ලෙයට ලෙයද? ඉතිහාසයෙන් ඉගෙන ගන්නවාද?

12788538_G[1]
සීතාවක ග්‍රාමසේවා වසම් ක්‍රීඩා අවසන් තරග 24 වනදා…
March 13, 2018
Show all

ලෙයට ලෙයද? ඉතිහාසයෙන් ඉගෙන ගන්නවාද?

ෙපාත

මේ පොත කියවා අවසන් කිරීමෙන් පසුව ද හත් අට වරක් නැවත අතට අර ගත්තා මතක ය. එසේ වුව ද, කළ යුතු මූලික ම දේ යළි යළි ගිලිහී ගියේ ය. පොත ද අතින් අත ගියේ ය. එසේ ගොස් අත පත් වූ අවස්ථාවක එය ‘ලංකා’ කාර්යාලයට ගෙන ගොස් තැබූයේ කළ යුතු දේ කොයි මොහොතක හෝ ඉටු කිරීමට ය. ඒ අතර පොත ගැන සැලැකිය යුතු පිරිසක් සමඟ කතා කර තිබිණි. කතා කරන හැම අවස්ථාවක දී ම සුවිශේෂී පරිච්ඡේදයක් ගැන අන් අයට තදින් අවධාරණය කළ බව මතක ය. කළ යුතු මූලික ම දෙය නොකර අනෙක් මොනවා කළත් වැඩක් නැත. අනෙක මේ මොහොතේ දී අර සුවිශේෂී පරිච්ඡේදය අත්හැරියහොත්, ඉතිහාසයට කරන ද්‍රෝහීකමක් ද වන්නේ ය.
පටන් ගත යුත්තේ කොතැනින් ද? එකක් පසුපස එන දෙක තුනක් වැඩ නිසා ම කල් දැමුණේ මේ මූලික ප්‍රශ්නයට විසැඳුමක් ලබා ගත නොහැකි වූ නිසා ය. යළිත් පොත ගැන අවධානය යොමු වී කියැවීමට මුලින් ම ගත්තේ හේමතිලක සහෘදයායි. නිකම් කතා කරමින් සිටින විට ඔහු යමක් සිහිපත් කළේ ය. මේ අසම්පූර්ණ සටහන පටන් ගත යුත්තේ එතැනින් ය.
“මගේ තාත්තා විශ්‍රාමික රජයේ සේවකයෙකි. ඔහු ඉතා කැප වී, වෙහෙස වී අවංකව සේවය කළ අයෙකු බව මම දනිමි. ඔහු ධනයෙන් ආඪ්‍ය වූවකු ද නොවේ. ඔහු වෙතින් මට විශේෂ අවවාදයක් ලැබිණි.
“උඹේ රටටයි, රටේ මිනිසුන්ටයි සේවය කරන්ඩ ලැඛෙන ලොකු වරමක්. බොහො ම සීමාසහිත පිරිසකටයි මේ වරම ලැඛෙන්නේ. උත්සාහ ගනින් තැළෙන, පෑගෙන මිනිසුන්ට සේවයක් කරන්ඩ. ලොකු මිනිසුන්ගේ අසාධාරණ නියෝගවලට ඔළුව පාත් කරලා නීච වැඩ කරන්ඩ එපා…” (පිටුව 31) ඡේද සම්පූර්ණ කරමින්, උපුටා ගැනීම් කිරීමට පිටුවේ ඉඩකඩ මඳි ය. මේ සටහන ලියැවෙන්නේ ‘හොරොව්පතානේ පළමුවැනි ඩියාරෝ’ පොත ගැන ය. කර්තෘ කීර්තිමත් පරිපාලන නිලධාරියකුව සිට විශ්‍රාම ගොස් සමාජ ක්‍රියාකාරිකයකු ලෙස සමාජ සේවයට කැප වී සිටින ඒ. පී. ඒ. ගුණසේකර ය. උපුටා ගැනීමේ තිඛෙන්නේ පරිපාලන සේවයට පත් වී යන පුතාට තාත්තා දුන් අවවාදයෙන් කොටසකි. ඡේදය නිමා කෙරෙන්නේ “ජරා වැඩ කරලා, අසාධාරණ වැඩ කරලා, නීච වැඩ කරලා උඹ මේ ගෙදරට එන්ඩ එපා. එහෙ ම කරලා ආවොත්, එදාට උඹ ඒජන්ත හාමුදුරුවෝ වුණත්, මගේ පණ තිබුණොත්, උඹට ගහලා මේ ගෙදරින් එළවලා දානවා” යනුවෙනි. පියාගේ අවවාදය ජීවිතයේ භාවිතාව කර ගත් ඔහු අද වසර තිස්පහක රාජකාරී ජීවිතය දෙස බලන්නේ සැනසිලිදායී හැඟීමකින් බව නො අනුමාන ය.
ඒ එදා ය. අද සිදු වී තිඛෙන්නේ මේ ගුණාංග ආරක‍ෂා කිරීම ගෙවල්වලින් පන්නා දැමීමට හේතු වීම ය. මේ වැනි වූ පෞද්ගලික ජීවිතයේ අත්විඳීම් සහ අත්දැකීම්
රැසක් ‘හොරොව්පතානේ පළමුවැනි ඩියාරෝ’ කෘතියේ පරිච්ඡේද 60ක් පුරා ලියැවී ඇත. ගොඩගේ ප්‍රකාශන සමාගමේ ප්‍රකාශනයක් වන මෙහි පළමු මුද්‍රණය 2004දී ය. දෙවැන්න 2014දී නිකුත් කර තිබේ. කෘතිය අයත් වන්නේ කුමන වර්ගීකරණයකට ද? මතකය නිවැරැදි නම්, රාජ්‍ය සේවයේ මෙවැනි අත්දැකීම් ලිවීම ආරම්භ කර තිඛෙන්නේ, ‘දිගාමඩුල්ලේ ආශ්චර්යය’ කෘතියෙනි. ‘මායාරංජන්’ නම් අන්වර්ථ නාමයකින් පෙනී සිටි සැබෑ ලේඛකයා මහානාම රාජපක‍ෂ නම් ගුරුවරයා ය. මෙවැනි කෘති වෙන ම ගද්‍ය සාහිත්‍යයක් හැටියට ප්‍රකට වී ගියේ එයින් පසුව ය.
දුෂ්කර ප්‍රදේශවල ගැමි ජනතාව ජීවිත ගැටගසා ගැනීමට කරන්නා වු අරගලය කිසියම් භාවාතිශය කිරීමක් සහිතව ප්‍රතිනිර්මාණය කිරීම එයින් සිදු කෙරේ. මේ නිසා ම මෙම වර්ගයේ කෘති ‘ජනවිත්ති’හෝ ‘ජනකතා විත්ති’යනුවෙන් හැඳින්වීමට ද පෙළැඹී ඇති බව පෙනේ. ‘හොරොව්පතානේ පළමුවැනි ඩියාරෝ’කෘතිය අයත් වන්නේ එවැනි ගද්‍ය සාහිත්‍යයට බව සිතිය හැකි ය.
නමුත්, අනෙක් සියල්ලට වඩා වෙනස් ම වූ ගුණයක් මේ තුළ පවතී. එය නම්, අනෙකුත් කෘති මෙන් ජන ජීවිතයේ අතිශය කටුක පීඩාවන් භාවාතිශය කිරීමට කිසියම් හෝ උත්සාහයක් දරා නොතිබීම ය. එසේ ම අත්විඳීම් හෝ අත්දැකීම් සමඟ බැඳී පවතින දේශපාලනය ද හොඳ දැනුම්වත් අවබෝධයක් සහිතව ගලපා තිබීම ය. මේ දේශපාලනය ගැන කතුවරයා වෙනත් විවිධ අවස්ථාවල දී දක්වන්නේ ‘රාජ්‍ය තන්ත්‍රය’ හා ‘රාජ්‍ය යන්ත්‍රය’ යනුවෙනි. කතුවරයාගේ අධ්‍යාශය සහ කෘතියේ අඩංගුව පිළිබඳ පුළුල් විමසුමකට ලක් කිරීමට මෙය අවස්ථාව නොවේ. ‘ලංකා’ පාඨකයන් වෙත එය හඳුන්වා දීමේ මූලික අරමුණ අනෙකක් ය. කෘතිය සම්බන්ධයෙන් ලියුම්කරුගේ නොමඳ අවධානය යොමු වූ පරිච්ඡේද දෙකක් පවතී. අනෙක් පරිච්ඡේද 58 කිසිසේත් ම අවතක්සේරු කිරීමක් නොවේ. පෞද්ගලික අත්දැකීම් සහ අත්විඳීම් සමඟ අතීත ස්මරණයන් හීනයක් සේ වුවත්, අවියෝජනීයව බැඳී තිබීමෙන් එම පරිච්ඡේද දෙක සුවිශේෂී වී තිබේ. ‘1977 මැතිවරණයට පෙර හා පසු’ සහ ‘ශ්‍රී ලංකාවේ දෙවැනි ජාතිවාදී කෝලාහලයේ බිහිසුණු අත්දැකීම්’) යන පරිච්ඡේද දෙකයි.
එයිනුත් මේ මොහොතේ දී සුවිශේෂී වන්නේ ශ්‍රී ලංකාවේ දෙවැනි ජාතිවාදී කෝලාහලයේ බිහිසුණු අත්දැකීම්’ යන්න ය. එය මේ මොහොතේ දී සුවිශේෂී වී ඇත්තේ. අන් කවර හේතුවකටත් වඩා ‘ඉතිහාසයෙන් පාඩම් ඉගෙන ගැනීමේ’ අර්ථයෙනි. වන කතා විත්ති හෝ පරිපාලනයේ නවකයන් හට පෙරගමන්කරුවකුගේ අත්දැකීම් ඛෙදා දීම හෝ එසේ නොවුණත්, කෘතියක් පරිශීලනය කිරීම හෝ වැනි කුමන හෝ අර්ථසම්පන්න කියැවීමක් කරන අයට මේ සටහන දශමයක හෝ බාධාවක් කර නොගත යුතු ය. ලියුම්කරුගේ අධ්‍යාශය වන්නේ ‘ඉතිහාසයෙන් පාඩම් ඉගෙන ගැනීමේ’ අතිශය වේදනාකාරී ප්‍රස්තූතය කෙරෙහි මේ මොහොතේ අවර්ජනයක යෙදීම ය.
“මේ යක‍ෂයාගේ හෝරාවයි. යක‍ෂයා තම පරමාර්ථ සිත් සේ සපුරා ගනිමින් සිටියි. පැය කීපයකට පෙර කිිසිදු ප්‍රශ්නයකින් තොරව නිදහසේ තම කටයුතුවල නියැළෙමින් සිටි ජනතාවක්, කිසිදු වරදක් නොමැතිව තුවාලකරුවන්, ඔත්පල වූවන් බවට පත්ව තම සියලූ සේසත අහිමිව ඇඳිවතට පමණක් සීමා වන තත්ත්වයකට පත්ව ඇත.” (පිටුව 541) කතුවරයා ඉතිහාසයේ ඒ ම්ලේච්ඡ ක්‍රියාව ගැන මූලික පැහැදිලි කිරීමක යෙදෙන්නේ මෙසේ ය. ඒ දිනය 1977 අගෝස්තු 17 වැනිදා ය. මේ දිනය ගැන හරියට තේරුම් ගත යුතු ය. එයට සති තුනකට පෙර එනම්, 1977 ජුලි 23 වැනිදා මහා මැතිවරණය පැවැත්වී ය. එහි ප්‍රතිඵලය වූයේ එක්සත් ජාතික පක‍ෂයේ ජේ. ආර්. ජයවර්ධනට හයෙන් පහක සුවිශාල බලයක් ලැබීමයි. එයින් ලද උද්දාමයේ තරම කොතෙක් ද යත්, විරුද්ධ පාක‍ෂිකයන්ට එරෙහිව සති දෙකක පමණ ‘දේශපාලන පළි ගැනීම්’ නමින් දඩයමක් දියත් කර තිබිණි. ‘පොලිසියට සති දෙකක නිවාඩු’ දී තිබූ බවට ඉතිහාසගත වී තිඛෙන්නේ ඒ කාලය තුළ පොලිසිය අකි්‍රය කර තිබීම ය. නගරයේ, ගමේ ගොඩේ සිටි සමාජ විරෝධී, මානව විරෝධී මදාවියන්, දාමරිකයන් හට මේ කාලය තුළ සිත් සේ ක්‍රියා කිරීමට ඉඩහැර කිරුළු පළඳවා තිබිණි.
දේශපාලන පළිගැනීම් නම් දඩයමේ උණුසුම දශමයකින්වත් අඩු නොවී යාන්තම් සමාජය හුස්මක් කටක් ගනිමින් සිටිය දී අගෝස්තු 17 වැනි දිනය උදා වී තිබිණි. “අනුරාධපුර කච්චේරිය වෙත පැමිණි මම දිසාපතිවරයාගේ කාමරය වෙත ගියෙමි. ඔහු එහි නැත. මුළු කච්චේරි භූමියත්, ගොඩනැඟිල්ලත් තුවාලලැබූ දෙමළ ජනතාවගෙන් පිරී ඇත. මිනිස් ලේ ගංගා ගලා යයි. තුවාල වූ පිරිස් තව තවත් රැගෙන එයි. එක් වයෝවෘද්ධ දෙමළ මහතෙකු තමන් ද බලවත් සේ තුවාල ලැබ සිටිය දී තුවාල ලද තම බිරිඳ දෝතින් ඔසවාගෙන කච්චේරි පඩිපෙළ නඟින අයුරු මා හද කම්පා කරවයි” (පිටුව 541). කතුවරයා මේ විස්තර කරන්නේ 1958දී දෙමළ ජනතාවට විරුද්ධව ‘මහා ජාතියේ නාමයෙන්’ මර්දනය දියත් කිරීමෙන් හරියට ම දශක දෙකක් ලබන මොහොතේ දියත් කළ පාතාල මෙහෙයුමක් පිළිබඳවයි.
මෙයට අවශ්‍ය පසුබිම සහ ශක්තිය මේ පාතාලයන් ලබා ගන්නා ලද්දේ 1977 මැතිවරණයෙන් පසු පොලිසියට සති දෙකක් නිවාඩු දීමෙනි. පාතාලයන් කිරුළු පැළඳවීමෙනි. හීලෑ වූ පොලිසිය ඉදිරියේ කිරුළු පලන් පාතාලයන් මේ මර්දනය දියත් කර තිබිනි. එය ගලා ගියේ දෙමළ ජනතාවගේ ජීවිත මතින් පමණක් ද? “කිසිවෙකුත් කිසිවක් නොවිමසා ම අපට පහර පිට පහර දෙති… ජීප් රිය තුළට අත දැමූ එකෙක් මගේ අතෙහි බැඳ තිබූ අත් ඔරලෝසුව කඩා ගනියි. මගේ වම් අතේ මැණික් කටුව අසල සම ඔරලෝසු පටියට කැපී තුවාල වී රුධිරය ගලා යයි. ජීප් රියේ දොර විවර කළ අයකු මා එළියට ඇද්ද ආකාරයට මම තාර පාර මත පතිත වීමි… මේ මහත්වරුන්ට ගහන්ඩ එපා. මේ හොඳ සිංහල මහත්වරු. මේ දකුණු පළාතේ හොඳ සිංහලයෝ… එම වචනවලින් දාමරිකයන්ට පලක් නැත” (පිටුව 532).
රජයේ ජීප් රියෙන් ගමන් කරමින් සිටි කතුවර පරිපාලන නිලධාරියා ඒ මොහොතේ අත්විඳි දේයි. කෙතරම් නම් වියරු උන්මත්තක භාවයක් එදා මුදාහරින්නට ඇත් ද?
“අපට ජීප් එක ඕනෑ. එකෙක් රියැදුරු අසුනට පැන ගනියි.” රජයේ වාහන කොල්ලකමින්, මේ සංහාරයට යොදාගෙන තිබුණේ ය. සති දෙකක් නිවාඩු දීමෙන් පොලිසිය කොතරම් ඛෙලහීන කර තිබුණේ දැයි පැහැදිලි කර ඇත. “ඊනියා ජාතිආලයෙන් මත් වූ දාමරිකයෝ දෙමළ ජාතිකයන්ට අයත් වෙළෙඳ සල්වලින් පැහැර ගත් භාණ්ඩ රැගෙන යනුයේ, මහා වික්‍රමයක් සිදු කළ ලෙසිනි. මෙතරම් විනාශයක් වෙමින් තිබිය දීත්, එක වෙඩි උණ්ඩයක් හෝ එක් කඳුළු ගෑස් උණ්ඩයක් හෝ පොලිස් නිලධාරීන්ගේ අවිවලින් නිකුත් නොවෙයි” (පිටුව 531).
“එය එසේ වී නම්, ශ්‍රී ලංකා ඉතිහාසයේ අඳුරුතම කාලපරිච්ඡේදයක ප්‍රධාන භූමිකාව නිර්මාණය කළ වේළුපිල්ලේ ප්‍රභාකරන් නමැති තරුණයා ද මේ කටුක, වේදනාකාරී, තිරිසන්, අධම අත්දැකීම් ලැබුවා විය හැකි ය” යනුවෙන් කතුවරයා විග්‍රහ කරයි. එදා පොලිසිය කඳුළු ගෑස් ප්‍රහාරයක් එල්ල කළේ නම්, ප්‍රභාකරන්ගේ වියරුවට මේ රටේ දස දහස් ගණනක් බිලි නොවන බව ද අවධාරණය කරයි.
ඉතින්, මේ නිදහස්, නිවහල්, ධර්මිෂ්ට සමාජය මිනිසුන්ගේ ලේ, කඳුළු හා ජීවිත මතින් බිහි කිරීම අරඹන ලද්දේ මෙසේ ය. “හලෝ, අරූ දෙමළ නේ ද? තමුසෙලා දෙමළු ආරක‍ෂා කරනවා නේ ද? ඉන්නවා තමුසෙලටත් පාඩමක් උගන්නන්ඩ…” ධර්මිෂ්ට සමාජයේ ජාතිආලය ක්‍රියාත්මක කර තිබුණේ එසේ ය.
මේ ජාති ආලය මුදාහැරීමට පදනම් කරගෙන තිබුණේ 1977 අගෝස්තු 17 වැනිදා කොළඹ සිට යාපනය බලා ධාවනය වූ දුම්රියේ ගමන් කළ දෙමළ ජාතික දුම්රිය මඟියකු හා දුම්රිය භෝජනාගාරයේ සිංහල කම්කරුවකු අතර ඇති වූ පෞද්ගලික හබයක් ය. ’77 ජාතිවාදී කෝලහලය’ මුල පිරී ඇත්තේ එයිනි. කතුවරයා පරිපාලන නිලධාරියකු ලෙස තමන් වැනි ම දෙමළ නිලධාරීන්, ඔවුන්ගේ පවුල්වල අය, සාමාන්‍ය දෙමළ ජනතාව ව්‍යසනයෙන් බේරා ගැනීමට කැප වූ ආකාරය මේ දරුණු ජාති ආලයක් මැද්දේ සිංහල – දෙමළ දෙපැත්තේ ම මානව බන්ධුතා ඉස්මතු වීම ආදිය ද මෙම පරිච්ඡේදයේ දී ඉතා හොඳින් පෙළගස්වා තිබේ.
කෘතියේ සමස්ත හරය කෙරෙහි අවධානය යොමු කරනවාට වඩා මේ පරිච්ඡේදය කෙරෙහි ලියුම්කරුගේ විශේෂ අවධානය යොමු කෙරුණේ බලලෝභී ජාතිවාදී උන්මත්තක නායකයන් මේ වන විට මේ බිම වපුරා තිඛෙන වෛරයේ බීජ ප්‍රමාණය සුළුපටු නොවන නිසා ය. එයට එරෙහිව රජයේ නිලධාරීන්ට කළ හැකි මානව දයාවේ ක්‍රියාකාරීත්වයට සීමා මායිම් නොවන බව අවධාරණය කිරීමට ය. කතුවරයා ඒ පිළිබඳව මෙම පරිච්ඡේදයේ දී ඉතා හොඳින් සනාථ කර තිබේ. ඔහු අවධාරණය කර තිඛෙන්නේ සියලූ ම සිංහලයන් මේ වැනි පාදඩයන් නොවන බව ය. මේ අය වෙත පැවරී තිඛෙන්නේ ඉතිහාසයේ කවරාකාර කාර්යභාරයක් ද යන්නත් මෙයින් ඉතා හොඳින් පැහැදිලිව පෙන්වා දී තිබේ.


ප්‍රියදර්ශන දයාරත්න