිනවා. සියලු ජන කොටස්වල සම අයිතියට යටත් වන භාෂාවේ අයිතිය, ආගම් ඇදහීමේ අයිතිය, පිළිගන්න දේශපාලන ව්‍යාපාරයක්. කාලයක් තිස්සේ ජාතිවාදයට එරෙහිව ජාතික සමඟිය ගොඩනැගීමේ සටන අපි දියත් කරමින් සිටිනවා. හැබැයි ගරු කතානායකතුමනි, ඒ ශිෂ්ට සම්පන්න සටන, ඒ ශිෂ්ට සම්පන්න දේශපාලනය සෑම කොටස්වලම සාධාරණ අයිතීන් පිළිගන්නා ශිෂ්ට සම්පන්න දේශපාලනය පරාද වී තිබෙන බවයි මෙයින් පෙනෙන්නේ.
ගෝත්‍රවාදී. ජාතිවාදී, මුග්ධ, වියරු ජාතිවාදය ජයග්‍රහණය කොට තිඛෙන බවයි මේ සිදුවීම්වලින් පේන්නේ. ඒ නිසා සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් ජනතාවගේ ජාතික සමගියත්, ඔවුන්ට අවශ්‍ය ආරක්ෂාවත්, ඔවුන්ගේ සාධාරණ අයිතීන්ගේ ආරක්ෂාවත්, ඔවුන්ගේ දේශපාලන අයිතීන් වෙනුවෙනුත් පෙනී සිටි දේශපාලන ව්‍යාපාරයක් හැටියට අපිට කම්පනයක් තිබෙනවා. ජාතිවාදය පරාජයට පත් කිරීමට අසමත් වීම ගැන අපට බලවත් කම්පනයක් තිබෙනවා. කවර හෝ දේශපාලන ව්‍යාපාරයක්, සංවිධානයක් සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් ජනතාව බෙදා වෙන් කොට එකට සිටීමක් ගැන ප්‍රාර්ථනා කරනවා නම්, එය සිහිනයක් පමණයි. මේ ජාතිවාදීන්ට කළ හැකි වන්නේ සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් ජනතාව අතර සැකය, අවිශ්වාසය, වෛරය, ක්‍රෝධය වර්ධනය කිරීම පමණයි. බෙදා වෙන් කිරීම පමණයි ඔවුන්ට කළ හැකිවන්නේ. සතුරු ජනරාශීන් බවට පත්වෙනවා නම්, එවැනි රටක කිසිදු ජන කොටසකගේ ආරක්ෂාව තහවුරු වෙන්නේ නැහැ. එවැනි රටකට කිසිදා සුභවාදී අනාගතයක් නිර්මාණය කර ගත හැකිවන්නේ නැහැ. ඒ නිසා අපි කවර ජාතිකත්වයන් නියෝජනය කළත්, කවර දේශපාලනයක් නියෝජනය කළත් මේ ගෝත්‍රවාදී මුග්ධ ජාතිවාදය අපි ප්‍රතික්ෂේප කළ යුතුව තිබෙනවා.
ජාතිවාදය පැනනගින්නේ හුදකලා ලෙස ඕපපාතික සිදුවීම් හැටියට නෙමෙයි. ජාතිවාදය මත පදනම් වූ බල වුවමනාවක් සහිත දේශපාලනයන් ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතිනවා. ජාතිවාදය උත්සන්න කරන, එම ක්‍රියාමාර්ගවලට හවුල්වන උත්තුංග දේශපාලනයක් කරනවා යැයි කියන අයගෙන් පිරිසක් මේ දේශපාලන වුවමනාව ගැන දන්නවා. ඒ වගේම මේ ජාතිවාදී ගැටුම් පිටුපස සිටින බොහෝ දෙනෙක් ඒ දේශපාලන වුවමනාවන් ගැන දන්නෙත් නැහැ. ඒ නිසා ඕපපාතික ලෙස කොහේ හරි සිටින අයෙකුගේ ඔළුවේ මතු වන මනස්ගාතයක් වෙනුවට මෙය පැහැදිලි දේශපාලන වුවමනාවක් වෙනුවෙන් දියත් කරමින් පවතිනවා. ජාතිවාදය පදනම් කර ගත් දේශපාලනයක් අපේ රටේ යටි බිම් තලයේ ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතිනවා. එය විටෙක උඩට එනවා. තවත් විටෙක යට යනවා. උත්සන්න වෙමින්ද, යටපත් වෙමින්ද මේ ජාතිවාදී දේශපාලනය වර්ධනය වෙමින් පවතිනවා. මේක අතිශය විනාශකාරී විසකුරු ලෙස පැතිරෙමින් වර්ධනය වෙන තත්ත්වයක් තිබෙනවා.
එනිසා මෙහි සැඟ වී තිබෙන දේශපාලනය කවරක් දැයි තේරුම් ගැනීම අතිශයින් වැදගත්. පැති කිහිපයක් තිබෙනවා. එකක් බලයේ ඉන්න අය තමන්ගේ දිගුකාලීන බලපැවැත්ම වෙනුවෙන් ජාතිවාදය උපයෝගී කර ගන්නවා. බලය අහිමි වූවන් තමන්ගේ බල න්‍යාය පත්‍රය අත්පත් කර ගැනීම වෙනුවෙන් වූ බල ව්‍යාපෘතිය ජාතිවාදය හරහා දියත් කරමින් තිබෙනවා. ආණ්ඩුව තමන්ගේ බලය පවත්වා ගැනීම වෙනුවෙන් හිතාමතාම ජාතිවාදය ව්‍යාප්ත වීමට ඉඩ දී තිබෙනවා. එසේ නැතිනම් වර්ධනය වීම නොදැක්කා සේ අහක බලාගෙන සිටිනවා. මම සාධකත් එක්ක කියන්නම්, ආර්ථීක වශයෙන් අසමත් වෙච්ච රාජ්‍යයක් තමුන්නාන්සේලා ගොඩනගා තිබෙනවා. පොදු ජනතාවගේ අයිතිවාසිකම් සුරක්ෂිත කර ගන්න බැරි රාජ්‍යයක් ගොඩනගා තිබෙනවා. විශේෂයෙන් පළාත් පාලන මැතිවරණයෙන් පසුව මේ සිදුවීම් වර්ධනය වෙමින් තිබුණත්, ආණ්ඩුවේ මූලික ප්‍රශ්නය කරගෙන තිබුණේ අග්‍රාමාත්‍ය ධුරයේ කවුරු වාඩි වෙයිද? තමන්ට වෙන අමාත්‍ය ධුරයක් ලැබෙයිද? ලැඛෙන අමාත්‍ය ධුරය තිබුණු අමාත්‍ය ධුරයට වඩා මුදල් සංසරණය වෙන එකක්ද යනාදියයි. මාධ්‍ය හරහා කරන ලද බොහෝ ප්‍රකාශවල තිබුණේ ජනතාව පිළිබඳව තමුන්නාන්සේලාගේ වගකීම හා බැඳීම නෙමෙයි. ඒ හැම ප්‍රකාශයක් ඇතුළේම තිබුණේ බල ව්‍යාපෘතිය දියත් කරන්නේ කොහොමද කියන වුවමනාවයි. ජනතාව පිළිබඳවත්, ජනතාවගේ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳවත් වගකීම මුළුමනින්ම අත්හරින ලද පටු බල වුවමනාවන් වෙනුවෙන් මැතිවරණයෙන් පසුව ක්‍රියාත්මක වෙමින් ඉන්නවා. ඒ නිසා එක පැත්තකින් තමුන්නාන්සේලාට මේ සිදුවීම් අදාළ නෑ. එක පැත්තකින් මේ සිදුවීම් ආශීර්වාදයක් කර ගන්නවා.
වසර තුන හතරක් පුරා වගා නොකළ බිම් වගා කර සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් ජනයාගේ අස්වැන්න නෙළන කාලය පැමිණ තිබෙනවා. මෙවර වී මිල දී ගැනීම ගැන එක පොදු සාකච්ඡාවක් අමාත්‍ය මණ්ඩලයේ කළාද? රැකියා විරහිත භාවයෙන් පෙළෙන උපාධිධාරීන් විශාල ප්‍රමාණයක් ඉන්නවා. සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් තරුණ තරුණියන් ඒ තුළ ඉන්නවා. තමුන්නාන්සේලා ඒ ගැන සාකච්ඡාවක් කළාද? අපේ රටේ ජනතාව විශාල සෞඛ්‍ය අනාරක්ෂිත භාවයකින් වෙලී ඉන්නවා. පහළ පංතියේ ජනයා සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් කවුරුත් මේ තුළ ඉන්නවා. තමුන්නාන්සේලා ඊට විසඳුම් සොයනවාද? පොදු ජනයාගේ අයිතිවාසිකම් පිළිබඳව විශාල ගැටලුවකට මුහුණ දී සිටිනවා. ඒ ගැන තමුන්නාන්සේලාගේ කිසිම අවධානයක් නෑ. ඒ නිසා සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් සියලු ජනයාගේ අරගලය විය යුතුව තිබුණේ මේ ජනයාගේ අයිතිවාසිකම් දිනාගැනීම පිළිබඳව වූ සටනක්. සිංහල. දෙමළ, මුස්ලිම් ජනයාට සාමුහිකව එකතු වී කළ යුතු අරගලයක් තිබුණා. නමුත්, තමුන්නාන්සේලා දැන් හරි සතුටුයි ඒ පොදු අරගලය තමුන්නාන්සේලාට එන්නේ නැහැ. සිංහල ජනයා මුස්ලිම් ජනයාට එරෙහිවත්, මුස්ලිම් ජනයා සිංහල ජනයාට එරෙහිවත් වෛරය, ක්‍රෝධය, සැකය හා අවිශ්වාසය ගොඩනඟන සමාජයක් බිහි කර තිබෙනවා. මෙය තමුන්නාන්සේලාට ආශීර්වාදයක් නෙමෙයිද? පාලකයන් දෙසට එල්ල විය යුතු අභියෝගය පහළ පංතිය නියෝජනය කරන ජනතාව අතර ගැටුම් බවට පත් කර තිබෙනවා. බලය දරන තමුන්නාන්සේලා මේ තත්ත්වය ආශීර්වාදයක් කර ගන්නේ ඔය ආකාරයටයි.
බලය අහිමි වූවන්ට යළි බලය ලබා ගැනීමට පැමිණීමේ දී ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය පිළිබඳව, ආර්ථීකයේ මහා සංවර්ධනයක් පිළිබඳව, ජනතාවගේ සම අයිතීන් පිළිබඳව කිසිදු සටන් පාඨයක් ඉතිහාසයෙන් අහිමි කොට තිබෙනවා. ඒ නිසා රාජ්‍ය බලය ලබා ගැනීමේ න්‍යාය පත්‍රය යටිබිම් තලයේ ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතින ජාතිවාදය යොදාගෙන තිබෙනවා. විමලවීර දිසානායක මන්ත්‍රීතුමා මා සමග එකඟ වෙනවා ඇති, පසුගිය පළාත් පාලන මැතිවරණයේදී එතුමාගේ අපේක්ෂකයෝ මැතිවරණ වේදිකාවල කිව්වේ මොනවාද කියලා මාත් එක්ක ප්‍රකාශ කළා. බලය අහිමි වූවන්ගේ දේශපාලනය මුළුමනින්ම ජාතිවාදය මත පදනම් කරගෙන තිබෙනවා. ආණ්ඩුව බලය ආරක්ෂා කර ගැනීම වෙනුවෙනුත්, අනෙක් පසින් බලය ලබා ගැනීම වෙනුවෙනුත් ජාතිවාදය පාපන්දුවක් බවට පත්කොටගෙන තිබෙනවා.
හැබැයි ඉතිහාසයේත් මේ ජාතිවාදී මහා ගොදුර බවට පත්වුණේ ජාතිවාදය කරපින්නාගෙන බලය ගත්තු අය හෝ බලය ආරක්ෂා කරපු අය නෙමෙයි. උතුරේත්, දකුණේත් ජාතිවාදී වියරුවෙන් මිය ගියේ සාමාන්‍ය අම්මා තාත්තාගේ දරුවන්. විනාශ වුණේ සාමාන්‍ය ජනතාවගේ දේපොළ. ජාතිවාදය වපුරන්නන්ගේ ජීවිතවලට මේවා තර්ජන නෙමෙයි. ඒවා තර්ජන බවට පත් වී තිබෙන්නේ පහළ පංතියේ මිනිසුන්ටයි. බලය ලබා ගැනීම සහ බලය ආරක්ෂා කර ගැනීම වෙනුවෙන් ප්‍රතිපක්ෂ ලෙස එක වුවමනාවකට කටයුතු කරමින් තිබෙන පාර්ශ්වයන් බවට මේ දෙගොල්ල පත් වී සිටිනවා. මෙම ජාතිවාදයේ සැබෑ අරුත ඒකයි. ඒ තත්ත්වය ප්‍රබල නිසයි ජාතිවාදය වෙනුවට ජාතික සමඟිය ගොඩනගන දේශපාලනය අද අසමත් වී සිටින්නේ. ඒ පිළිබඳ කම්පනයක් අපිට තිබෙනවා. ජාතික සමගිය දේශපාලනයෙන් උඩට ගේන්න අපි අසමත් වී සිටිනවා. සියලු ජනතාවගේ අයිතිවාසිකම් තහවුරු කිරීමේ සටන උඩට ගේන්න අපි අසමත් වී සිටිනවා. බලලෝභිත්වයෙන් මත් වී සිටින දෙපැත්තේ පාපන්දුවක් බවට ජාතිවාදය පත් වී තිබෙන්නේ එම අසමත් වීම නිසයි. ඒ නිසා මේ දියත් වෙමින් තිබෙන විසකුරු දේශපාලනය අපි පරාජය කළ යුතුයි.
අලුත්ගම, බේරුවල ප්‍රදේශවල 2014 ජුනි මාසයේ සිදුවීම් අපිට මතකයි. මේවා ක්ෂණික කෝපයෙන් හට ගත් දේ නෙමෙයි. ඉතාමත් සැලසුම් සහගතව සංවිධානාත්මකව එවකට පැවති රාජ්‍ය පාලකයන්ගේ ආශීර්වාදය හා ආරක්ෂාව සහිතව දියත් කළ විනාශකාරී ක්‍රියාමාර්ග. ඒවා ආරක්ෂක හමුදා ඉදිරිපිට සිදු කළ ඝාතනයන් සහ පහරදීම්. 2017 නොවැම්බර් මාසයේ ගිංතොට සිදුවීමත් ඒ වගෙයි. මොකක් හරි අහඹු සිදුවීමකට සැලසුම් සහගත ජාතිවාදී නඩයන් මැදිහත් වෙනවා. පොලිසිය, පළාතේ දේශපාලකයාගේ රැකවරණය මධ්‍යයේ මේවා ක්‍රියාත්මක වෙමින් බෙනවා. 2018 පෙබරවාරි මාසයේ 27 වැනිදා අම්පාරේ දී සිදු වුණෙත් ඒ වගේ දෙයක්. කිසිදු විද්‍යාත්මක පදනමක් නැති දෙයක්. මත්පැන් බී මුස්ලිම් කඩයකට ගොස් කොත්තු සමඟ හරක් මස් ඉල්ලන බෞද්ධයා වඳපෙති තිබෙනවා යැයි කියා හැසිරුණේ කොහොමද? හැබැයි බලයක් තිබෙන, මාධ්‍ය තිබෙන ආණ්ඩුව මේවා පරාජය කිරීමට ක්‍රියාත්මක කළ එක දෙයක් පෙන්වන ලෙස අභියෝග කරනවා. තමුන්නාන්සේලා එම තත්ත්වයන් නිදැල්ලේ වර්ධනය වීමට ඉඩ හැරියා. පළාත් පාලන මැතිවරණයෙන් ඇති වූ මාරාන්තික ප්‍රහාරය යටපත් වෙන්න මේ සිදුවීම් උඩට එන එකට තමුන්නාන්සේලා කැමතියි. අභ්‍යන්තර ගැටුම් පත්තරවල ප්‍රධාන ශීර්ෂ පාඨය වෙනවා වෙනුවට මේ ප්‍රහාරයන් ගැන පත්තරවල ප්‍රධාන ශීර්ෂ පාඨයන් වෙනවාට තමුන්නාන්සේලා කැමතියි. තමුන්නාන්සේලා දැනුම්වත්ව එවැනි සිදුවීම් වර්ධනය වීමට ඉඩකඩ ලබා දුන්නා.
සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් භේදයකින් තොරව සියලු පුරවැසියන්ගේ ආරක්ෂාව තහවුරු කිරීම ආණ්ඩුවට පැවරී තිබෙනවා. ඒ වගකීම ආණ්ඩුව අත්හැරලා. මිනිසුන්ට බියෙන් සැකයෙන් තොරව ජීවිත සහ දේපොළ ආරක්ෂාව සහිතව ජීවත් වීමේ අයිතිය තහවුරු කිරීමේ වගකීම ආණ්ඩුව අත්හැරලා. බියජනක තත්ත්වයක් රටේ නිර්මාණය වෙනවාට තමුන්නාන්සේලා හරි සතුටුයි. කඩිමුඩියේ හදිසි නීතිය දා ගන්න තමුන්නාන්සේලාට පුළුවන්. හදිසි නීතිය දාපුවාම වෙන ආණ්ඩුවක් එනවාද? වෙන ජනාධිපතිවරයෙක් එනවාද? වෙන ඇමති මණ්ඩලයක් එනවාද? නෑ, මේ අයමයි ඒත් ඉන්නේ. ජාතිවාදී ප්‍රවණතාවයන් වර්ධනය කිරීමට ඉඩ දී නිහඩව සිටීමෙන් රට පාලනය කළ කණ්ඩායමම තමයි හදිසි නීතිය යටතේත් රට පාලනය කරන්නේ. නමුත්, ජනතාව මර්දනය කිරීම සදහා මර්දන නීති ගේන්න මේ අවස්ථාවන් යොදා ගන්නවා. තමුන්නාන්සේලාගේ අරමුණ ඒකයි. හම්බන්තොට වරාය විකුණන කොට ත්‍රිකුණාමලයේ තෙල් ටැංකි විකූණන කොට මත්තල ගුවන් තොටුපොළ විකුණන කොට ඒ ගෙන යන විනාශකාරී ආර්ථීක ප්‍රතිපත්තිවලට එරෙහිව මේ රටේ ජනතාව පෙළගැසෙනවා. ඒ ජනතාව මර්දනය කිරීම සඳහා ආණ්ඩුව හදිසි නීතිය උපයෝගී කර ගන්නවා. වර්ධනය වෙමින් තිබෙන ජාතිවාදී ප්‍රවණතාවයන් මර්දනය කිරීම සඳහා හදිසි නීතිය කිසිසේත්ම අවශ්‍ය නැහැ. සාමාන්‍ය නීතිය හරියට ක්‍රියාත්මක කළා නම් හොඳටම ප්‍රමාණවත්. නමුත් අද උත්සාහ කරමින් ඉන්නේ සාමාන්‍ය නීතිය යටපත් කරලා හදිසි නීතිය කැඳවන්නයි. තමුන්නාන්සේලා හදිසි නීතිය උපයෝගී කර ගන්නේ ජනතාවගේ පොදු අයිතිවාසිකම් පිළිබඳ සටන් මර්දනය කරන්න පමණයි.
දිගන සහ තෙල්දෙණිය ප්‍රදේශවල සිදු වී තිබෙන්නේ සිංහල සහ මුස්ලිම් තරුණයන් අතර පාරේ ඇති වුණු ගැටුමක්. තුවාල ලැබූ තරුණයෙක් දින දහයකට පසුව මිය යනවා. මෙවැනි ගැටුම් සහ මිනීමැරුම් 2016 වසරේ 490ක් සිදු වී තිඛෙනවා. 2017 වසරේ 452ක් සිදුවී තිබෙනවා. අපේ රටේ සිදු වූ එකම මාරාන්තික ප්‍රහාරය හා එකම මිනීමැරුම දිගන දී සිදු වූ මේ සිද්ධිය නෙමෙයි. අපේ රටේ ළමා දූෂණ 291ක් 2016 සිදු වී තිබෙනවා. 2017 වර්ෂයේ 232ක් සිදු වී තිඛෙනවා. අපේ රටේ ස්ත්‍රී දූෂණ 290ක් 2017 සිදු වී තිබෙනවා. 2016 වසරේ 390ක් සිදු වී තිබෙනවා. අපේ රටේ මෙවැනි අපරාධ කොතරම් බහුලව සිදු වුවත්, මුස්ලිම් පිරිසක් වෙතින් සිංහල කෙනෙකුට සිදු වුවත්, සිංහල පිරිසක් වෙතින් මුස්ලිම් කෙනෙකුට සිදු වුවත් එය ජාතිවාදී ගැටුමකට මුල් කර ගන්නවා. තමුන්නාන්සේලා සිහිමූර්ඡා භාවයට පත් වූ ආණ්ඩුවක් නම් මේවා තේරෙන්නේ නෑ. බමන මතින් ඉන්න ආණ්ඩුවක් නම් මේවා තේරෙන්නේ නැහැ. බලය ගිලිහී යාම නිසා ඇති වූ මානසික වියවුලෙන් කටයුතු කරනවා නම්, මේ තත්ත්වයන් පේන්නේ නැහැ. සිහිබුද්ධියෙන් කටයුතු කරන ආණ්ඩුවක් නම් සරල ආකාරයෙන් මැනීමක් කළ යුතුව තිබුණා. විවිධ දේශපාලන කඳවුරුවල බල වුවමනාවන් අනුව ජාතිවාදී ප්‍රවණතාවයන් වර්ධනය වෙමින් එන තත්ත්වය පැහැදිලිව පෙනුණා. මාධ්‍යවල හැසිරීම්, සමාජ ජාලාවල හැසිරීම්, එක් එක් සිදුවීම්වලට දෙන අර්ථකථනයන් මැනිය යුතුව තිබුණා. දියතලාවේ බෝම්බයක් පිපිරුණාම ත්‍රස්තවාදීන් බෝම්බ ගෙනා බවට, එල්.ටී.ටී.ඊ.ය පළමු ප්‍රහාරය පටන් ගත්තා යැයි මහා උද්දාමයෙන් ජනතාව ආමන්ත්‍රණය කරන තත්ත්වයකදී මෙවැනි සිදුවීමක් කවරාකාරයෙන් යොදා ගනීවි දැයි අවබෝධයක් ආණ්ඩුවට තිබිය යුතුව තිබුණා. රාජ්‍ය බුද්ධි අංශය තිඛෙන්නේ ආණ්ඩුව සතුවයි. අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව තිබෙන්නේ ආණ්ඩුව සතුවයි. මේ ආයතන විසින් වැටුප් ගෙවන ඔත්තුකරුවන් ඉන්නවා. යටි බිමේ විශාල රාජ්‍ය යාන්ත්‍රණයක් තිබෙනවා.
ඒ රාජ්‍ය යාන්ත්‍රණය තිබෙන්නේ කුමක් වෙනුවෙන්ද? අපි කිසිසේත්ම එකඟ නොවුණත්, ඇති වී තිඛෙන තත්ත්වය පිළිබඳව පූර්ව වාර්තාවක් ඒ රාජ්‍ය යාන්ත්‍රණය විසින් ලබා දිය යුතුව තිබෙනවා. අපේ රැස්වීම් ගැන නම් ආපු බස් ගාණ, ආපු බස්වල අංක, ආපු සෙනඟ ප්‍රමාණය වගේ දේවල් සම්බන්ධයෙන් වෙන වෙනම ෆයිල් ගෙනයනවා. අඟහරුවාදා උදේට ආරක්ෂක මණ්ඩලය රැස්වෙලා ඒවා ගැන කතා කරනවා. හැබැයි මේ වගේ තොරතුරු තමුන්නාන්සේලා මෙහෙයවන ඔය රාජ්‍ය යාන්ත්‍රණයෙන් එන්නෙ නෑ කියලා තමුන්නාන්සේලා පිළිගන්නවාද? ආණ්ඩුවෙන් එළියේ සිටින අපිට මේ ඇති වෙමින් තිබෙන තත්ත්වයන් පිළිබඳව අනුමානයන් තිබෙනවා. තත්ත්වයන් ගමන් කළ හැකි දිහාව පිළිබඳව අපිට නිරීක්ෂණ තිබෙනවා. ඒවා සොයා ගැනීම සඳහා රාජ්‍යයක් ලෙස තමුන්නාන්සේලාට යාන්ත්‍රණයන් තිබියදී තොරතුරු නො එනවා කියලා අපි විශ්වාස කළ යුතුද? මේ සියල්ල තමුන්නාන්සේලාට වාර්තා වෙන බව අපි දන්නවා. එහෙම නම් 22 වැනිදායින් පසුව ඇති විය හැකි තත්ත්වයන් පාලනය කිරීම සඳහා අවශ්‍ය වන ක්‍රියාමාර්ග ගත යුතුව තිබුණා. ගත්තු ක්‍රියාමාර්ග මොනවා ද කියා මම අහනවා. 5 වෙනිදා හවස එස්.ටී.එෆ්. එක කැඳවන එකයි, එදාම හවස ඇඳිරි නීතිය දාන එකයි, කැබිනට් මණ්ඩලය රැස්වෙලා හදිසි නීතිය දාපු එකයි කියන පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂකවරුන් නෙමෙයි ආණ්ඩුව. ආණ්ඩු බලය තමුන්නාන්සේලාට දී තිබෙන්නේ පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂණ කිරීම සඳහා නෙමෙයි. යමක් සිදු වූවාට පසුව ඒ ගැන වාර්තා කරන්න ආණ්ඩුවක් ඕනෑ නැහැ. ඒකට අපේ රටේ මාධ්‍ය ආයතන තිබෙනවා. තමුන්නාන්සේලා මෑත කාලයේ හැමදාමත් කළේ සිද්ධියකට පසුව වාර්තා කිරීමයි. ආණ්ඩුවක වගකීම වෙන්නේ යම් සිද්ධියක් පදනම් කොට ගෙන ඊළඟ සිදුවීම් පිළිබඳව පුරෝකථනයන් කර ඒවා වැළැක්වීම සඳහායි. හැබැයි තමුන්නාන්සේලා පශ්චාත් මරණ පරීක්ෂකවරුන්ගේ තත්ත්වයට පත් වී සිටින්නේ මේ වර්ධනය වෙමින් තිබෙන තත්ත්වයන්ට කැමති නිසයි.
මුස්ලිම් ජනතාව මුස්ලිම් ජාතිවාදී දේශපාලනයකට තල්ලු වෙන තරමකට තමුන්නාන්සේලා කැමතියි. ඒ ජනතාවගේ ප්‍රශ්න විසඳන්න තමුන්නාන්සේලාට ඕනෑ නැති නිසා. මුස්ලිම් නායකයන්ගේ ප්‍රශ්න විසඳුවාම තමුන්නාන්සේලාගේ ප්‍රශ්නය ඉවරයි. ආණ්ඩුවට ජනතාවගේ ප්‍රශ්න විසඳීම අසීරුයි, ජාතිවාදී නායකයන්ගේ ප්‍රශ්න විසඳීම පහසුයි. මේ පාර්ලිමේන්තු ඉතිහාසයේ නායකයන්ගේ ප්‍රශ්න විසඳපු විදිහ අපි දන්නවා. හැබැයි ජනතාවගේ ප්‍රශ්න විසඳීම තමුන්නාන්සේලාට අතිශයින්ම අමාරුයි. තමුන්නාන්සේලා අවධානය යොමු කරන්නේ දෙමළ ජනතාව මුහුණදී සිටින ගැටලුවලට විසඳුම් සෙවීමට නෙමෙයි. දෙමළ ජාතිවාදී නායකයන් වෙනුවෙන් විසඳුම් සෙවීමටයි. තමුන්නාන්සේලා සිංහල ජනතාවත්, සිංහල ජාතිවාදී කෝණයකට තල්ලු කර සිංහල බෞද්ධ සංස්කෘතියේ ප්‍රතාපවත් නායකයන් ලෙස පෙනී සිටිමින් අනෙක් ඔක්කොම අපරාධ වසා ගන්න උත්සාහ කරනවා. ජනතාවගේ ගැටලු විසඳනවා වෙනුවට ජාතිවාදී ප්‍රවණතාවන් වර්ධනය වීම තමුන්නාන්සේලා ආශීර්වාදයක් කර ගන්නවා. ශතවර්ෂ ගණන් ඉතිහාසයට යන්න ඕනෑ නැහැ. ගෙවී ගිය කෙටි ඉතිහාසය තුළ අපි මේ බව ඕනෑවටත් වඩා හොඳින් දැක තිබෙනවා.
දිස්ත්‍රික් සංවර්ධන සභා මැතිවරණයක් කියන්නේ හරි සරල මැතිවරණයක්. මේ මැතිවරණ ක්‍රමය ගෙනාවේම ජාතික ප්‍රශ්නයට යම් විසඳුමක් වශයෙනුයි. හැබැයි 1981දී උතුරේ ජනතාවට සංවර්ධන සභාවල තම නියෝජිතයන් පත් කර ගන්න දුන්නේ නැහැ. කුරුණෑගලින් කෝච්චි පුරවලා යාපනයට ගෙනියලා මර්දනයක් දියත් කළා. ගාමිණිල තුන්දෙනෙක් ඒකට නායකත්වය දුන්නේ. ඡන්ද පෙට්ටි පිරෙව්වේ පන්නල පොලිසියේ දී. සංවර්ධන සභා වැනි සොච්චම් ආයතනයකටවත් ජනතාවගේ නියෝජිතයන් තෝරා පත් කර ගැනීමට ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතිය දුන්නේ නැහැ. තමුන්නාන්සේලාගේ බලයේ අණසකට යටත් නොවන තැනක් කොහේවත් නොතිබිය යුතු බව කල්පනා කළ නිසා. ඒ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය අහිමි කිරීම තමයි ප්‍රභාකරන්ට මරාගෙන මැරෙන බෝම්බකරුවන් නිර්මාණය කර දුන්නේ. 1983 මේ විදිහටම අර්බුදයක් තිබුණා. වෘත්තීය සමිති සටන් වැදී සිටියා. 77 ආරම්භ කළ සංවර්ධනය මහා මිථ්‍යාවක් බව ජනතාව ඒත්තු ගනිමින් සිටියා. ආර්ථීකය කඩාවැටෙමින් තිබුණා. ජනතාවගේ විරෝධය මර්දනය කිරීමේ අවශ්‍යතාවයක් තමුන්නාන්සේලාට තිබුණා. තමුන්නාන්සේලා එදත් මර්දනය දියත් කිරීමට ජාතිවාදී ගැටුම් උපයෝගී කර ගත්තා. ජනතාවගේ ප්‍රශ්න විසඳනවා වෙනුවට ජාතිවාදී ගැටුම්වලට ඉඩ හැරි අපකීර්තිමත් ඉතිහාසයක් තමුන්නාන්සේලාට තිබෙනවා. එවැනි අපකීර්තිමත් කැත ඉතිහාසයක ඔටුනු පලන් නායකයන් ඕගොල්ලෝ. එයම තමයි අදත් තමුන්නාන්සේලා දියත් කරමින් ඉන්නේ.
දේශපාලන මතවාද පිළිබඳ අපි අතරේ විවිධ වෙනස්කම් තිබෙනවා. නමුත්, අපේ රටේ දේශපාලන පොරපිටිය ජාතිවාදී මඩගොහොරුවේ ගිල්වන්න අප කාටවත් කිසිම අයිතියක් නෑ. කවරකු හෝ එවැන්නක් සිදු නොකළ යුතුයි. ජාතිවාදී මඩගොහොරුවේ ගිල්වීමෙන් කෙටිකාලීන ජයග්‍රහණයක උන්මාදය ලැබීමට සීමිත පිරිසකට හැකිවේවි. එය දිගුකාලීන ලෙස අපේ රටේ පුරවැසියන් නරකාදියට හෙළන බව ඔප්පු කර තිබෙනවා. ඒ නිසා සියලුම දේශපාලන ව්‍යාපාර ජාතිවාදී දේශපාලනය ප්‍රතික්ෂේප කළ යුතුයි. ජාතිවාදී ප්‍රවණතාවයන් වර්ධනය කිරීම සදහා දරන සියලු ප්‍රයත්නයන් වැළැක්වීම සඳහා කටයුතු කළ යුතුව තිබෙනවා. ඒ වගේම මේ රටේ ජනතාවටත් විශේෂ වගකීමක් පැවරී තිබෙනවා. මේ මහපොළොව කඳුළුවලින් තෙත්වුණ, ලේවලින් තෙත්වුණ අවුරුදු 30ක යුද්ධයක් තිබුණා. යුද්ධය නිසා ඕනෑවටත් වඩා වැඩියෙන් බැටකෑව රාජ්‍යයක පුරවැසියන් අපි. අපි අහන්නේ අපේ දරුවන්ගේ පරම්පරාවටත් යුද්ධයක් ඇති කර දිය යුතුද? අපේ පරම්පරාව අවුරුදු 30ක් යුද්ධ කර ගත්තා නම්, අපේ අනාගත පරම්පරාවන්ට යුද්ධයක් ඇති වීමට තිබෙන ඉඩකඩ සියල්ල ඇහිරිය යුතුව තිබෙනවා. ඒ අහුරා දැමීමේ මූලික වගකීම ආණ්ඩුවක් වශයෙන් තමුන්නාන්සේලාට තිබෙනවා. ආරම්භයේ දී මහා බලයක් ලෙස ජාතිවාදය වර්ධනය වෙමින් තිබෙනවා. ඒ තුළ අපේ හඩ හුදෙකලා වෙන්න පුළුවන්. අපේ හඩ ප්‍රබල නොවෙන්න පුළුවන්. හැබැයි ඒ සත්‍යයේ හඩ මේ රටේ ස්ථාවර හඩ බවට පරිවර්තනය කළ යුතුව තිබෙනවා. දිගන සහ තෙල්දෙණිය අවසන් සිදුවීම් බවට පරිවර්තනය කිරීමේ වගකීම ආණ්ඩුවට තිබෙනවා. කවර ජාතිවාදියෙකුට හෝ ගෙවල්වලට, කඩවලට, ආගමික ස්ථානවලට ප්‍රහාර එල්ල කර බියකරු තත්ත්වයක් ඇති කිරීම සඳහා ඔවුන් හට රිසි සේ ක්‍රියා කිරීමට ඉඩකඩ ලබා දීමට තමුන්නාන්සේලා ලැහැස්තිද? පොලිසිය ඉදිරිපිටදී මුහුණු වසාගෙන, පොලු අරගෙන ගිහින් කළේ සැලසුම්සහගත ගිනි තැබීමක්. සංවිධානාත්මකව පිරිස් කැඳවා තිබුණා. පහර දීම සඳහා අවශ්‍ය උපකරණ සංවිධානාත්මකව ගෙනවිත් තිබෙනවා. පලා යාම් සඳහා සංවිධානාත්මකව සැලසුම් කර තිබුණා. ඒ නිසා මෙය ක්ෂණික කෝපය පිට කිරීමක් නෙමෙයි. මේ නිසා කවර ජාතිවාදයකට එරෙහිව වුවත් අපේ රටේ නීතියේ තිබෙන බලවත්ම ප්‍රතිපාදන කි්‍රයාත්මක කළ යුතුව තිබෙනවා. තමුන්නාන්සේලා එය නොකරන බවත් අපි දන්නවා. මේ නිසා පොදු ජනතාව වෙත තිබෙන වගකීම ජාතිවාදී දේශපාලන ප්‍රතික්ෂේප කර ජාතික සමගිය ගොඩනගන, සියලු ජනතාවගේ අයිතිවාසිකම් වෙනුවෙන් ක්‍රියා කරන දේශපාලනය අපේ රටේ පොදු ජනයාගේ දේශපාලනය බවට පත් කර ගැනීමයි. ඒ වගකීමට අපි කවුරුත් කැප විය යුතු බව අවධාරණය කරනවා.


එස්.කේ. ගමගේ