සිංහල ගැන ඇත්ත මෙන්න!

3
පුතා රැක ගන්න තාත්තාට ඇමතිකමක් !
March 13, 2018
8
අම්මාත් විකුණන බ්ලු ෆිල්ම් වැහි වැහැලා
March 13, 2018
Show all

සිංහල ගැන ඇත්ත මෙන්න!

5

ශ්‍රී ලංකාව තුළ සිංහල ජනගහනය ස්වාභාවිකව වඳවෙමින් යන බවත්, මුුස්ලිම්වරුන් කුමන්ත්‍රණකාරී ලෙස විවිධ ක්‍රියා දියත් කිරීම් කරන බවත්, දැන් වඳ පෙති ලබා දෙන බවත් ආදී වශයෙන් ගෙන යන ප්‍රචාර සම්පූර්ණයෙන්ම බොරු ඒවා බව එක් පැත්තකින් විද්‍යාත්මකව සහ අනෙක් පැත්තෙන් රජයේ නිල සංඛ්‍යා දත්තවලින් තහවුරු වී තිබේ.
මෙරට පළමු ජන සංගණනය කර තිඛෙන 1881දී මුළු ජනගහනයෙන් සිංහල ප්‍රතිශතය සියයට 66.91ක් වී සිට ඇති අතර, බෞද්ධ පිරිස සියයට 61.53ක්ව සිට ඇත. වසර සීයකට පසු 1981දී කළ සංගණනයකට අනුව මුළු ජනගහනයෙන් සිංහල ජනතාව සියයට 73.95ක් දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති අතර, බෞද්ධ පිරිස සියයට 69.3ක් දක්වා වැඩි වී ඇත.
මහින්ද රාජපක්ෂ පාලන සමයේ අවසන් වරට ආර්ථීක සංවර්ධන අමාත්‍යාංශය මගින් ජන සංගණනය කරන ලද්දේ 2012 වර්ෂයේදීය. ඒ වන විට මුළු ජනගහනයෙන් සිංහල ජනතාව සියයට 74.9ක් දක්වා තවදුරටත් ඉහළ ගොස් ඇති බව හෙළි වී තිබේ. මේ අනුව වසර තිහක් තුළ සිංහල ජනගහනය සියයට 73.95 සිට තවත් ඉහළ ගොස් සියයට 74.9ක් දක්වා වැඩි වී ඇත.
මේ අනුව බලන විට අවස්ථාවාදී, ජාතිවාදී, අන්තවාදී දේශපාලකයන් සහ ඔවුන්ගේ
අනුගාමිකයන් පතුරුවා හරින ප්‍රචාරයන් කිසිසේත්ම සත්‍යයක් නොවන බව නිල සංඛ්‍යාලේඛනවලින්ම තහවුරු වී තිබේ. මේ ප්‍රචාරවලට රැවටී අනිකුත් ජාතිකත්වයන් සහ ආගමික භක්තිකයන් හට එරෙහිව බොරු ප්‍රචාර පැතිරවීමෙන් අති බිහිසුණු ප්‍රතිඵල අත් වන බව තහවුරු වී තිබේ.


ලංකා මාරසිංහ